آمریکا رئیس‌جمهوری سابق پرو را تحویل می‌دهد

دفتر دادستانی کل پرو اعلام کرد که وزارت امورخارجه آمریکا با استرداد آلخاندرو تولدو، رئیس‌جمهوری سابق پرو به کشورش برای مواجهه با اتهامات فساد، تبانی و پولشویی موافقت کرده است. او ممکن است به ۲۰ سال و شش ماه زندان محکوم شود.

به گزارش خبرگزاری راشا تودی، آلخاندرو تولدو متهم به دریافت نزدیک به ۳۲ میلیون دلار رشوه از شرکت ساخت و ساز برزیلی اودبرشت (Odebrecht) در زمان خدمت به عنوان رئیس جمهور بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ در ازای واگذاری قرارداد پرسود به این شرکت برای ساخت دو بخش از پروژه عظیم بزرگراه بین اقیانوسی است که جنوب پرو و برزیل را به هم متصل می‌کند. این اتهامات بخشی از تحقیقات گسترده موسوم به «کارواش» است.

رافائل ولا، هماهنگ‌کننده دادستان ویژه این پرونده گفت که تولدو از تصمیم وزارت خارجه آمریکا مطلع شده است و این به او اجازه می‌دهد تا داوطلبانه خود را به مقامات پرو تسلیم کند. او با اشاره به اینکه «کار تمام شده است» و «فقط تکمیل تصمیم مذکور مورد انتظار است»، خاطرنشان کرد: هیچ درخواست تجدیدنظری برای تولدو باقی نمانده است.

تولدو اتهاماتش را تکذیب می‌کند. او در ایالات متحده متهم نشده و در کالیفرنیا زندگی می‌کند و تحت نظارت الکترونیکی از طریق مچ بند قرار دارد.

رئیس‌جمهوری سابق پرو در سال ۲۰۱۹ پس از تایید یک قاضی آمریکایی با درخواست استرداد لیما در سال ۲۰۱۸، به این دلیل که شواهد «کافی» دال بر مجرمیت او ثابت شده، دستگیر شد. او در سال ۲۰۲۰ با قرار وثیقه آزاد شد و در حصر خانگی قرار گرفت. یک قاضی پرویی در سال ۲۰۱۷ با دستور دستگیری بین‌المللی تولدو و همچنین بازداشت پیشگیرانه ۱۸ ماهه، این روند را آغاز کرد.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1734935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =