۳۴ نفر
۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۱
آقای ابوالقاسم طالبی! نه سرطان گرفتن عیب است نه یائسگی دشنام

خب ظاهرا نزاع لمپن ها با اهل فرهنگ تمامی ندارد. این که عده ای در اتاق فکر هایشان تصمیم گرفته اند مرجعیت را از اهل فکر و رسانه و هنرمند بگیرند و به جایش به مردم نادان زمام مراد را بسپارند کاملا قابل فهم است.

در این پروژه طویل المدت که این روزها دارد به سرعت مراحل نهایی خود را طی می کند دیگر کمتر نشانی از آدم حسابی در رسانه دورهمی تلویزیون و مراکز فرهنگی رسمی دیده می شود. سنگرها یک به یک به دست کسانی فتح می شود که بتوانند مرزهای وقاحت و پرده دری را جابجا کنند و از همکاران خود پیشی بگیرند در ژاژخایی. هر که توانست وقاحت بیشتری به خرج دهد و بی هنری خود را با عیب جویی از دیگران و نسبت دادن هر ناروایی به آدم های شریف این سرزمین به نمایش بگذارد امتیاز بیشتری کسب خواهد کرد. این مسابقه جنون آمیز سال هاست شروع شده اما این روزها شتاب بیشتری گرفته چرا که هم بازی دارد به مراحل نهایی اش نزدیک می شود و هم بودجه های کلان حرص و طمع لمپن ها را بدجوری برانگیخته و هم رقابت بر سر جیفه دنیا بالا گرفته. ظاهرا دست هم زیاد شده و قدیمی ترها ترس برشان داشته که این نورسیده ها که در بی ادبی و اهانت به بزرگان هیچ حد و حدودی نمی شناسند و اگر پایش بیفتد خدا و پیغمبر را هم بی نصیب نمی گذارند جای آنان را بگیرند و این جوری هاست که آن فیلمساز به فرموده را بار دیگر در قاب آینه جادو می نشانند تا به دیگران اثبات شود دود هنوز از کنده بلند می شود و نورسیده ها حالا حالاها باید جلوی قدیمی ها لنگ بیندازند.

با چه زبانی با این موجودات باید سخن گفت؟ نه به شریعت پایبندند که با زبان حدیث و آیه مجابشان کنی، نه به عرف پایبندند که آن ها را به اخلاق دعوت کنی، نه چیزی از مناسبات انسانی را به رسمیت می شناسند که با زبان مشترک آدمیان چیزی را به آن ها بفهمانی. دشوارترین کارها در عالم، برقراری دیالوگ با این جماعت است. جماعتی که به قول سعدی:

نظر حرام نمودند و خون خلق حلال

با این همه خاموش نمی توان ماند. همه آن ها که از تو انتظار دارند و در تو گمان انصاف و ظلم ستیزی می برند متوقعند در چنین هنگامه ای تشری، حرفی، تلنگری، بزنی به آن که خیال برش داشته حالا که سنگ را بسته اند و آن موجود بی نوا را رها کرده اند صدایی از کسی در نمی آید. اما می آید. خوب هم می آید. دست کم تا وقتی که هنوز صدا و سیما و برخی مجریان لوده اش در زمره مقدسات قرار نگرفته اند و قانونی تصویب نشده است که انتقاد از چنین موجوداتی مساوی است با افساد فی الارض و اعلام محاربه با خدا.

از این جا به بعدش را خطاب به شخص ابوالقاسم طالبی می نویسم. و با زبانی که شاید او بفهمد:

ببین برادر من یائسگی نه دشنام است نه مایه وهن. هیچ ربطی به پروستات هم ندارد! ممکن است درک این مسئله ساده و بدیهی برای تو دشوار باشد اما آنکه روبروی تو نشسته است و مشنگانه می خندد این را خوب می فهمد. او هم مثل من و تو و بقیه مردان دنیا زن و فرزندی دارد. مادری او را به دنیا آورده. خواهری دارد. از قضا چهارتا کتاب هم خوانده است و تا حدودی فیلمساز است و درست است بنا به اقتضائاتی خودش را کاملا به کوچه علی چپ زده است اما این قدر می فهمد که همه زنان عالم، هم دوران قاعدگی دارند و هم یائسگی. این که می گویم درکش ممکن است برای تو دشوار باشد قصد تحقیر و تخفیفت را ندارم. این را به حساب سابقه ای که از تو در ذهن دارم می گویم و مطمئنم خودت هم خیلی معنای آن چه را بر زبان می آوری نمی دانی. به عبارتی دقیق تر متوجه نتایج و توابع سخنت نیستی. از سر سادگی و یا ساده لوحی چیزی را بر زبان می آوری و بعد همه سعی ات را به کار می گیری تا آن حرف را توجیه کنی. یادت می آید؟ سال ها پیش هم به خیالت به میدان آمدی تا به زعم خودت از انقلاب و اسلام(بیچاره انقلاب! بیچاره اسلام!) اما در حقیقت از منافع خود و همکارانت دفاع کنی. جمله ات را از یاد نمی برم. گفتی: بعضی ها آن قدر بدبخت شده اند که به یک هنرمند سرطانی متوسل شده اند. منظورت شجریان بود. گفتن این که شجریان که بود و چه کرد آن هم برای هم چو تویی به نظرم وقت تلف کردن است. به تو حق می دهم. از تو هم توقع ندارم که شجریان را بفهمی. فعلا همان زانکو و تتلو برای تو و دوستانت کافی است. استماع بفرمایید و لذت ببرید اما جدای از مسائل فرهنگی و هنری به این پرسش بیندیش که آیا سرطان گرفتن مایه ننگ است؟ آیا بیمار سرطانی مستحق سرزنش است؟ آیا آدمیزاد خودش تصمیم می گیرد که سرطانی شود؟ مسخره ات نمی کنم. جدی جدی از تو می خواهم به این سئوالات فکر کنی. می دانم برایت کار خیلی سختی است اما همه تلاشت را بکن. واقعا ممکن است لحظه ای اندیشیدن کل زندگی ات را متحول کند. توقع این که آدمی مثل تو از سرطان گرفتن کسی دلش به درد بیاید و با او به عنوان یک انسان احساس همدلی و همدردی کند به کنار. اما فهم این که سرطان گرفتن امری اختیاری نیست و حتی خیلی از کسانی که در نظر شما آدم های محترمی هستند با همین بیماری از دار دنیا رفته اند خیلی کار سختی است؟ می دانی در همین سال ها چند نفر از عالمان دینی و منتسبان به حکومت جمهوری اسلامی با سرطان از دنیا رفته اند؟ و یا کارشان به بیمارستان و شیمی درمانی کشیده؟ می توانی آن ها را هم به واسطه این که سرطان داشتند و یا دارند مسخره کنی؟

واقعا به تو چه باید گفت؟ ای کاش لات بودی، شاید در این صورت می توانستم به تو بگویم فکر کن همه زن هایی که در سینما مشغول به کارند جزوی از خانواده تو هستند. می توانستم به زبان همان لات های سر کوچه به تو بگویم فکر کن این ها خواهر و مادر خودت هستند اما نشانه ای از لات بودن هم در تو نمی بینم. به شدت ترحم برانگیزی. و از تو ترحم برانگیزتر آن که روبرویت نشسته است و برای دو روزه وهمی که زندگی نام است تن به هر خواری و خفتی می دهد. و از هر دوی شما رقت آورتر آن هایی که فکر می کنند با میدان دادن به شماها می توانند کاری از پیش ببرند و با توهین و مسخره کردن هر معترضی مسئله را حل کنند و از یاد می برند هربار که چنین کردند نوبت بعدی سهمگین تر بوده و غیر قابل حل تر.

این بار چندم است که تو و همکارانت با ربط و بی ربط به خانم بنی اعتماد حمله می کنید؟ زنی که یک سکانس از فیلم هایش به زندگی همه شماها می ارزد. این که شماها بلد نیستید فیلم بسازید و با این همه امکاناتی که در اختیار دارید محصولاتتان اغلب فاجعه می شود چه ربطی به خانم بنی اعتماد دارد؟ چه حقی از شماها را پایمال کرده؟ چرا همه ضعف های شخصیتی تان را می خواهید این طوری بپوشانید؟ خب بروید دکتر. خوب است یکی شکل خودتان بیاید در تلویزیون و این همه بی هنری و حقد و حسد و کینه را به قیافه زشتتان ربط بدهد؟ لات کوچه خلوت بودن که هنر نیست. برای حفظ ظاهر هم که شده یک مخالف را می آوردید تا پاسختان را بدهد. دو آدم مثلا هم شکل و هم فکر را روبروی هم نشاندن و دیگران را مسخره کردن و به حرف های احمقانه و مبتذل و سطحی و خنک هم دیگر خندیدن چه فضیلتی است آخر؟

۵۷۵۷

کد خبر 1728902

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 43
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ایرانی IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  جنب آقای موسوی لذت فراوان بردم از این نوشتار بسیار عالی وزیبایت.قلم وفکرت را دوست دارم.زنده باشی.احسنت
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  احسنت گل گفتین . اما واقعا سخن گفتن با امثال این موجودات دوپا آب در هاون کوبیدن است
  • IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   8 10
   شما که ادعا میکردید تلویزیون هیچ بیننده ای نداره حالا چرا برای برنامه ای که در یک رسانه بدون بیننده پخش شده اینقدر براتون دردناک هست؟!!
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  کاش این دو نفر و حامیانشون بخونن این متنو......کاش....
 • تورج IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  احسنت
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  با الدنگ صحبت کردن ، اتلاف وقت است
  • IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   3 7
   طرز صحبت کردن شما هم اشتباه است، یکی از کارگردان های بزرگ تاریخ هم در مورد کل بازیگران گفتند آنها آدم هایی با آی کیو پایین (کودن) هستند، اما اینقدر علیه شان جوسازی نشده!!! پذیرفتن برخی از واقعیت ها سخت هست هرچند به نظرم این سیاسی بازی هایی که سلبریتی ها در آوردن فقط به خاطر پرداخت مالیات بود وگرنه هیچی براشان جز پول و شهرت مهم نیست
 • نرگس IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  عالی بودلمپن های فرهنگی اصطلاح خوبیه
 • من AU ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  این‌ها وقیح‌تر از این‌حرفان!
 • ali IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  درود بر شما وقلمتان که خیلی خوب وقاحت این مدعیان بی سواد وبی هنر رو به رخشان کشیدید.برنامه سطحی هفت شده چایگاهی برای بی هنران وهتاکان
  • IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۱
   0 5
   بیچاره موسوی چقدر منفی میخوره نظراتت
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  ببینم‌مگه این بازیگرا همونایی نیستند که بابت اهانتاشون به نظام می‌گفتند آزادی بیان باشه حالاهم پس قبول کنند که آزادی بیانه وانتظار عذر خ آهی نداشته باشند یا اگر انتظار عذر خواهی دارند قبلش خودشون بابت توهین هایی که این مدت به نظام کردید وگفتند رژیم بچه کش از نظام‌عذ خ آهی کنید همچنین آقای بهداد که آرزوی مرگ رییس ارشاد را کردند هروقت بابت اینا عذر خواهی کردند بعد بیاند از آقای طالبی طلبکار بشند شما اگر حق وعدالت حالیتون میشه وانصاف دارید و دنبال بهونه برای کوبیدن ص ا وسیما نیستید پیام من راهم منعکس کنید نه‌فقط موافقان این خبری را که گذاشتید.
  • IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   فقط دلم میخ اد بدونم اینهایی که به کامنت من منفی دادندخدا وکیلی تو کلشدن جی میگذره حرفهای من ا قبول ندارند کجاش اشتباهه مگه غیر این بود مگه واقعا غیر از این بود که بازیگران این به نظام بدون سند اتهام زدند وعذرخواهی هم نکردند هان؟
  • جوان IR ۱۸:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   ولشون کن عزیزم اینا عدت دارن ی دروغی رو اینقدر بزرگ کنن ک خودشان باورشان بشه... اولا من زنده گوش کردم فرمودند بعضی از سلبریتی ها.... پس حرف همه خانم ها نبود دوما مگه حرف بی ربطی زده... راست میگه واقعا بعضیاشون تا جوان و سرحال هستن سرشان جایی گرمه... امان از روزی ک یکم سن‌شان بره بالا.. برای سرگرمی وارد دنیای سیاست و... میشن.. میخان تو دید باشن.. شااااااید دل کسی رو بردن... هههه
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  در ضمن محض اطلاعتون فیلمهای آقای طالبی خیلی خم پرمخاطب همون سریال به کجا چنین شتابان ایشون خیلی هم پرطرفداره.
  • IR ۱۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   یه سریال سانتی مانتال حال به هم زن. فقط یکی مثل طالبی میتونست یه همچین سریال آشغالی که شعار و تف میکنه تو صورت آدم و بسازه
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۱
   2 3
   خیلی سریال مزخرفی بود
 • پیمان IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  عالی بود. محشر بود. اما کو گوش شنوا؟!
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  خیلی ممنون آقای موسوی. سلامت باشید.
 • چه اهمیت دارد؟ IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  احسنت به شما سید... شرم باد بر این کوته فکران خشک مغزی چون ابوالقاسم طالبی و بهروز افخمی...
 • reza IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  ابوالقاسم نبفهمه ولش کن.
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  ممنون
 • LU ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  اینا نمی فهمن، نفهمن!
 • اسمان IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  با خواندن این مطلب امیدوارمیشم.که هنوز درک و فهم از بین نرفته.احسنت اقای موسوی.
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  درودبر شما عالی بود
 • IR ۱۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  دمت گرم
 • مهدی IR ۱۸:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  این که فرد مورد نظر تان را لمپن خوانده اید نظری ندارم اما این که خودتان را در طرف فرهنگ قرار داده اید با این مطالبی که بیان کرده اید مقداری زیاده روی به نظر می رسد
 • امید IR ۱۸:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  این سلبریتیهای بیسواد وطن فروش عیاش بی دین رامردم دراین اغتشاشات خوب شناختن که چگونه نوکر رسانه ای آمریکا واسرائیل برای تحریک جوانان به ادمکشی واغتشاش هستند بی جهت انهارامقدس جلوه ندهید این عیاشان پول پرست گرین کارتی را
 • ناشناس IR ۱۸:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  بسیار زیبا بود امیدوارم خود طالبی و افخمی احمق بخوانند
 • حمید IR ۱۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  زنانی که حد و حریمی برای خودشان قائل نباشند باید منتظر توهین و تجاوز و خشونت و تمام خطرات باشند،
 • IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  درود واحترام به اخلاق وشخصیت خودتان وقلم زیبایتان با این نوشتار عالی
 • نگار IR ۲۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  4 3
  احسنت،چه زیبا جواب این کوته فکربی هنر رودادین
 • مهم نيست IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  5 3
  احتمالا" ميهمان و ميزبان برنامه ي مورد بحث، ايمان دارند كه حساب و كتابي در كشور وجود ندارد، چرا كه مروري بر تاريخ نشان مي دهد علي رغم تكرار پرده دري هاي ايشان و ديگراني كه ميز و ميكروفون مفت در اختيارشان قرار مي گيرد، رسيدگي جدي به خطاهاي اين چنيني صورت نگرفته و نمي گيرد. از آنجايي كه بعيد مي دانم اين دو آقاي نه چندان محترم اهل عذر خواهي باشند، پيشنهادم به بزرگترهاي قشر هنرمند اين است به جاي اين كه منتظر كاسه ي داغ تر از آش شدن مردم عادي باشند و دورادور از جوش آوردن اين و آن بر سر اين موضوع كيف كنند، مصلحت انديشي را كنار بگذارند و به طور جدي، ضمن قطع همكاري هنري در پروژه هاي آتي اين دو نفر ( كه متاسفانه همچنان قصد مستفيض كردن سينمادوستان را دارند) رويداد اخير و رويدادهايي مثل اين را پي گيري كنند. هرچند با شناختي كه از اين حضرات دارم، ارزني به عملي شدن اين پيشنهاد اميد ندارم. افسوس كه بازار زيرآب زني در اين مرز و بوم، بسي سكه است و قشر هنري هم از اين قاعده مستثني نيست.
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  6 10
  کدوم دشنام؟چرا واسه خودتون داستان درست می کنید؟هیچ توهینی توی حرفش نبود.مشکل شماها اینه که به قول افخمی برای خودتون و همفکراتون حق فحش خواهر و مادر دادن قائلید ولی اگه کسی از طرف مقابل راجع به یک موضوع کاملا طبیعی شوخی بکنه بهش حمله می کنید.همفکران خودتون سه ماه رکیک ترین توهینها رو به هر کسی که مثل خودشدن فکر نمی کرد میدادن شماها ماست مالی می کردید حالا شدید مدافع ادب و اخلاق؟این اداها به شماها نمیاد
 • بانوی اریایی IR ۱۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  3 4
  فکر میکردم شما بی طرفی اما وقتی نظر مو ک ب موسوی گفته بودم وقتی کینه شخصی داری از طالبی چرا از ما خانومها و اقای شجریان گرامی مایه میذاری و منتشر نکردی متاسف شدم برات ک تو انتشار نظرها هم کوتاهی میکنید !!
 • IR ۱۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  3 2
  بجا، بسیار خوب
 • Gaber IR ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  2 3
  اینها که اینگونه در سیما صحبت میکنند دارند بابی تازه برای مردم باز میکنند که زبان دیگر براستی و حیا نرود .باید عین خودشان گفت درسته از عرش به فرش می‌افتیم ولی حداقل با زبان خودشان باید سوزاند و ممنونم از این مطلب که به تازه واردهای متوهم خوب میچسبد.زبانشان را یاد بگیریم و دیگر تعارف نداشته باشیم اگر رسانه ها به این ذلت تن دهند
 • سعید IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۱
  6 3
  هزاران درود بر این طرز فکر و قلم شیوا !❤❤❤❤❤❤❤🙏🙏🙏🙏🙏
 • علی IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۱
  4 6
  بازی با الفاظ و به سخره گرفتن درک مخاطب هنر نیست آقای همه چیز دانِ خوش قلم؛ شما قطع به یقین از ظاهر کلام آقای طالبی ناراحت نشده اید بلکه از موضع مخالف گرفتن و انتقاد ایشان از جبهه فرو پاشیده خودتان مکدرید و به این افاضات مطول ظاهر محور، متوصل شده اید مطمئن باشید مخاطبانتان اهل درک و شعورند یا علی
 • حسین IR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۱
  1 2
  دم شما و انسانیتون گرم
 • محمد IR ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۲
  3 3
  اگر سرطانی و یائسه و... توهین نیست و شما در رد توهین بودن آنها مقاله نوشتی دیگه چه ایرادی به ابوالقاسم طالبی وارده، اون بنده خدا که توهین نکرده
 • اله داد IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  1 1
  واقعا دمت گرم ،پاسخ از این بهتر و کاملتر و عاقلانه تر نمی شد
 • حسین IR ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۶
  0 2
  تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است..