۰ نفر
۲۱ آبان ۱۳۸۷ - ۱۳:۴۰

شاخص کل قیمت بورس سهام تهران در پایان معاملات امروز با تحمل کاهش 32 واحدی بار دیگر به پایین تر از مرز روانی 10 هزار واحد رسید و رقم 9998 واحدی را ثبت کرد

آرزو ترکتاز: شاخص کل قیمت بورس سهام تهران در پایان معاملات امروز با تحمل کاهش 32 واحدی بار دیگر به پایین تر از مرز روانی 10 هزار واحد رسید و رقم 9998 واحدی را ثبت کرد تا پس از گذشت بیش از 3 سال از روی کار آمدن دولت محمود احمدی ن‍ژاد، برآیند کلی سیر حرکتی شاخص کل بازار سرمایه ایران به سمت صفر میل کند. چرا که شاخص کل بورس تهران پس از آن که در آذر ماه سال 1383 و سال پایانی دولت محمد خاتمی رکورد 13 هزار و 806 واحدی را ثبت کرد، در 16بهمن ماه سال 1384 یعنی 5 ماه پس از روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد، به کمتر از 10 هزار واحد رسید. 10 ماه بعد یعنی در آذر ماه سال 85 بار دیگر شاخص کل بورس تهران توانست از مرز روانی 10 هزار واحد عبور کرد ولی این عبور دوام کوتاه مدتی داشت. البته با شروع واگذاری شرکت های اصل 44 دولت سعی کرد با در حاشیه قرار دادن سایه بحران هسته ای بر بورس تهران، امیدواری های تازه در مورد آغاز موج جدید خصوصی سازی در اقتصاد ایران ایجاد کند تا متعاقب آن 8 ماه پیش شاخص کل بورس تهران بتواند مرز 10 هزار واحدی را پشت سر بگذارد. در این دوره حتی شاخص کل به سطح مقاومت 13 هزار واحدی نزدیک شد ولی امکان رکورد شکنی شاخص مهیا نشد. امیدی که حتی ارزش جاری بورس تهران را تا شهریور ماه گذشته تا 67 میلیارد دلار افزایش داد ولی در شرایط فعلی افت قیمت سهام شرکت های اصل 44 به لنگری بدل شده تا شاخص کل بورس تهران تحت تاثیر سیاست گذاری های غلط اقتصادی دولت، دورنمای تاریک اقتصاد ایران همزمان با افت قیمت نفت، کاهش قیمت فلزات گران بها در بازار های جهانی، ناامیدی از آزادسازی اقتصاد ایران عدم افزایش نرخ سنگ آهن، کمبود نقدینگی در بورس و نگرانی از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده همچنان در محدوده 9 هزار واحدی به حیات خود ادامه دهد. در چنین شرایطی علی صالح آبادی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در سفر آفریقای جنوبی به سر می برد تا تجربیات اداره موفق بورس تهران را در اختیار مدیران این کشور قرار دهد.

کارشناسان معتقدند، با توجه به اینکه بیش از 40 درصد از ارزش بازار در اختیار گروه فلزات اساسی و 10 درصد آن در اختیار پتروشیمی و نفت  است و با توجه به این نکته که در مقایسه با دو ماه گذشته قیمت جهانی فلزات اساسی به یک سوم و قیمت نفت به نصف کاهش یافته است، روند نزولی شاخص تا حل بحران مالی جهانی تداوم خواهد داشت.

از سوی دیگر اصلی ترین سهم بازار پس از صنایع پیش گفته، شرکت اصل 44، مخابرات است که آن هم به دلیل آینده مبهم و بر اساس گزارش رسمی بورس که در اول آبان سال جاری منتشر شد، سودی برای تقسیم ندارد و سهامداران که در زمان عرضه، این سهم را به قیمتی بسیار بیشتر از قیمت پیشنهادی خریدند، اکنون و با توجه به نزدیکی زمان مجمع فروشنده اند تا خریدار.

در جریان داد و ستدهای امروز شاخص قیمت و سود نقدی نیز با افت 130 واحدی به رقم 40 هزار و 328 واحد رسید که بیشترین تاثیر منفی بر شاخص ها توسط شرکت های داروسازی تهران دارو، فولاد مبارکه اصفهان، بانک اقتصاد نوین، مخابرات و بانک کارآفرین صورت گرفت.

همچنین بهترین تقاضای فروش به نماد شرکت های ایران ترانسفو، حق تقدم بانک پارسیان، سایپا،مپنا، کنتور سازی ایران، لعاب ایران، قطعات اتومبیل ایران، آلومتک، نیروکلر و نفت بهران اختصاص یافت. در مقایل شرکت های سنگ آهنی که پس از رد خبر افزایش قیمت سنگ آهن در صف فروش قرار گرفته اند، امروز نیز این چهار شرکت با صف فروشی به پهنای 78 میلیون مواجه شدند.

 شرکت های پتروشیمی خارک،پالایش نفت اصفهان،ملی مس،سرمایه گذاری غدیرو سیمان هگمتان پس از سنگ آهنی ها در صف فروش قرار گرفتند.

   

کد خبر 173

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =