درگذشت اولین خبرنگاری که با امام‌خمینی(ره) مصاحبه کرد

لوسین ژرژ، خبرنگار لبنانی لوموند که انجام اولین مصاحبه یک روزنامه غربی با امام خمینی(ره) را در کارنامه خود داشت در بیروت درگذشت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، لوسین ژرژ، خبرنگار روزنامه فرانسوی لوموند چهارم اردیبهشت ۱۳۵۷ موفق به انجام مصاحبه‌ای جامع با امام خمینی(ره) شده بود. این مصاحبه که خبرنگار لوموند آن را اولین مصاحبه امام خمینی(ره) می‌نامید علی‌رغم اختناق سیاسی حزب بعث صورت گرفت.

ژرژ که در بیروت درگذشته است درباره این مصاحبه که متن آن ۱۶ اردیبهشت ۱۳۵۷ در لوموند به چاپ رسید، چنین نوشته بود: «آیت‌الله خمینی با چهره‌ای لاغر که محاسنی سفید آن را کشیده‌تر می‌کرد، با بیانی متهورانه و لحنی آرام، به مدت دو ساعت با ما سخن گفت. او حتی وقتی به این مطلب می‌پرداخت که ایران باید خود را از شر شاه خلاص کند و نیز هنگامی که به مرگ پسرش اشاره می‌کرد، نه آثار هیجان در صدایش دیده می‌شد و نه در خطوط چهره‌اش حرکتی ملاحظه می‌گردید. وضع رفتار و قدرت تسلط و کفّ نفس او خردمندانه بود. آیت‌الله به جای آن که با فشار بر روی کلمات، ایمان و اعتقاد خود را به مخاطبش ابلاغ کند، با نگاه خود چنین می‌کرد، نگاهی که همواره نافذ بود اما هنگامی که مطلب به جای حساسی می‌رسید، تیز و غیرقابل تحمل می‌شد. آیت‌الله، عزمی راسخ و کامل دارد و در صدد قبول هیچ‌گونه مصالحه‌ای نیست. مصمم است که در مبارزه خود علیه شاه تا پایان پیش برود.»

امام موسی صدر بهار سال ۱۳۵۷ لوسین ژرژ، نماینده روزنامه لوموند در بیروت را به نجف فرستاد تا با انجام اولین مصاحبه بین‌المللی با امام خمینی(ره)، افکار عمومی جهانیان را با انقلاب اسلامی ایران آشنا کند.

۲۵۹۲۵۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1734013

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =