واکنش مدودف به سناریوی کُره برای اوکراین

ایسنا نوشت:رئیس‌جمهوری پیشین روسیه، گمانه‌زنی کی‌یف مبنی بر اینکه گفته می‌شود غرب آماده تجزیه اوکراین «طبق سناریوی کره» است را به عنوان اولین گام برای «به رسمیت شناختن واقعیت‌های ارضی موجود» توصیف کرد.

«دیمیتری مدودف» معاون شورای امنیت روسیه که سابقا نخست‌وزیر و رئیس جمهوری این کشور هم بوده، سه‌شنبه در کانال تلگرام خود نوشت: گرچه مشخص است که این گمانه‌زنی‌ها درباره «سناریوی کره» صرفا ‌خیالی واهی است و فقط مصرف داخلی دارد.

مدودف تاکید کرد: اما در اینجا چیز دیگری وجود دارد که قابل توجه است. کی‌یف در واقع به این اشاره کرده است که هیچ پیروزی‌ای وجود ندارد. در بهترین حالت، تقسیم این کشور به چند بخش دنبال خواهد شد. اما در واقع، این اولین گام برای به رسمیت شناختن واقعیت‌هایی است که در عمل ایجاد شده است.

او به تقسیم شبه جزیره کره در امتداد «مدار ۳۸ درجه شمالی» اشاره کرد که به ایجاد منطقه غیرنظامی‌شده میان کره‌شمالی و کره‌جنوبی و تشکیل این دو کشور مستقل منجر شد.

مدودف تاکید کرد: در این بین، دونباس و سایر مناطق به بخشی از روسیه تبدیل شده است؛ روسیه‌ای که بزرگترین کشور با حاکمیت کامل و مهیب‌ترین سلاح‌هاست.

پیش از این، الکسی آرستویچ، مشاور سابق رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین گفته بود که اوکراین توانایی کسب پیروزی را ندارد و کشورهای غربی آماده اجرای مفهوم "دو کره" در این منطقه هستند. پیش از آن، الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین ادعا کرد که ممکن است به کی‌یف «گزینه کره‌ای» برای حل و فصل پیشنهاد شود که معادل «مدار ۳۸ درجه شمالی» است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه هم، چنین اظهاراتی را شلوغ‌کاری رسانه‌ها دانست. همچنین ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با رد اظهارات الکسی دانیلوف مبنی بر اینکه روسیه ممکن است یک «گزینه کره‌ای» به اوکراین پیشنهاد کند را شایعات و حدس و گمان‌های دور از ذهن خواند.

311311

کد خبر 1728929

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 5
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
    11 3
    واقعیت این است که طرفهای در گیر در جنگ اوکراین، هر یک به دلیلی از این جنگ خسته شده و در صدد پایان آن هستند. اروپا بار سنگین آوارگان، هزینه ارسال تسلیحات و سرباره های قطع ارتباط با روسیه را بدوش میکشد که با توجه به رکود اقتصادی سال آینده میتواند برای آن سنگین بوده و از سوی دیگر تداوم جنگ میتواند موجب انشقاق در اروپا گشته و موجب باز شدن زخمهای کهنه عداوت و دشمنی گردد. آمریکا بار سنگین تدارک تسلیحاتی اوکراین را بعهده دارد که هزینه سنگینی را به اقتصاد آن کشور تحمیل نموده و او را در رقابت با چین کم توان میگرداند. اوکراین تقریبا" نابود شده و جنگ هیچ آینده روشنی را برای آن متصور نمی نماید مگر ویرانی وسیع تر و خستگی که میتواند منجر به هضم آن در دراز مدت در روسیه گردد و نهایتا" روسیه در گردابی قرار دارد که تلاش میکند خود را از آن غیر مفنضحانه نجات دهد عملا" تمامی اهداف استراتژیک روسیه صرف جنگ گشته که در دراز مدت از توسعه آن به نحو قابل ملاحظه ای خواهد کاست. در عین حال تمامی طرفین دوست دارند که خود را پیروز نشان دهند و پیدا کردن نقطه پیروزی همگانی آسان نیست.