آغاز عملیات اجرایی پروژه عظیم پل خلیج فارس پس از ۷ سال توقف

همزمان با هفتمین روز از ایام الله دهه مبارک فجر عملیات اجرایی پل خلیج فارس با حضور حجت الله عبدالملکی مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور، سردار مارانی، فرمانده قرارگاه مدینه منوره نیروی زمینی سپاه، افشار فتح الهی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، محمد آشوری تازیانی، احمد مرادی و منصور آرامی نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، دکتر حجتی، معاون وزیر اطلاعات و رییس سازمان حراست کل کشور و جمعی مسئولان اجرایی استان هرمزگان و شهرستان قشم آغاز شد.

به گزارش خبرآنلاین از قشم، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در این آیین گفت: عملیات ساخت پل خلیج فارس به عنوان ارزوی دیرینه ساکنان جزیره قشم، همزمان با جشن های چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، پس از وقفه ای هفت ساله با همتی جهادی در دولت سیزدهم از سر گرفته شد.

افشار فتح الهی ادامه داد: احداث پل خلیج فارس، اتصال بزرگترین جزیره ایران و خاورمیانه به سرزمین اصلی با اعتبار سرمایه گذاری بالغ بر ۴۶۰ میلیون یورو در دولت انقلابی و مردمی را محقق خواهد ساخت.

به گفته وی اجرای عملیات عمرانی احداث پل خلیج فارس به عنوان یکی از چهار رکن طرح شبکه جامع ارتباطی خلیج فارس با محوریت و اتکا بر چهار پروژه، بندر، پل، جاده و ریل، مسیر جدیدی را از قشم در تماس و ارتباط کریدورهای تجاری منطقه و اتصال به شبکه راه های کشور ایجاد می کند.

فتح الهی تصریح کرد: مکان احداث این پل از محدوده بندر لافت در جزیره قشم تا بندر پهل در سرزمین اصلی است و و طول کل پل ۳۴۳۰ متر است که ۲۵۰۰ آن بر روی دریا قرار دارد و سازه کابلی با دهانه های ۳۶۰ متر در وسط دریا و عرض مفید عرشه حدود ۳۲ متر از دیگر ویژگی های این پروژه است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: راه اندازی پل خلیج فارس باعث کاهش هزینه‌های حمل و نقل حداقل به میزان ۳۰ درصد، کاهش زمان سیر کالا به میزان ۴۰ درصد، کاهش قیمت تمام شده کالا و خدمات به دلیل وجود شبکه حمل و نقل ریلی و جاده‌ای می شود.

وی خاطرنشان کرد: با عنایت به نقش استراتژیک قشم و آغاز عملیات اجرایی توسعه زیرساخت های جاده ای و بزرگراهی و پل خلیج فارس، بندر کاوه با ۹۲ کیلومتر بزرگراه و همچنین۸۶ کیلومتر راه‌آهن به خطوط سراسری کشوری متصل شده و رینگ حمل و نقلی جزیره کامل خواهد شد.

فتح الهی افزود: پروژه عظیم پل خلیج فارس، شامل چهار خط عبور خودرو، یک خط عبور قطار، خطوط اضطراری و پیاده راه نیز می باشد و براساس برنامه ریزی صورت گرفته تکمیل آن حدود سه و نیم سال پیش بینی شده است.

براساس این گزارش، پروژه عظیم احداث پل خلیج فارس در حال حاضر دارای ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی می باشد و امروز پس از وقفه ای هفت ساله در دولت سیزدهم فعالیت اجرایی خود را آغاز کرد.

46

کد خبر 1728794

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =