محمدحسین ماندگار، فوق تخصص جراحی قلب و عروق گفت:‌ «ما به علت رفاه شهری که پیدا کردیم، غذاهای آماده و چرب و مواد کالری‌زا زیاد مصرف کرده و هیچ فعالیت بدنی نداریم و این باعث افزایش سکته‌های قلبی شده است.»

محمدحسین ماندگار، فوق تخصص جراحی قلب و عروق و رئیس بخش جراحی قلب و مرکز تحقیقات پیوند و جراحی بیمارستان دکتر شریعتی در گفتگو با فارس گفت: «جراحی عروق کرونر یا به اصطلاح "کرونری‌بای پس، Coronary bypass " جزو شایع‌ترین اعمال جراحی است که در حال حاضر در ایران انجام می‌شود. علت آن هم این است که امروزه متأسفانه سکته‌های قلبی و انسداد عروق قلبی بسیار شایع‌ شده است.»

او ادامه داد: «علت افزایش این موارد نیز زندگی شهری است که مانع از فعالیت‌های فیزیکی افراد شده و ما به علت رفاه شهری که پیدا کردیم، غذاهای آماده و چرب،‌ نمک و مواد کالری‌زا زیاد مصرف کرده و هیچ فعالیت بدنی نداریم.علاوه بر این استرس‌های روحی و روانی و آلودگی‌های زیست محیطی از جمله آلودگی‌های‌ هوا و صوتی نیز عوامل مهمی هستند که می‌توانند در ایجاد سکته‌های قلبی و انسداد عروق قلبی مؤثر باشند، همچنین مصرف مواد دخانی از جمله سیگار و قلیان که متأسفانه در بین جوانان رایج شده است.»

ماندگار گفت:‌«البته عامل ژنتیک را نیز نباید نادیده گرفت و بسیار اهمیت دارد. همچنین دیابت، فشار خون و چربی بالای خون جزء عوامل مهمی هستند که باید به آنها توجه ویژه شود و خوشبختانه امروزه در رسانه‌ها در این مورد اطلاع رسانی خوبی می‌شود اما هر چقدر هم در مورد این عوامل خطر صحبت و تأکید شود کم است و جا دارد توسط رسانه‌ها بیشتر به این مسئله پرداخته شود. امیدوارم به جای درمان به سمت پیشگیری برویم.»

این متخصص قلب گفت:‌«درمان بخش‌ اعظم کار پزشکان را فرا گرفته و به خود اختصاص داده، در وزارتخانه و دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز سهم زیادی به درمان اختصاص داده شده است. درمان باید وجود داشته باشد اما بسیار پرهزینه‌تر از پیشگیری است و اثر آن به مراتب کمتر است. باید با آگاهی دادن به مردم برای اصلاح روش‌های زندگی و حذف عوامل خطر به آنها کمک کنیم تا شیوع بیماری‌های قلبی کمتر شود.»

47/231

کد خبر 173822

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
    0
    اقا رفاه شهری کدومه غذای اماده چون اروزنتره وخدارو شکر تمام خانمها با کمترین حقوق مشغولند چه انتظاری داری همه مردها سه شیفت کار می کنند دکتر خودت را با بقیه مقایسه نکن