طائب، مشاور عالی فرمانده کل سپاه: آمریکا در «سبزه میدان»، «جنگ ارزی» راه انداخته /  دولت با «مقداری تاخیر»، دخالت و برخورد کرد

ایسنا نوشت: رئیسی سابق «اطلاعات سپاه» گفت: آمریکا نمی خواهد زیرساخت پیشرفت در کشور شکل گیرد. آمریکا جنگ ارزی راه انداخته است. او در اربیل، هرات، امارات، سبزه میدان و سایت های فردایی با قیمت بازی کرده و عملیات می کند. در داخل خرید را راه می اندازد تا ناامنی ادراکی به راه بیندازد. دولت و بانک مرکزی باید به موقع دخالت و برخورد می کرد که مقداری تاخیر وجود داشت.نباید دولت ذخایر خود را تخلیه کند تا قیمت را نگه دارد. ارز باید صرف سرمایه گذاری شود. این ورق جنگ ارزی عوض شدنی و قابل مدیریت است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین طائب ظهر امروز در مراسم پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه علم و صنعت با اشاره به وضعیت انقلاب اسلامی در برابر استکبار جهانی،اظهار کرد: امریکا بعد از جنگ سرد و فروپاشی شوروی، برآورد کرد اگر تا۲۰۲۵ بر چالش های داخلی و بین المللی از جمله انقلاب اسلامی فائق آید، کدخدای دهکده جهانی راتداوم بخشد و اگر نتواند دچار فروپاشی می شود. این برآورد در سال ۲۰۰۰ انجام شده بود.

طائب در پاسخ به این پرسش که چرا وضعیت اقتصادی کشور این روزها به هر ریخته است ؟ گفت: جنگ ترکیبی یک روزه دو روزه نیست، بلکه طولانی است. آمریکا دنبال این بود که با موضوع اقتصادی و فرهنگی به سراغ دانشگاه ها برود و سپس اعتراضات به سایر اقشار رفته و به کف خیابان بیاید، ولی این فصل تمام شد. الان دنبال این است که مسایل را از اغتشاشات به مسایل امنیتی بیاورند مثل عملیات اصفهان. گام دیگر آنها ایجاد بی ثباتی اقتصادی است.

وی با بیان اینکه دولت جدید۱۳۰ میلیارد دلار با سایر کشورها تفاهم امضا کرده است، گفت: دولت قبل همه مسایل به برجام موکول شده بود اما دولت سیزدهم دنبال سیاست همسایگی است. دولت همچنین دنبال فروش ۱/۵ میلیون بشکه نفت و فرآورده نفتی در روز بود تا پول آن را به داخل بیاورد. مولد سازی و جذب سرمایه گذار از دیگر برنامه های دولت بود. دیدید چگونه در افکار عمومی مولدسازی را زدند که این تصمیم اجرایی نشود. این اموال برای دولت هزینه زا بود و دولت می خواست آن را بفروشد و مولدسازی کند.برای آن هم ناظر سه قوه قبل از فروش وجود داشت.

مشاور عالی فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: آمریکا نمی خواهد زیرساخت پیشرفت در کشور شکل گیرد. آمریکا جنگ ارزی راه انداخته است. او در اربیل، هرات، امارات، سبزه میدان و سایت های فردایی با قیمت بازی کرده و عملیات می کند. در داخل خرید را راه می اندازد تا ناامنی ادراکی به راه بیندازد. دولت و بانک مرکزی باید به موقع دخالت و برخورد می کرد که مقداری تاخیر وجود داشت.نباید دولت ذخایر خود را تخلیه کند تا قیمت را نگه دارد. ارز باید صرف سرمایه گذاری شود. این ورق جنگ ارزی عوض شدنی و قابل مدیریت است.

رئیس سابق سازمان اطلاعات سپاه همچنین در خصوص لزوم جدا کردن صف اعتراض از اغتشاش گفت: تا زمانی که دشمن دارید، او از همه ابزارهای خود استفاده می‌کند. حتما یکی از راه های قوی شدن، جدا کردن صف اعتراض از اغتشاش است، اما این حلال همه مشکلات نیست چون دشمن شبکه سازی کرده و از همه ابزارهای خود استفاده می‌کند. مگر تا پیش از این تجمعات در اعتراض به حقوق و دستمزد برگزار نمی شد؟ خیلی وقت‌ها دستگاه‌های اطلاعاتی مطالبه معترضان را از دستگاه ها پیگیری می‌کردند. اما جریان نفوذ اعتراض را به اغتشاش تبدیل می کند و نیروی امنیتی هم برخورد می کند. باید صف اعتراض از اغتشاش جدا شود؛ اما دشمن همواره از همه ابزارهای خود بهره می برد.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص برخورد با فساد گفت:در کشور هیچ مصونیتی وجود ندارد. روند فساد افزایشی نیست. روند فساد در این چهار دهه کاهشی و روند برخوردی با آن افزایش داشته است. فساد از دوره سازندگی شروع شد. دستگاه های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس دنبال کشف پروژه های توسعه ایران رفتند. در آن دوره با پورسانت اولین فسادها شروع شد. از همان دوره هم برخوردهای ما شروع شد. البته زمانی نتوانستیم با فرزند یک رییس جمهور برخورد کنیم چون قدرت نداشتیم، اما بالاخره این برخورد را کردیم و پول را برگرداندیم و او هم زندان رفت. این مسایل دیر و زود دارد، ولی سوخت و ساز ندارد.

طائب افزود: مسأله ارز باید حل شود؛ به هر حال جنگ است و دولت باید خود را قوی کند و موفق شود. تا کسی نگوید چرا شما با ترک فعل برخورد نمی‌کنید؟ باید یک زمانی به مسایل دوره قبل در خصوص بانک مرکزی رسیدگی شود، ولی الان وقتش نیست. به رییس بانک مرکزی هشدار دادیم که ذخایر در حال خالی شدن است و او هم پذیرفت، ولی به او دستور دادند که سیاست بانک مرکزی ادامه یابد. اولویت اول مردم حل مسأله اقتصادی، نه برخورد با ترک فعل قبلی هاست. باید مطالبه عمومی در این زمینه ایجاد و در زمان خودش به آن پرداخته شود.

مشاور عالی فرمانده کل سپاه در پاسخ به انتقاد از همکاری ایران با چین، گفت: مگر ما دلمان نمی‌خواهد با اروپا کار کنیم؟ در رقابت اروپا، آمریکا، چین و روسیه می‌توان بهتر سرمایه گذاری کرد. برجام را امضاء کردیم تا نفت و فرآورده را بفروشیم و تکنولوژی وارد کنیم. ترامپ بود که از برجام خارج شد. اگر اروپا همکاری نمی‌کند، ما با وین نباید همکاری کنیم؟ باید براساس منافع ملی و امنیت ملی با سایر کشورها تعامل کنیم. هر کشوری دنبال سرمایه گذاری در کشور باشد؛ باید تعامل کنیم. اما اگر هرکس دنبال براندازی باشد، باید مرگ بر او بگوییم.

طائب درباره شیوه کنترل اعتراضات سیستان و بلوچستان نیز تصریح کرد: دشمن در جنگ ترکیبی دنبال گسست مذهبی و تضاد دینی است. اگر ما نقشه دشمن را می دانیم باید متناسب با راهبرد جنگ ترکیبی عمل کنیم. دشمن می خواهد دو قطبی سنی و شیعه درست کند و ما نباید برخورد امنیتی کنیم. دوستان امنیتی به بهترین شکل عمل کردند و زمان داده و اجازه ندادند دو قطبی ایجاد شود.

وی درباره ایجاد دو قطبی در زمینه حجاب و راه مقابله با آن گفت: حجاب باید تبدیل به کرسی بحث و تبادل اندیشه شود. حجاب حکم خدا هست یا نیست؟امر معروف لازم است یا نه؟ به چه شکلی امرمعروف باید انجام شود؟ این مسایل باید در دانشگاه و سایر مراکز اندیشه ای ، بحث شود.

رییس سابق اطلاعات سپاه درباره علت حمله به تاسیسات نظامی در اصفهان گفت: خبرهای خوب می شنوید. کارهای خوبی در این زمینه انجام شده است.

طائب در خصوص مواضع مختلف و متناقض غرب در قبال مذاکرات برجام گفت: اروپا و آمریکا در خفا و علنا می گویند باید به مذاکره برگردیم. آنها فهمیده‌اند ایران تسلیم نمی شود ولی نمی گویند شکست خوردیم.حضور مردم در ۲۲ بهمن قدرت ایجاد کرد و آنها مجبور شدند به مذاکرات بازگردند..

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1736786

برچسب‌ها