پوتین برای زدن تیر خلاص به اوکراین آماده می‌شود؟

پوتین در حال آماده سازی یک حمله بزرگ در اطراف سولدار برای ایجاد پیشروی های خونین است.

به گزارش خبرآنلاین، اون متیوز، تحلیگر نشریه اسپکتیتور در امور روسیه، در مقاله ای برای این پایگاه انگلیسی نوشت:

در اوایل اکتبر ۲۰۲۱، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، ویلیام برنز، رئیس سیا و دیگر اعضای ارشد تیم امنیت ملی ایالات متحده در دفتر بیضی شکل گرد هم آمدند تا در یک جلسه توجیهی نگران کننده اظهارات ژنرال مارک میلی، رئیس ارتش ایالات متحده را بشنوند. اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط آژانس‌های جاسوسی غربی حاکی از آن است که ولادیمیر پوتین ممکن است در حال برنامه‌ریزی برای حمله به اوکراین باشد. بر اساس یادداشت‌های کوتاهی که میلی با واشنگتن پست در میان گذاشت، اولین و اساسی‌ترین مشکلی که بایدن با آن مواجه بود این بود که چگونه «نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین» را علیه کشوری با قابلیت هسته‌ای خارق‌العاده «بدون رفتن به جنگ جهانی سوم» تضمین و اجرا کند.

میلی چهار پاسخ ممکن ارائه کرد: «نه. ۱: بین ارتش آمریکا یا ناتو با روسیه درگیری جنبشی نداشته باشید. شماره ۲: مهار جنگ در داخل مرزهای جغرافیایی اوکراین. شماره ۳: تقویت و حفظ اتحاد ناتو. شماره ۴: اوکراین را قدرتمند کنید و به آنها ابزاری برای مبارزه بدهید.

با نزدیک شدن به اولین سالگرد تهاجم فاجعه آمیز پوتین، ایالات متحده هر چهار خط قرمز خود را به حد خود رسانده است. جنگ از نظر جغرافیایی همچنان مهار شده است، اما سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در ماه دسامبر، ایالات متحده و ناتو را به ایفای «نقش مستقیم و خطرناک» در جنگ متهم کرد، که تنها کمی کمتر از اعلام جنگ واقعی ناتو است. ناتو تا حد زیادی متحد باقی می ماند، اگرچه شکاف هایی در این اتحاد ظاهر می شود. رئیس جمهور کرواسی، زوران میلانوویچ، اخیراً اعلام کرد که «مخالف ارسال هرگونه سلاح کشنده [به اوکراین] به دلیل طولانی شدن جنگ است» و حمایت غرب از کیف را «عمیقاً غیراخلاقی می داند زیرا راه حلی وجود ندارد». ارتش اوکراین اکنون نسبت به بسیاری از اعضای ناتو مجهزتر است، اما برای مهار پیشروی های روسیه در دونباس تلاش می کند و ممکن است از حمله اوایل بهار به شدت آسیب ببیند.

پوتین برای زدن تیر خلاص به اوکراین آماده می‌شود؟

بیشتر بخوانید:

روسیه ابزارهای ادامه جنگ را دارد، اما تا کی؟

وعده اروپا درباره دهمین بسته تحریمی علیه روسیه

رایزنی مقام آمریکایی در امارات درباره تحریم‌های ایران و روسیه

بنابراین در حالی که غرب از حد و مرز تامین تانک‌های جنگی به کیف عبور می‌کند، ارزش آن را دارد که اولین و مبرم‌ترین معمای میلی را دوباره مرور کنیم - اینکه چگونه از تبدیل شدن درگیری اوکراین به یک جنگ جهانی جلوگیری کنیم.

هر یک از طرفین هنوز یا در تلاش برای پیروزی مستقیم هستند، یا حداقل در تلاش هستند تا موقعیت خود را در میدان نبرد تقویت کنند

سناریوی پیروزی اوکراین واضح است: بیرون راندن نیروهای روسیه از هر وجب از خاک خود، از جمله کریمه و «جمهوری‌های» خودخوانده دونباس که به روسیه ضمیمه شده‌اند. برخی از مقامات کیف همچنین از وادار کردن روسیه به پرداخت غرامت و قرار دادن فرماندهان آن - از جمله پوتین - در اسکله دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی صحبت کرده‌اند.

اما این موضع زلنسکی همیشه نبوده است. در روزهای اولیه جنگ و همچنین در طول چندین دور مذاکرات شکست خورده بین مسکو و کیف که با میانجیگری ترکها در ماه مارس و آوریل انجام شد، زلنسکی به طور گسترده اشاره کرد که هم عضویت کامل در ناتو و هم وضعیت کریمه و دونباس قابل مذاکره است. پس از عقب نشینی نیروهای روسیه به مرزهای قبل از ۲۴ فوریه (که مستلزم ترک کریمه و مناطق شورشی دونباس تحت کنترل موقت روسیه است) تحت نظر بین المللی همه پرسی قرار می گیرد.

در نگاه به گذشته، این توافقی بود که پوتین باید انجام می داد. اما گفتگوها به دلیل گستاخی و ناسازگاری روسیه شکست خورد، زیرا اوکراین شروع به کسب پیروزی های تاکتیکی در میدان نبرد کرده بود، و شاید مهمتر از همه، به این دلیل که زمینه حمایت نظامی غرب به زلنسکی اجازه داد تا عمل گرایی اولیه خود را که ناشی از ضعف بود، کنار بگذارد. تغییر به موضع حداکثری که از نظر اخلاقی واضح تر اما از نظر سیاسی و نظامی خطرناک تر بود.

به گفته گیدئون رز، نویسنده کتاب چگونه جنگ‌ها پایان می‌یابد، هر جنگی که تا به حال انجام شده سه مرحله داشته است: حمله آغازین، مبارزه برای برتری و پایان بازی. این پایان بازی ناگزیر یکی از این دو نتیجه را دارد: یا جزر و مد جنگ به طور غیرقابل برگشت به نفع یک طرف تغییر می کند، مانند پیروزی های متفقین در سال های ۱۹۱۸ و ۱۹۴۵، یا این درگیری به نوعی صلح مورد توافق دوجانبه ختم می شود - در بهترین حالت، صلحی با مذاکره، مانند آن. بین مصر و اسرائیل در سال ۱۹۷۳، در بدترین حالت یک بن بست فرسوده، مانند کره در سال ۱۹۵۳ یا قبرس در سال ۱۹۷۴.

به هر حال پوتین در حال آماده سازی یک حمله بزرگ در اطراف سولدار برای ایجاد پیشرفت های خونین است.

جنگ در اوکراین در حال حاضر هنوز در مرحله میانی خود است: مبارزه برای برتری. نه روسیه و نه اوکراین علاقه‌ای به مذاکره ندارند، زیرا هر یک از طرفین هنوز یا در تلاش برای پیروزی مستقیم هستند، یا حداقل موقعیت خود را در میدان نبرد تقویت می‌کنند و بنابراین موضع قوی‌تری دارند که در نهایت می‌توانند از آن شرایط صلح برقرار کنند. رهبران ارشد اروپایی ناتو با موضع آمریکا مبنی بر تامین تسلیحات تهاجمی به کیف همسو شده اند. حتی اولاف شولتس، صدراعظم آلمان - که قبل از حمله مایل بود چیزی مرگبارتر از یک محموله ۵۰۰۰ کلاه ایمنی به کیف بفرستد - سرانجام با ارسال تانک های جنگی لئوپارد ۲ موافقت کرد.

وقتی کمی عمیق‌تر به این وحدت ظاهری متحدان بپردازید، شکاف روشنی بین دیدگاه ناتو برای پیروزی و دیدگاه اوکراین پدیدار می‌شود. زلنسکی اصرار دارد که برای بازگرداندن تمامیت ارضی اوکراین، کریمه باید بازپس گرفته شود. مفسران برجسته غربی مانند ژنرال بازنشسته بن هاجز، فرمانده سابق ارتش ایالات متحده در اروپا، اصرار دارند که تصرف کریمه برای امنیت نظامی آینده اوکراین "از لحاظ استراتژیک حیاتی" است. اما روشن است که نبرد برای پس گرفتن کریمه و جمهوری‌های شورشی سابق دونباس، مستلزم جنگ با نوع بسیار متفاوتی از جنگ است. به جای آزادی، جنگ فتح خواهد بود. الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ آشکارا غیرقانونی بود و رفراندوم بعدی که در آن ۹۷ درصد رأی دهندگان پیوستن به فدراسیون روسیه را انتخاب کردند، به دور از آزادی یا عادلانه بود. اما به همان اندازه واضح است که اکثریت قابل توجهی از کسانی که اکنون در کریمه زندگی می کنند روس هایی هستند که نمی خواهند اوکراینی باشند.

وضعیت در جمهوری‌های دونباس چندان واضح نیست – به ویژه به دلیل پاک‌سازی قومی گسترده که دو سوم جمعیت قبل از جنگ جمهوری‌های دونتسک و لوگانسک را ترک کرده‌اند. "آن نیوات" از روزنامه لوپوینت فرانسه، یکی از معدود روزنامه نگاران غربی مستقل که در پایان سال گذشته از دونباس تحت کنترل روسیه بازدید کرد، به من می گوید که "با کسی که بخواهد دوباره به اوکراین بپیوندد ملاقات نکرده است". این با گزارش من در دونتسک و لوگانسک (لوهانسک به اوکراینی) در سال ۲۰۱۴ کاملاً مطابقت دارد - آن دسته از افرادی که نسبت به کیف دلسوز بودند مورد آزار و اذیت و وحشت قرار گرفته و فرار کردند، در حالی که آنهایی که باقی ماندند کم و بیش یکسان ضد اوکراینی بودند. اینکه آیا خون ریخته شده آنها باعث می شود که آنها و عزیزانشان کم و بیش با کیف همدردی کنند یا نه، باید دید؛ اما گزارش اخیر نیویورک تایمز بر وفاداری تقسیم شده حتی در میان مردم محلی خرسون و بخش‌هایی از دونباس که توسط نیروهای کی‌یف آزاد شده‌اند اشاره دارد.

این یک سوال بسیار ناراحت کننده را ایجاد می کند - آیا غرب می خواهد مردم را مجبور کند که دوباره به کشوری بپیوندند که نمی خواهند بخشی از آن باشند؟ در اوکراین، این موضوع حتی قبل از جنگ تابو بود. اولین وزیر خارجه زلنسکی، وادیم پریستایکو، که اکنون سفیر قابل تحسین اوکراین در لندن است، پس از اینکه پیشنهاد کرد آینده دونباس باید به مردم محلی واگذار شود، برکنار شد. فاجعه این جنگ این است که راه حل عادلانه یا مطمئنی وجود ندارد. واگذاری رسمی کنترل بخش‌هایی از دونباس و کریمه به پوتین، پاداشی برای تجاوز و ایجاد یک خطر اخلاقی عظیم خواهد بود. اوکراین بدون مرز طبیعی یا قابل دفاع باقی می ماند و رژیم کرملین در قدرت باقی می ماند که همچنان یک خطر آشکار برای کیف و همسایگانش است. در مقابل، حمایت از پیشروی اوکراین به سوی مرزهای سال ۱۹۹۱، مستلزم حمایت از چیزی است که مردم محلی آن را جنگ فتح اجباری می‌دانند. به طور جدی تر، از دست دادن دونباس و کریمه - مسلماً اگر تاریخ روسیه را درنظر بگیریم - برای رژیم پوتین کشنده خواهد بود مانند شکست در جنگ روسیه و ژاپن، جنگ جهانی اول و افغانستان برای تزارها و اتحاد جماهیر شوروی. بسیاری از اوکراینی‌ها، به دلایل دردناکی واضح، دقیقاً از آن استقبال می‌کنند، مانند بسیاری از حامیان کیف در غرب. اما یک روسیه در گوشه و کنار، در حال فروپاشی و مجهز به سلاح هسته‌ای، دقیقاً سناریوی آرماگدون را به خطر می‌اندازد که ایالات متحده برای اجتناب از آن تلاش کرده است.

راه حل سازش دولت بایدن این بوده است که به طور پیوسته ارتش روسیه را سرکوب کند و در عین حال رویارویی مستقیم بین کرملین و ناتو را تحریک نکند و در عین حال برای حفظ اعضای بدبین تلاش کند. اما مجارستان، اتریش و کرواسی همچنان مخالف ارسال تجهیزات نظامی بیشتر هستند. راست ایتالیا عمیقاً دوپاره شده است. و تظاهرات ضد جنگ پراکنده در آلمان و جمهوری چک وجود داشته است. ناگفته نماند که یک گروه کوچک اما پر سر و صدا در حزب جمهوری خواه ایالات متحده به رهبری مارجوری تیلور گرین، نماینده سرسخت کنگره جورجیا، که در نوامبر گفت که «در زمان جمهوری خواهان، یک پنی دیگر به اوکراین نمی رسد... کشور ما در اولویت است».

پوتین، به نوبه خود، هنوز هم ذخایر انبوهی از مردان و تسلیحات با فناوری پایین را برای ورود به درگیری در اختیار دارد، حتی در شرایطی که زرادخانه موشک‌های با دقت بالا او رو به اتمام است. در حالی که محدودیت اصلی در تلاش جنگی کیف مادی است، نگرانی اصلی کرملین سیاسی است. بسیج بیشتر برای پوتین مخاطره آمیز است، اما به هیچ وجه مرگبار نیست. و در یک رقابت نظامی بین کیفیت و کمیت - روحیه، نظم، آموزش و تجهیزات برتر کیف در مقابل قدرت غلتک بخار به سبک شوروی مسکو - متاسفانه به نقطه ای می رسد که کمیت پیروز می شود. به همین دلیل است که پوتین از هر نظر در حال تدارک یک حمله بزرگ، احتمالاً از چند جهت، است تا بر اساس پیشروی های خونین اخیر در اطراف سولدار یک مزیت تاکتیکی در زمین انجام دهد. درست قبل از اینکه تانک های غربی و خدمه اوکراینی آنها مستقر شوند. روسیه نمی تواند امیدوار باشد که در این جنگ پیروز شود، اما هنوز شانس نبرد دارد که در آن شکست نخورد.

زلنسکی همچنین در موقعیتی بسیار مخاطره آمیزتر از آن چیزی است که محبوبیت فعلی او نشان می دهد. او به مردمش وعده پیروزی کامل داده است و نظرسنجی ها نشان می دهد که نزدیک به ۹۰ درصد از رای دهندگان به او اعتقاد دارند. عدم ارائه آن به لحاظ سیاسی کشنده خواهد بود. امضای هر توافق صلحی که مستلزم از دست دادن زمین اوکراین باشد نیز همینطور است. این تقریباً به طور اجتناب ناپذیری، زلنسکی و حامیان غربی اش را در مسیر برخورد قرار می دهد. اگر پوتین پیشروی کند، سپس آتش بس را اعلام کند و خواستار گفتگو شود، اتحاد ناتو بلافاصله بین اعضایی که خواهان عدالت هستند و آنهایی که خواهان صلح هستند، تقسیم خواهد شد. این به خودی خود مانع از ادامه جنگ اوکراین نمی شود. اما این ناتو است که گلو را می فشارد و یک جنگ بالقوه برای همیشه عزم راسخ ترین متحدان اوکراین را نیز محک خواهد زد. حتی سناریوی خوش‌بینانه بازگرداندن روس‌ها به مرزهای قبل از تهاجم، همچنان اوکراین را تجزیه می‌کند و احتمالاً پوتین همچنان در قدرت است. به طور واقع بینانه، تقریبا هیچ نتیجه واقع بینانه ای برای این جنگ وجود ندارد که به فریاد "خیانت!" اوکراینی ها ختم نشود. اما وقتی جایگزین جنگ جهانی سوم باشد، ممکن است کمتر بد باشد.

منبع: اسپکتیتور / ترجمه: ابوالفضل خدائی

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1727715

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 73
 • نظرات در صف انتشار: 23
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۸:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  پوتین بازنده است انشالله
  • IR ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   روسیه برنده است انشالله۱
  • کامیارفرزام IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   پوتین به عاقبت استالین دچار میشه عاقبت قتل وعام افراد بیگناه همینه.و همینطور همه کشورهای که به پوتین جنایتکار کمک میکنن بدتر از صدام میشن.هیچ وقت از روز اول دنیا ظلم پابرجا نبوده و همیشه پایه های ظلم به افراد بیگناه و مظلوم توسط خدا خورد میشه بد نکنید با مردم.خدا کنه زنده باشم ببینم چطور پوتین جلاد و عواملش تقاص این همه خونهای مردم بیگناه اوکراین و ایران رو پس میدن
  • IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   انشاالله عالی بود
 • حمید پور IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  329 5
  اوکراین نیست تمام غرب با سلاح آماده شکست روسیه یعنی شکست تمام جهان بخصوص چین ایران درست عمل کنید
 • محمودزاده IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  بزن بزن که داری خوب می زنی
 • ایرانی IR ۱۹:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  تمام این خونهایی که ریخته شده و خرابی‌های عظیمی که به بار آمده. مسبب همه اینها زلنسکی دلقک میباشد
  • IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   مشابه این حرف ها رو در زمان جنگ عراق بر علیه ایران هم می زدن. یک انسان آزاده هیچ وقت از حمله ظالمانه یک متجاوز به یک کشور دیگه حمایت نمی کنه و این که مردم آن کشور بخوان هم پیمان غرب باشن دلیلی بر حقانیت تجاوز نیست.
  • IR ۲۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   تمام این خون هایی که ریخته شده خرابی های عظیمی که به بار آمده مسبب همه اینها پوتین دلقک می باشد
  • IR ۰۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   چرا چون از کشورش دفاع کرد؟؟؟
  • مسعود IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   پوتین زلنسکی بایدن سه ظلع مثلث نسل و آدم کشی شدن.لعنت به همشون
 • IR ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  کار را یکسره کن پوتین قدرت خود را به رخ غربی ها بکش وگرنه باختی
 • سام IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  زنده باد اقای پوتین، قربونت برم، بجای حمله گسترده، چنتا بمب اتمی بزن تا بقیه اشغالها حساب کار بیاد دست شون، جانم فدایت، پاینده باد روسیه سفید.
  • ارژنگخ NL ۰۸:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   163 2
   موضوع بسیار اساسی و ای بسا کلیدی ترین مسئله در این نوشتارگویا از قلم افتاده است !شخصیت و کاراکتر و تحلیل روانشناختی پوتین !باید در نظر داشت که مردانی مثل پوتین اساساً برای بقاء خویش،(در اینجا قدرت و حکومت قسم اعظم فلسفه وجودی پوتین است) هیچ راهی جز پیروز شدن برایشان متصور نیست!!ا ...و خطرناکترین شق قضیه اینست:پیروزی به هر قیمت!!مردانی مثل پوتین برای باخت و شکست بدنیا نیامده اند!دقیقا همین طیف شخصیتها هستند که جنگها ی خونین و کارهای سترگ و پروژهای غول آسا را در تاریخ به نام خود ثبت کرده اند!مضافا اینکه شکست در این جنگ برای پوتین غم انگیز ترین پایان را در پی خواهد داشت...برکناری از قدرت و ای بسا دادگاهی شدن و مجازات!!!پس جنگ اکراین ، یا غرب را(اگر نگوئیم کل دنیا را!)با خود به ویرانی خواهد کشاند، و یا باید پوتین بصورت آبرومند پیروز نسبی میدان کارزار دشوار اکراین شود...این یک نظر شخصی است و میتواند خطا هم باشد.چاکرم
  • A IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   9 72
   بیچاره روسیه سفید یعنی بلاروس نه روسیه...خخخ
  • IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   به چه بدبختی رسیدی که قربون پوتین میری، ماکه خودمان قربانی تجاوز دشمن قرارگرفتیم. سلاحهای روسی دردست عراق
  • رضا IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   برای اولین بار اعتراف کردید.دلیل دشمنی تون با امریکا روس بودنتون هست.نه ایرانی بودن
 • Aliarchi IR ۲۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  زلنسکی شروع کننده جنگ بود و قبل حمله روسیه هزاران شهروند وهانسک و دونتسک را کشت زمینه این نبرد را فراهم کرد چطور غرب که برگذاری همه پرسی در کریمه را غیر عادلانه میخواند اعلام میکند که اگر روسیه عقب نشینی کند در این دو ایالت همه پرسی میکنیم که ایا میخواهند با اوکراین باشند یاروسیه؟ چیزی که در جنجال این جنگ گم شد کشته شدن هزارن روس تبار در شرق اوکراین و قبل از شروع جنگ. بود حالا رسانه های غربی از پوتین یک شیطان میسازند و از زلنسکی یک فرشته بی گناه
  • رضا IR ۲۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   بقول امام حسین . اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید . نفرین به امثال شما جنگ طلب ها که تشنه به خون مردم هستین. حتی شجاعت ندارید جسورانه اعلام کنید کمونیست هستید . شما از کمونیستا پست تر هستید
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  بازگشت روسیه به پشت مرزهای قبلی خود چرا بلید اوکراین را تجزیه کند ؟ چرند گفته . اون موقع روسیه ی همیشه متجاوز تاریخ سر جاش میشینه . آمریکا همیشه در حمایت جمعیت کثیری از مردم یک کشور حمله کرده. مثل کره جنوبی یا ویتنام جنوبی عراق یا افغانستان که درباره آخری خرافات و عهد حجر بودن افغان ها جلوی پیشرفت‌های توسط آمریکا را گرفت .
  • IR ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   219 3
   شما از ترکیب و بافت قومی شرق اوکراین خبر نداری. مقاله رو هم ظاهرا نخوندی. مردم شرق اوکراین روس‌تبارهایی هستند که بخاطر سالها نژادپرستی اوکراینی‌ها از این کشور متنفرند.
 • محمد مهری IR ۲۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  سرزمین مظلوم ما از دوره قاجار تا کنون ضربات غیرقابل جبرانی را از روسیه متحمل شده است.آرزوی قلبی من پیروزی اوکراین است.
  • IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   باز طوطی‌ها و ضبط صوت‌ها شروع کردند. نابغه آخرین کشوری که از ایران خاک جدا کرد انگلیس بود نه روسیه! همونی که صبح تا شب پای رسانه‌های مقیم اونجاشی
 • میثاق EE ۲۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  پوتین حالا شکست نخوری تیر خلاص پیشکش 😂
 • مجید IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  پوتین جدی دمت گرمه یه تنه داره با کل اروپا و آمریکا میجنگه دمش گرمه چون همشونا داره تحقیر میکنه داره ثابت میکنه که جدی توخالی بوده همچیزشون
 • آزاده IR ۲۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  پوتین دیوانه
  • طالی IR ۰۸:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   الان که بایدن هار شده اورپا دیوانه شده
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  لعنت ب پوتین لعنت ب روسیه
  • م IR ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   دمت گرم پوتین با فاتلین روی کره زمین قاتل مردم ویتنام یمن عراق افغانستان وایران نیجنگه وخم به ابروش نمیاد
  • مهرشاد IR ۰۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   داداش زلنسکی جنگ رو شروع کرد
  • مهرداد IR ۰۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   لعنت به تو که طرفدار اوکراین یهودی هستی ، اوکراینی که صدها عنوان گزینه تحریمی برای ایران را به امریکا و انگلیس خبیث پیشنهاد و اجبار میکرد توسط همین زلنسکی نجس
  • ناشناس IR ۱۶:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   تاوقتی که زنسکی داشت مردم را می کشد هیچ کس گوش نمی کرد حالا چراناراحتید
 • سولماز IR ۲۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  چرا مقاله در مورد سفر جنایتکارانه ویلیام برنز به اوکراین نمینویسید که بعد از ده روز از سفر وی گذشت و بدستور او وزیر دفاع معاون و تعدادی از نظامی‌های تراز اول اوکراین در هلیکوپتر نابود شدند
 • سرباز بازنشسته IR ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  گمان نیکم پوتین تیر خلاص بتوانی براحتی بزنند
 • عباس IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  تمام بد بختی دنیا اول آمریکا بعد آلمان انگلیس مکار وفرانسه زالو صفت آسیا مسلمانان را بهجان هم انداختند عربستان یمن عربستان سوریه عراق با داعش آمریکایی از هر راهی حالا شوروی رو انداختن جان اوکراین خداوند این آتش جنگ وبندازه دامن این چند کشور شیطان صفت تا درد مردم سوریه عراق یمن افغانستان را بفهمتد چرابه یمن سلاح ندادن فقط اوکراین خونش رنگینه خداوند آه مظلومو میگیره ظالمی بر ظالمی خنجر کشد
 • IR ۲۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  لعنت به آمریکا لعنت به غربگداها
 • IR ۲۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  103 2
  به ما چه
 • حمید DE ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  خدایا مردم مظلوم اوکراین را که دشمن به سرزمینش تجاوز کرده ،در پناه خودت محفوظ بدار،و دولت روسیه هم که در طول تاریخ ظلم های زیادی به مردم سرزمینم انجام داده،به سزای اعمالشان برسان،و از تاریخ عبرت بگیرند که هیچ ظلمی پایدار نیست،و این وعده ی خدای رستاخیز است
 • . IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  درود بر پوتین کبیر
 • محمد IR ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  اینکه در دو سر این جنگ چه کسی برنده و بازنده است ،نه به ما ربطی دارد و نه برای ما منافعی دارد،از همان ابتدا هم قرار گرفتن در یکسو این ماجرا اشتباه بود،ولی با توجه از حمایت های ایران از روسیه ما وارد یک بازی دو سر باخت شدیم،که تبعات منفی آن در اوضاع اقتصادی و روابط ما با کشورهای دیگر قابل لمس است،و جالب تر اینکه کسی هم مسوولیت این اشتباه را گردن نمیگرد، در همین یاداشت های دوستان هم این جانب گیری غلط مشهود است.
 • فرهاد IR ۲۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  پوتین یک ساله نتوانسته هیچ کاری بکند

  پاسخ سایت: کاربر گرامی نظر شما به دلیل استفاده از کلمات توهین آمیز ویرایش شد.

 • IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  دوران دوگانه بازی غربیها به سر آمده است و تمام اطلاعات پشت پرده آنها لو رفته است و دیگر حرفی برای گفتن ندارند و بزودی تنهای تنها خواهند شد. مطمئن باشید.
 • هم وطن IR ۲۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  هیچ افتخاری بجز بدنامی برای روسیه و ملت اون نداره این جنگ.. بخصوص که نتونست روسیه به اهدافش برسه و در دنیا هم دستشو خوندن. نباید توقع داشت که اوکراین از خودش دفاع نکنه..این مسخره است که عده ای دوست دارند ملت اوکراین کشته بشن!! آیا اگه این بلا سر ایران میومد ما باید چیکار می‌کردیم!؟ از کشورمون در مقابل متجاوز دفاع نمی‌کردیم!؟
 • رضا IR ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  طرفداران روسیه تاریخ را کمی ورق بزنند تا متوجه بشوند چند هزارنفر از هموطنان عزیزمان در تهاجم روسیه به کشورمان جانشان را از دست دادند.
 • IR ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  شما هم خوشحالی کنید نمی دونم از کشتن زن و بچه مردم ویران شدن کشوری چرا اینقدر خوش حالتون می کند خوبه ادعای مسلمانی می کنید اگر کافر بودید از هیتلر هم بد تر میکردید خوبه تلخی جنگ را چشیده ایم خوبه هنوز پدر مادر همسران و فرزندان شهدا جلو چشممان هست سرنوشت پوتین هم میشه مثل صدام لعنتی
 • IR ۲۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  مرگ برکومونیست بی دین وبی خدا
 • Shahrokh IR ۲۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  درود بر زلنسکی ،جلوی متجاوز باید ایستاد
 • آراز IR ۲۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  لعنت به طرف دار جنگ
 • کمی فکر کنید IR ۲۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
  من تعدادی از نظرات را مطالعه نمودم واقعا جای تأسف است که ما سنگ روسیه را به سینه می زنیم اما از یاد بردیم پیمان نامه گلستان را پیمان نامه ترکمنچای را در زمان جنگ جهانی اول و دوم کشور های روسیه انگلیس آلمان آمریکا موجب مرگ 10 میلیون نفر از ایرانیان گشت اکنون شما سنگ روسیه را به سینه می زنید سنگ این کشور جنایتکار !!!!!! این کشور بیش از ۳۰۰ سال قدمت تاریخی ندارد که لحظه لحظه آن پر از جنایت است اکنون هم به همین گونه است !! کمی تفکر . کمی عقل . کمی دوری از تعصب . چشم ما را بر بسیاری از چیز ها باز خواهد کرد خداوند تمامی ظالمان را به سزای اعمالشان برساند و افراد نادان را علم بخشد به مردمان تفکر دهد
 • IR ۰۰:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  انشاالله شکست میخورد
 • صادق IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  پوتین به ته خط رسیده.
 • IR ۰۰:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  کار را به جنگ کشاند.آمریکا و متحدانش که پس از جنگ جهانی اول که منجر به نابودی حکومت تزارها در روسیه و عثمانی که یک امپراتوری بزرگ کشورهای اسلامی بود و محدوده اش از یکطرف به جنوب شرق اروپا تا مرزهای لهستان و خاورمیانه از عراق و عربستان تا شمال آفریقا گسترده بود.انجامید،و سپس بعد از جنگ دوم جهانی و ایجاد رژیم صهیونیستی که تحت قیمومیت انگلیس بود،بین کشورهای اسلامی منفک شده از امپراتوری عثمانی،اقدام به خط کشی بین آنها نمود(با نگاهی به خطوط مرزی این کشورها متوجه خواهیدشد،که گویا در یک اتاق فکر، و با یک خط کش مرزها جداشده اند)و گماردن حاکمانی مطیع خود،کار اداره جهان به این طریق به پیش برده و کار شوروی سابق را هم با نقشه های مخفی خود به روش خود ساختند.و هر کجا لازم دانستند،اقدام به ایجاد یک جنگ کردند.این جنگ اوکراین هم در ادامه همان روش حفظ غلبه و قدرت خود و متحدانش
 • محمدرضا IR ۰۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  پوتین اگه عرضه داشت که تیر خلاص بزنه تا الان دست و پا نمی‌زد ...
 • حقگو IR ۰۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  بعداز انقلاب بخواستو لطف خدا همه نقشه‌های شیطان بزرگ نقش برآب ودرهوه جنگها که باعثو بانیش بوده شکست خورده.بحول قوه الهی آمریکا وگاوان شیر دهش دراوکراین شکست خواهد خورد وجبهه شیطانی غرب ازهم خواهد پاشید.ومردم جهان ازشر شیاطین انس راحت خواهد شد .والله آمریکا شیطانی والله ناتو دشمن خدا وامام زمانست .بخدا قسم اگر کسی اگانه آرام یکا وناتو پرده دل مختصر تمایلی به این جبهه شیطانی داشته باشه . در راه دشمنی باایمه وصالحین خواهد بود
 • مهدی IR ۰۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  صد در صد روسیه شکست میخوره تا الان هم روسیه شکست خورده که داره منافع کشورش رو از دست میده.
 • IR ۰۲:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  پوتین در تاریخ به عنوان جنایتکار.د ر کنار هیتلر قذافی وصدام است
 • FR ۰۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  درود بر روسیه و پوتین اوکراین محکوم به شکست است
 • IR ۰۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  باید زلنسکی و گلوبالیست ها ادب بشن نه اروپایی نه امریکایی مردمانش نمیخوان و نمیخواستن وارد این جنگ چه روانی چه مالی چه تدارکاتی بشن رسانه باعث این جنگ شده رسانه باید کنترل بشه به شدت داره گستاخ و وقیح میشه
 • سهراب IR ۰۵:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  امریکا واروپا برای شکست روسیه جنگ را فرسایشی می کنند ودر این میان سلاحهای مدرن برای اکراین ارسال می کنند تا روسبه خسته ودر نتیجه شکست را بپذیرد وبنفع اکراین جنگ را خاتمه دهد که این شکست روسیه برای او گران تمام خواهد شد وباعث قدرت نمایی وجولانگاه ناتو در منطقه خواهد شد روسیه چاره ای جز پیروزی در جنگ وتسلیم اکراین که تسلیم ناتو را همراه خواهد داشت ندارد واز فرسابشی جنگ باید پرهیز کند وکار را یکسره نما ید
 • صمد اقا IR ۰۷:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  پای لنگ پوتین در گل اوکراین مونده و دچار فرسایش شده ،،، وناچار دست به دامان این شوکهای تبلیغاتی که شاید سربازان و فرماندهانش از بهت ترکیدن طبل تو خالی قدرت نظامی روسیه !!! بیرون بیاند،،، در دنیای مدرن سلاح و قدرت نظامی با کیلو و حجم مزنه نمیشه،، برعکس سلاح سنگین و پر ابهت دیروز، آهن قراضه و دست و پا گیر امروزه، هر کشوری که حتا یه روز از تکنولوژی عقب افتاد دیگه عقب مونده،،،، گرز رستم هم یه روزی کشنده تر ین اسلحه بود تا تیرککمون دوشاخه سیمی اختراع شد
 • حسن IR ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  ماشاالله به جنگتان،بزنید همدیگر را و جنگ را در اروپا متمرکز کنید بخدا آسیا و آفریقا بی‌گناه هست هرچه هست زیر سر چهار کشور است،انگلیس آمریکا فرانسه آلمان طبل جنگ هستند
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  ویتنام و کره شمالی و کوبا وونزوئلا کل بلوک شرق با خود روسیه بعد از جنگ یک اردوگاه تشکیل دادند ژاپن کره جنوبی تایوان سنگاپور در اردوگاه غرب ایستاند الان دران کشورها جز بدبختی نیست خود روسها کمونیزم را ول کرده اند ولی ونزوئلا و کره شمالی کاسه داغتر از اشند حالا نتیجه گیری اخلاقی از 5400 فرزندان مسئولان کشور حتی یکی هم به کشورهای کمونستی مهاجرت نکرده اند بعید است بین 5400 نفر هیچکدام نفهمیده باشند یا لااقل یک به اشتباهش پی برده باشد از راخ خطا برگردد .....در کل موندم تو مغز اونی که رفدار پوتینه تو ایران چی میگذره مگر قرارنبود ما طرفدار مظلوم باشیم .... کناه مردم اکراین اینه که کشور پر از منابع طبیعی است و به تنهایی به کل روسیه می ارزد و پوتین طمع دارد .
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  قراربود دوروزه کار روتمام کنه، فعلا تو گل گیرکرده
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  166 0
  استاد کامنت من را نمی گذاری
 • رضا IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  این جنگ نقشه آمریکا برای ضعیف کردن قدرت اقتصادی اروپا و در گیر کردن اقتصاد آنها در جنگ بوده است. با حذف نفت و گاز روسیه به اروپا و در گیر شدن آنها در ارسال تجهیزات به اروپا، آمریکا با یک تیر دو نشان زده است، اول اینکه روسیه را در یک باتلاق فروبرده و چین را از روسیه دور کرده است. دوم اینکه اروپا را نیز به لحاظ اقتصادی ظریف کرده و در نهایت می خواهد کارخانجات و موسسات تولیدی در اروپا را به آمریکا زیر دست خود بکشاند
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  خدایا کاری کن جنگ جهانی سوم شروع بشه وما هم با روسیه وکشورهای کمونیست ودیکتاتور متحد هستیم وعلیه غرب وناتو وآمریکا باشیم . دعا کنید شروع بشه شاید نجات پیدا کنیم.
 • مهران صمدی CA ۱۴:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  عامل بی نظمی جهان خود امریکا از نظم جهانی میگه جالبه
 • ناشناس IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  225 1
  جالبه حتی اگر نظرات نخونیم فقط مثبت و منفی نظرات ببینیم متوجه میشیم اکثرا طرفدار کی هستن!!
 • محمد IR ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  روسیه دوست هیچ کس و هیچ کشوری نبوده و نیست و همیشه و هر کس به روس اعتماد کنه حتما بازنده خواهد بود مث صدام مث ایران خودمون در دوره های قبلی هنوز قرارداد ترکمن چای موجوده جای تعجبه کسی ایرانی باشه و از روسیه حمایت کنه احتمالا ایرانی نیست فقط شناسنامه ایرانی داره
 • IR ۱۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  متجاوز همیشه بازنده است
 • محمد IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  انشااله که در آتش جنگی که بوجود آورده و یک کشور و مملکتی را نابود کرده گرفتار شود !
 • بابک IR ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  تو این جنگ ثابت شد روسیه خود طبل. فقط صدا داره.هرچی بدبختی داریم زیر سر این کشور.
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  زمان اصابت موشک بالستیک روسیه به مرکز اروپای نازی چقدر است؟