۰ نفر
۲۴ شهریور ۱۳۹۰ - ۱۵:۲۵

مهر نوشت:

با درخواست گروه موسوم به جوانان 16 سپتامبر از مردم کویت برای برگزاری تظاهرات ضد رژیم آل صباح در روز جمعه، موج انقلابهای عربی وارد کشور کوچک و نفت خیز کویت شد.

به گزارش پایگاه میدل ایست آنلاین، گروهی که نام جوانان شانزده سپتامبر بر خود نهاده است، خواستار تظاهرات گسترده در کویت در روز جمعه شد.خواسته این گروه تاسیس نظام مشروطه سلطنتی، پایان انحصارطلبی و تسلط خاندان آل صباح بر کویت، انحلال مجلس، انحلال کابینه، برگزاری انتخابات و مبارزه با فساد فراگیر در این کشور هستند.

این اقدام گروه شانزده سپتامبر با استقبال گسترده برخی تشکلهای سیاسی روبرو شده است.

حزب امت که یک حزب اسلامی کوچک و غیر رسمی است، با صدور بیانیه ای اعلام کرد: خواسته های ائتلاف جوانان 16 سپتامبر برای تحقق اصلاحات سیاسی واقعی مشروع است.

در این بیانیه تاکید شده است : خواسته های ائتلاف جوانان شانزده سپتامبر برای اصلاحات سیاسی و خروج کویت از بحران سیاسی شدید ضروری است.

از سوی دیگر دو گروه جوان به نامهای "السور الخامس" که قبلا تظاهرات اصلاح طلبی در ماه ژوئن برگزار کرده بود و جنبش جوانان کویتی موسوم به "کافی" از تظاهرات شانزدهم سپتامبر حمایت کردند.

این درحالی است که "ولید الطبطبانی" نماینده مجلس  کویت درباره تحولات این کشور گفت : نسیمهای عربی بر کویت وزیدن گرفته است، اما به اندازه ای است که می تواند اصلاحات در کویت به وجود آورد و رژیم را ساقط نمی کند.

شایان ذکر است که کویت بر خلاف دیگر کشورهای عربی تاکنون شاهد اعتراضات جدی نبوده است این کشور نفت خیز از زمان انتخاب ناصر محمد الاحمد الصباح در سال 2006 شاهد بحرانهای متعددی بوده است و شش بار دولت این کشور استعفا کرده و سه بار مجلس این کشور منحل شده است.26149

کد خبر 173439

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام DE ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۵
  0 0
  انشاالله خدا هم قسمت ما بکنذ
 • امیر ارسلان IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۵
  0 0
  بدون نام که الحق برازندات هم است جهت اطلاع تو باید بگم که نظام ما یک نظام الهی