افزایش موارد سرخک در کشور در سال جاری/ بررسی ۱۲۰۰۰ نمونه در سال

ایسنا نوشت: رییس آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا و سرخک با بیان اینکه در سال ۱۴۰۱ موارد سرخک در کشور افزایشی بوده است، گفت: بااینکه در ایران سرخک را حذف کرده‌ایم، اما ژنوتایپ‌های جدید آن از برخی کشورهایی همسایه مانند افغانستان و پاکستان وارد کشورما می‌شوند.

دکتر طلعت مختاری آزاد با اشاره به وضعیت بیماری سرخک در کشور، گفت: ایران در منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشتقرار دارد و در این منطقه از بین ۲۲ کشور، ایران سومین کشوری بود که تاییدیه حذف سرخک بعد از عمان و بحرین دریافت کرده است. تاییدیه حذف سرخک هر سه سال یکبار مورد بررسی قرار می‌گیرد و در سال جاری برای دومین بار تاییدیه حذف سرخک مورد تایید قرارگرفت.

افزایش موارد سرخک در کشور در سال جاری/ بررسی ۱۲۰۰۰ نمونه در سال

وی با بیان اینکه بنابراین ما در مرحله حذف ویروس سرخک قرار داریم، گفت: البته وقتی از حذف سرخک در کشور صحبت می‌کنیم، بهاین معنا نیست که سرخک اصلا در ایران وجود ندارد، بلکه مفهومش این است که با توجه به ژنوتایپ و زیر مجموعه‌ ژنو تایپ‌های متعددیکه در کشور در حال چرخش هستند، ژنوتایپی به طور ممتد در طی سال در کشور در حال چرخش نباشد. در حالیکه بعضی ژنوتایپ‌هاکه ممکن است غیربومی و در واقع وارداتی باشند، در زمان محدودی در کشور گردش دارند و سپس متوقف می‌شوند.

مختاری آزاد با بیان اینکه در سال ۱۴۰۱ موارد سرخک در کشور افزایشی بوده است، گفت: در سال حدود ۱۲۰۰۰ نمونه که علایم تب ودانه‌های پوستی دارند، مورد آزمایش قرار می‌گیرد، اما متاسفانه در سال جاری تعداد موارد مثبت سرخک در مقایسه با سال گذشتهبیشتر بوده است.

وی با بیان اینکه در سال ۲۰۰۳ واکسیناسیون همگانی علیه سرخک در کشور انجام شد، گفت: در عین حال به صورت پراکنده در برخیاستان‌ها مانند خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و... که موارد سرخک در آن‌ها به دلیل هم‌مرزی با افغانستان و پاکستان بیشتراست، واکسیناسیون علیه این بیماری انجام می‌شود. واکسیناسیون سرخک هم عمدتا در کودکان انجام می‌شود و این واکسن در برنامهواکسیناسیون کشوری قرار دارد.

مختاری آزاد با بیان اینکه در کشورهای افغانستان و پاکستان موارد سرخک زیاد است، گفت: بنابراین با اینکه ما سرخک را حذفکرده‌ایم، اما ژنوتایپ‌های جدید آن از این کشورها وارد کشور ما می‌شوند. بر همین اساس هم هر ساله در تمام کشور بیماری سرخکپایش می‌شود و در صورت دیدن علائمی مانند تب و دانه زدن بر روی پوست، نمونه‌گیری انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید:

مصرف زیاد این داروها احتمال زوال عقل را افزایش می‌دهد

رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر

۲۷۱ ۳۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1738582

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =