آقای گل علیه استقلال؛ آبی‌ها به دنبال صدرنشینی

هفته 19 لیگ برتر امروز با برگزاری چند بازی آغاز خواهد شد.

ایمان گودرزی؛ لیگ بیست و دوم به پله نوزدهم رسید. امروز در مهم ترین بازی ها استقلال به مصاف نفت مسجد سلیمانی خواهد رفت که به تازگی با غلامرضا عنایتی در حال همکاریست و این بازی تقابل تمام استقلالی خواهد بود. در یکی از مهم ترین بازی های دیگر امروز فولاد در خوزستان میزبان سپاهان صدر جدولی خواهد بود. باید دید نکونام باز هم می تواند از یکی دیگر از صدرنشینان امتیاز بگیرد یا سپاهان با غایبان مهمش بی خیال صدر نمی‌شود. با هم پیش بازی این 4 بازی را می خوانیم؛

استقلال - نفت مسجد سلیمان

ساعت: 15:30

ورزشگاه آزادی

دو هفته پیش بود که فاصله امتیازی استقلال با پرسپولیس که در صدر جدول قرار داشت به عدد 8 رسیده بود. آن روزها امید اندکی برای کاستن از اختلاف امتیازی وجود داشت و شاید خیلی‌ها نسبت به استقلال قطع امید کرده بودند. دو باخت در لیگ برتر مقابل تراکتور و سپاهان یأس بسیاری را میان آبی‌ها به وجود آورده بود اما پس از دو بازی و با عبور از هفته هجدهم لیگ برتر فاصله امتیازی استقلال با صدر جدول به عدد 3 رسید و پرسپولیس هم صدر جدول را از کف داد تا آبی‌ها این واقعیت بزرگ را درک کنند که هرگز نباید ناامید شوند و در این لیگ اتفاقات ریز و درشت بسیاری رخ خواهد داد و جایگاه تیم‌ها بارها جابه‌جا خواهد شد.
بدون شک اگر استقلال موفق شود در بازی‌های نیمه‌سخت خود مقابل تیم‌های نه‌چندان مدعی و با عیارفنی پایین‌تر به برتری برسد این فاصله امتیازی کاهش خواهد یافت و آنگاه فرصت بزرگی در تقابل با تیم‌های مدعی به وجود خواهد آمد تا استقلال جبران مافات کرده و حتی امتیازات خود را چنان افزایش دهد که با تیم دوم جدول نیز فاصله امتیازی مناسبی ایجاد کند.
استقلال اکنون در دوره‌ای قرار دارد که حریفان چالش برانگیزی را پیش رو ندارد. بعد از بازی با تراکتور و سپاهان که منجر به شکست‌های متوالی شد استقلال با رقبایی بازی کرده که از نظر فنی جایگاه آن‌چنان باثباتی را در لیگ تجربه نمی‌کنند. استقلال ابتدا ملوان را با چهار گل مغلوب کرد و بعد از آن نیز موفق شد در کرمان به بردی پرگل دست یابد و با 3 گل از سد میزبان بگذرد و دست پر به تهران باز گردد.

استقلال - نفت مسجد سلیمان / آبی پوشان در سرازیری؛ پیش بازی | طرفداری
امروز نیز استقلال بازی دشواری پیش رو ندارد و اگر اسیر بازی بسته و دفاعی نفت مسجدسلیمان در ورزشگاه آزادی نشود و ضربه‌های نهایی با دقت نواخته شود، شانس پیروزی حتی با تعداد گل‌های قابل توجه افزایش خواهد یافت و استقلال می‌تواند سومین برد متوالی خود را مقابل مسجدسلیمان تجربه کند. استقلال حتی شانس بسیاری در دو بازی آتی خود مقابل پیکان و نساجی خواهد داشت و هیچ بعید نیست که هر دو بازی را نیز با برتری پشت سر بگذارد و از تقابل‌ با تیم‌های نه چندان مدعی لیگ برتر نهایت بهره را ببرد تا به تیم‌های بزرگ‌تر برخورد کند.
حتی ممکن است بواسطه بازی سختی که سپاهان در همین هفته با فولاد دارد و برخی چهره‌های شاخص این تیم در ترکیب زردپوشان حضور ندارند، آبی‌ها به فاصله اندکی با سپاهان برسند و در هفته‌های آتی این فاصله را هم جبران کنند و بار دیگر به صدر جدول برسند.
وقوع این اتفاق هرگز دور از ذهن نیست و استقلال ظرفیت کسب پیروزی و بازگشت به صدر جدول را دارد. بخصوص اینکه از لحاظ هماهنگی آبی‌ها وضعیت متفاوتی را نسبت به گذشته تجربه می‌کنند و در خطوط سه‌گانه هماهنگی به اوج رسیده است. از همه مهم‌تر گل‌هایی است که مهاجمان استقلال به ثمر می‌رسانند و تحولی تازه در رأس پیکان هجومی استقلال به وجود آمده است. استقلال تا پیش از بازی با ملوان و مس از نظر گلزنی با مشکلات عدیده‌ای مواجه بود اما بازی با تیم‌های پایین دست جدول سبب شد دوباره آتش گلزنی استقلال روشن شود و این تیم رنگ پیروزی‌های پرگل را ببیند و دوباره به قهرمانی امیدوار شود.
پیروزی در بازی با نفت مسجدسلیمان، ریکاردو ساپینتو را هم که ناچار است این بازی را از روی سکوها تماشا کند، احیا خواهد کرد. مردی که بعد از باخت تیمش مقابل سپاهان تا آستانه برکناری پیش رفته بود و شایعات متعددی هم درباره نارضایتی مدیران استقلال از رفتار او وجود داشت.
ساپینتو اما از این فرصت طلایی برخوردار است که بر تمام حواشی و احتمالاً منفی که پیرامونش را فرا گرفته خط بطلان بکشد و جایگاه خود را بیش از هر زمان دیگری در استقلال محکم کند. بواقع ساپینتو نه فقط به کسب امتیازات بازی‌های پیش رو بلکه به بردهای پرگل نیاز دارد تا هم خودش و هم بازیکنانش احیا شوند و با انگیزه و روحیه مناسب وارد بازی‌های پرچالش‌تر آتی شوند.

فولاد - سپاهان

ساعت: 18:00

ورزشگاه فولاد آرنا

بازی فولاد خوزستان و سپاهان مهمترین بازی هفته نوزدهم لیگ برتر به حساب می‌آید. جایی که تیم صدرنشین سپاهان باید در اهواز و در حضور هواداران خوزستان مقابل فولاد به میدان برود.
فولاد خوزستان که 2 هفته قبل در خانه برد مهمی برابر تیم صدرنشین پرسپولیس به دست آورد، حالا در تلاش است تا مقابل صدرنشین جدید لیگ، یک برد خانگی دیگر کسب کند. فولادی‌ها البته در بازی هفته گذشته مقابل تراکتور تبریز در لحظات پایانی گل خوردند و متحمل شکست شدند اما همچنان سراپا انگیزه هستند تا بتوانند مقابل سپاهان به پیروزی برسند و قدرت خود را بار دیگر به نمایش بگذارند. فولادی‌ها این هفته برخلاف بازی با پرسپولیس از حمایت هواداران‌شان هم برخوردار هستند.
قرمزپوشان اهوازی که همیشه مقابل سپاهان انگیزه بالایی برای کسب برد دارند با حضور هواداران، حالا روحیه بالاتری برای بازی و کسب برد دارند. البته آنها به خوبی می‌دانند کار سختی مقابل سپاهان دارند چرا که زردپوشان اصفهانی به تازگی صدرنشین شدند و نمی‌خواهند این جایگاه را به راحتی از دست بدهند. سپاهان در هفته‌های اخیر حتی یک تساوی هم نداشت و در همه بازی‌هایش به پیروزی رسید که همین مسأله باعث شد جای پرسپولیس را در صدر بگیرد. سپاهان حالا می‌خواهد این روند را ادامه دهد تا این جایگاه مهم را حفظ کند. سپاهان البته در این بازی کار سختی خواهد داشت چرا که امید نورافکن و رامین رضاییان را در اختیار ندارد. بازیکنانی که در کنار شهریار مغانلو، تأثیرگذارترین نفرات زردپوشان به حساب می‌آیند و گل‌های زیادی ساختند. با این شرایط باید دید سیستم بازی تیم مورایس عوض می‌شود یا نه و اینکه چه بازیکنانی جای نورافکن و رضاییان را خواهند گرفت. نکته مهم در مورد بازی فولاد خوزستان و سپاهان این است که در 5 بازی اخیر این 2 تیم، فولاد 2 بار به پیروزی رسیده و سپاهان تنها یک برد داشته. بازی رفت این 2 تیم هم در اصفهان با پیروزی شاگردان نکونام به پایان رسید که حالا باید دید سپاهان آن باخت را جبران می‌کند یا اینکه فولاد در تلاش است تا آمار مثبت خود را ادامه دهد.

دو اخراجی در نبرد ۱۲۰ دقیقه‌ای فولاد - سپاهان - ورزش سه


اگر فولاد بتواند در این بازی به پیروزی برسد، می‌تواند لقب غول‌کش را از آن خود کند و مدعی باشد که تیم‌های صدرنشین را به راحتی شکست می‌دهد اما اگر این اتفاق نیفتد و سپاهان برنده بازی باشد، زردپوشان اصفهانی خود را به عنوان مدعی اصلی کسب قهرمانی معرفی خواهند کرد که نمی‌خواهند صدر جدول را به راحتی از دست بدهند. بازی فولاد خوزستان و سپاهان علاوه بر اینکه برای این 2 تیم از اهمیت بالایی برخوردار است، برای دیگر تیم‌های مدعی مخصوصاً پرسپولیس، خیلی مهم خواهد بود. با این شرایط و اینکه هم فولاد و هم سپاهان فقط به دنبال برد هستند و به تساوی هم فکر نمی‌کنند، بدون شک شاهد یک بازی تهاجمی و زیبا از 2 تیم خواهیم بود که باید دید کدامیک به اهداف خود می‌رسد و می‌تواند 3 امتیاز آن را به دست بیاورد و امیدوارتر کار را دنبال کند.

نساجی - پیکان

ساعت: 15:00

ورزشگاه شهید وطنی

نساجی مازندران و پیکان امروز در حالی مقابل هم قرار می‌گیرند که شرایط مشابهی با هم دارند. نساجی در هفته‌های اخیر نتایج نسبتاً ضعیفی گرفت و حتی در مقابل تیم پایین جدولی ملوان شکست خورد. این تیم در 4 هفته اخیر تنها یک تساوی داشت و در دیگر بازی‌ها باخت تا در رده دهم جدول قرار بگیرد. پیکان هم در 4 بازی اخیر خود، 2 شکست و یک تساوی داشت و تنها یک برد کسب کرد که همین مسأله هم باعث شد در رده دوازدهم بایستد. حالا با این شرایط، نساجی و پیکان قرار است برابر هم بازی کنند. یک جدال جالب که اگرچه نتیجه‌اش غیرقابل پیش‌بینی است اما 2 تیم به‌دنبال برد خواهند بود تا شرایط خود را بهبود ببخشند و به رده‌های بالاتر برسند. نساجی در صورت پیروزی و حتی تساوی، یک پله در جدول صعود می‌کند اما پیکان در صورتی که بتواند 3 امتیاز را کسب کند، می‌تواند صعودی 4 پله‌ای داشته باشد و بالاتر از نساجی در رده نهم قرار بگیرد. نساجی و پیکان در مدت اخیر 5 بار مقابل هم قرار گرفتند که نساجی تنها یک بار پیروز شد و پیکان 2 برد به دست آورد. در 2 بازی دیگر هم امتیاز تقسیم شد. تقابل حمید مطهری و مجتبی حسینی در این بازی هم می‌تواند به جذابیت آن کمک کند. جایی که 2 مربی جوان مقابل هم قرار می‌گیرند و تلاش می‌کنند خودی نشان دهند و جایگاه تیم را در جدول بهبود ببخشند.

نساجی در پی پیکان سواری در قائم شهر | خبرگزاری صدا و سیما

آلومینیوم - مس رفسنجان

ساعت: 15:00

ورزشگاه امام خمینی (ره)

دو تیم در شرایطی به مصاف هم می‌روند که از بازی قبلی‌شان یک امتیاز گرفتند. اراکی‌ها در یک بازی پرحاشیه پرسپولیس را متوقف کردند و همین نتیجه شرایط روحی‌شان را برای این بازی خانگی دوچندان کرده است. شاگردان مهدی رحمتی با هشت گل خورده یکی از بهترین خطوط دفاعی را در اختیار دارند اما میهمانشان از این بابت آمار بهتری دارد. آنها در 18 بازی هفت گل دریافت کرده‌اند و به نظر می‌رسد نباید خیلی انتظار بازی پرگل را داشت. جدال آلومینیوم و مس رفسنجان را می‌توان تقابل همسایه‌ها هم نامید. نکته جالب این است که هر 2 تیم 25 امتیازی هم هستند و این بازی می‌تواند برایشان اهمیت زیادی داشته باشد. بازی رفت 2 تیم با تساوی بدون گل در رفسنجان به پایان رسید که حالا 2 تیم در تلاش هستند گل بزنند و برنده بازی باشند. آلومینیوم اراک و مس رفسنجان در 5 بازی اخیر خود هم شرایطی برابر داشتند. 3 بازی این 2 تیم با تساوی به پایان رسید و تنها یک برد نصیب هر تیم شده بود. تقابل مهدی رحمتی و محمد ربیعی در این بازی هم می‌تواند از جذابیت‌های آن باشد. جایی که 2 سرمربی جوان و با انگیزه مقابل هم قرار می‌گیرند و برای پیروزی تیم‌شان تلاش می‌کنند. آلومینیوم در خانه سخت امتیاز می‌دهد اما ربیعی نمی‌خواهد روند خوب تیمش از دست برود و همچنان با امتیاز زمین را ترک کنند. حالا باید دید جدال 2 تیم همسایه که در هفته‌های اخیر نتایج خوبی گرفتند به کجا ختم می‌شود.

مس رفسنجان صفر - آلومینیوم اراک یک/ آلومینیوم در خانه مس، طلا شد/ خروج  اراکی از بحران | فوتبالی

بیشتر بخوانید:

257 251

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1728634

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =