نماینده مجلس: مسمومیت دانش‌آموزان، «کاملاً سازمان‌یافته» و مجریان آن «داخلی» هستند

ایلنا نوشت: حیدری گفت: مسمومیت دانش آموزان کاملاً یک حرکت سازمان‌یافته است و باید وزارتخانه‌های مختلف با توجه به شرح وظایف‌شان در شورای امنیت کشور که قابل تفکیک است، سریعا موضوع را بررسی کنند

شهریار حیدری ، درباره مسمومیت سریالی دانش‌آموزان در مدارس و این پرسش افکار عمومی که چرا با گذشت این مدت طولانی عوامل این ماجرا شناسایی نشدند اما در موارد دیگر ظرف چند روز عوامل وقایع پیش آمده شناسایی می‌شوند، گفت: واقعیت این است که نوع و شکل این‌کار؛ کاملا یک کار سازمان یافته است. سال‌ها در حوزه وزارت کشور و امنیت کار کرده‌ام نوع رفتارها حکایت از یک کار سازمان یافته دارد که قاعدتاً از پیچیدگی خاص خودش برخودار است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این رفتار، رفتاری پیچیده است؛ اما عوامل و عناصرش داخلی است. اگر منشاء آن بیرون از مرز باشد که هنوز اثبات نشده است اما ظرفیت اجرایی آن داخلی است. در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف این کار را انجام دادند و متاسفانه ادامه دارد.

وی تاکید کرد: برای پیگیری موضوع نیازمند جلسات مکرر و مستمر شورای امنیت کشور هستیم، شرح وظایف دستگاه‌ها باید در این شوراها مشخص شود. همه عوامل، عناصر و ظرفیت‌های فنی و ابزار و امکاناتی که نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه دارند باید با همکاری وزارت آموزش و پرورش سریعاً موضع را رصد کنند که قابل شناسایی هم هستند.

نماینده سرپل ذهاب و قصر شیرین بیان کرد: طبیعتا روزهای اول تصور شد این گاز ناشی از آب و فاضلاب یا فاضلاب قم باشد، بعد بررسی کردند و متوجه شدند منشاء چیز دیگری است و مسائل دیگری دارد که بعد از آن به تهران، اردبیل و کرمانشاه و چند استان دیگر رسید و چون استمرار داشت، مشخص شد کاملاً یک حرکت سازمان‌یافته است و باید وزارتخانه‌های مختلف با توجه به شرح وظایف‌شان در شورای امنیت کشور که قابل تفکیک است، سریعا موضوع را بررسی کنند

وی خاطرنشان کرد: این موضوع بار روانی بر جامعه و مدارس دارد. بسیاری از دانش آموزان گرفتار مسمومیت شدند و بسیاری از ترس، نگران هستند که اگر به مدرسه بروند، مشکلی پیدا کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رسانه‌های فارسی زبان بیگانه هم مرتب به ابعاد این مسائل دامن می‌زنند، عنوان کرد: هنگامی که این اتفاق رخ می‌دهد مشخص است که شکل کار سازمان‌یافته است و استفاده از ظرفیت رسانه‌های فارسی زبان خودش حکایت از پیچیده بودن این کار دارد.

حیدری گفت: آنچه در ظرفیت ما و شورای امنیت کشور است، باید انجام شود. اعضای کمیسیون امنیت ملی موضوع را مرتب رصد می‌کنند و تاکید بر کشف فوری ماجرا و برخورد با عوامل این ماجرا دارند.

وی اظهار داشت: وزرات اطلاعات موضوع را پیگیری کرده است، کارهای خوبی هم انجام داده و امیدواریم با همکاری دستگاه‌ها ابزار و امکانات فنی که در اختیار دارند بتوانند با این پدیده زشت و غیرانسانی برخورد هرچه زودتر کنند.

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1739458

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =