طرح مرمت بنای تاریخی بابا لقمان در حال اجراست

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سرخس گفت: مجموعه تاریخی بابا لقمان دارای طرحی است که بخشی از محوطه سازی آن با اعتبار 200 میلیون تومان اجرا شده و طرح مرمتی بنا نیز در حال اجراست.

به گزارش خبرآنلاین از خراسان، سید مجید حسینی امروز با اعلام این خبر افزود: طرح محوطه‌سازی عرصه بابا لقمان که به باغ بابا لقمان معروف شده به‌طور جدی توسط نمایندگی سرخس و اداره کل میراث فرهنگی استان پیگیری می‌شود و اجرای آن متوقف نشده البته اجرای آن نیازمند تخصیص اعتبارات کلان است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سرخس ادامه داد: این پروژه بزرگ وسعت ۴ هکتاری دارد که طی ۵ سال گذشته فقط ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته که آن هم برای مرمت‌های موضعی و نگهداری بنا هزینه شده است.

حسینی افزود: نکته‌ای که در مورد بنای بابا لقمان باید مورد توجه قرار دارد این است که این بنا بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد و قسمت عمده ایوان آن قبل از دوره قاجاریه فرو ریخته بود، پس از انقلاب این بنا همواره تحت مرمت قرار داشته است.

او با اشاره به دیگر اقدامات مرمتی انجام شده در این بنا گفت: گنبد بنای تاریخی بابا لقمان در دهه ۷۰ احیا و بازسازی شده است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سرخس افزود: اقدامات انجام شده در بابالقمان چهره متفاوتی از بنا را به وجود آورده به گونه‌ای که وضعیت فعلی با مخروبه باقی مانده از بنا در قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست.

او با اشاره به روند، فرآیند و تفاوت مرمت بناهای تاریخی تصریح کرد: این بناها به مرور زمان دچار فرسایش شده و عوامل مختلف از جمله فرونشست زمین در دشت‌ها و مداخلات انسانی بر پایداری بناها اثرگذار بوده است، به همین نسبت مرمت و احیای این بناها نیز نیازمند مطالعه، پژوهش و اقدام بر اساس ملاحظات مرمتی - حفظ اصالت و رعایت ویژگیهای تاریخی و معماری بناهای تاریخی است.

حسینی افزود: در این بنا قسمتی از سرپایه‌های فعلی آن دچار مشکل سازه‌ای شده که برای پیشگیری و مطالعه دقیق شمع گذاری و شاهد گذاری شده است و باید مجدد مرمت شود.

او تاکید کرد: شمع گذاری‌های اخیر قسمتی از طرح مطالعاتی برای تعیین میزان انحراف سرپایه، مستندسازی و انجام مطالعات تخصصی و نهایتا بازسازی کامل است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سرخس تأکید کرد: این قبیل بناها با توجه به قدمت، همواره باید تحت پایش مستمر قرار داشته باشند ، هم‌چنین این بنا به‌صورت مستمر تحت مرمت قرار دارد،بنابراین در هر دوره زمانی بسته به شرایط بنا و نتایج حاصل از رصد بنا باید اقدامات اجرایی خاص انجام شود.

آرامگاه بابا لقمان در یک کیلومتری حاشیه شهرسرخس واقع شده و بنای عظیمی مشتمل بر گنبدخانه و تزیینات آجر کاری در طاق های داخلی و خارجی و گچبری است.

قسمتی از بنای اصلی منتسب به دوره سلجوقیان و بقیه معماری آن متعلق به سده هشتم هجری است، ساختمان مقبره در سال 757هـ. ق بنیان شده، یا مرمت و بازسازی شده است. این بنا به شماره 165 در تاریخ 15/10/1310 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

۴۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1726644

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =