آیا زمستان فصل خوبی برای سفر به مشهد است؟

اگر در سفرهای قبلی خود به شهر مشهد از شلوغی در مکان‌های گردشگری یا حرم امام رضا اذیت شده‌اید، یا سرمای هوا شما را ناراحت کرده است، احتمالاً زمان مناسبی را برای سفر خود به این شهر انتخاب نکرده‌اید.

اگر می‌خواهید در فصل زمستان به شهر مشهد سفر کنید، بهتر است که این مقاله را تا انتها بخوانید تا با بهترین زمان سفر به این شهر آشنا شوید.

البته بهترین زمان سفر به یک مقصد خاص مثل شهر مشهد کاملاً به هدف و علاقه شما بستگی دارد. در ابتدا باید به این فکر کنید که می‌خواهید زمانی به شهر مشهد سفر کنید که آب‌وهوا در بهترین حالت خود قرار دارد یا صرفاً خلوتی این شهر برای شما مهم است یا به‌دنبال شرکت در مراسم مذهبی در حرم امام رضا هستید. بعد از پاسخ به این سوالات می‌توانید بهترین زمان سفر به این شهر را برای خود پیدا کنید.

زمان سفر به مشهد از لحاظ اقتصادی

اگر به‌دنبال ارزان‌ترین زمان سفر به مشهد می‌گردید، لازم است با میزان تقاضا برای سفر به این شهر در طول سال آشنا شوید.

در زمان‌هایی از سال میزان تقاضا برای سفر به شهر مشهد افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. معمولاً این افزایش تقاضا به دلایل مختلفی نظیر آب‌وهوای معتدل یا مراسم مذهبی خاص است. اگر می‌خواهید بلیط قطار مشهد، بلیط هواپیما یا هتل ارزان‌قیمت‌تری را در شهر مشهد پیدا کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم که در زمان‌های زیر به شهر مشهد سفر کنید:

 • بعد از تعطیلات نوروز
 • اوایل پاییز
 • فصل زمستان (اگر سرما شما را اذیت نمی‌کند)

گران‌ترین زمان سفر به شهر مشهد را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • تعطیلات نوروز
 • تعطیلات تابستان
 • ماه رمضان
 • ماه محرم
 • ولادت و شهادت امام رضا

در این زمان‌ها به دلیل افزایش تقاضا برای سفر به شهر مشهد، قیمت اقلام سفر نظیر بلیط قطار، بلیط هواپیما، هتل و اقامتگاه‌های دیگر شهر مشهد افزایش پیدا می‌کند.

آیا زمستان فصل خوبی برای سفر به مشهد است؟

سفر به مشهد در زمانی که تعداد مسافران کم است

اگر دوست دارید زمانی به شهر مشهد سفر کنید که تعداد گردشگران و زائرین این شهر کم باشد تا به‌راحتی بتوانید حرم امام رضا را زیارت کنید یا از مکان‌های گردشگری و جاذبه‌های دیدنی این شهر بازدید کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که در زمان‌های زیر اقدام به سفر به این شهر کنید:

 • بعد از تعطیلات نوروز
 • فصل پاییز
 • فصل زمستان

تقریباً اکثر مسافران نوروزی بعد از تعطیلات نوروز به شهر مبدأ خود بازمی‌گردند تا به کار و زندگی روزمره‌شان برسند. اگر بتوانید در این مدت مرخصی بگیرید، به‌راحتی می‌توانید در شهر مشهد به گشت‌وگذار بپردازید، بدون آن‌که شلوغی مکان های گردشگری شما را اذیت کند.

در فصل پاییز و زمستان نیز به دلیل سرمای هوای شهر مشهد، میزان تقاضا برای سفر به این شهر کاهش پیدا می‌کند و همین موضوع باعث خلوتی مکان‌های مذهبی و تفریحی این شهر می‌شود. از این رو قیمت بلیط قطار تهران مشهد و بلیط قطار مشهد تهران نیز ارزان تر است.

آیا زمستان فصل خوبی برای سفر به مشهد است؟

زمان مناسب سفر به مشهد برای افراد مذهبی

اگر می‌خواهید در زمان اجرای مراسم مذهبی به شهر مشهد سفر کنید تا در حرم امام رضا در میان زائرین مختلف حضور پیدا کنید و احساس معنوی بیشتری را تجربه کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که در زمان‌های زیر به شهر مشهد سفر کنید:

 • ماه محرم
 • ماه رمضان
 • ولادت امام رضا
 • شهادت امام رضا

در این مدت مراسم مذهبی مختلفی در حرم امام رضا برگزار می‌شود و شما می‌توانید با شرکت در این مراسم حس بهتری را در کنار دیگر افراد مذهبی تجربه کنید.

نکته: هرچند این زمان، برای کسانی که به‌دنبال انجام مراسم مذهبی هستند، بسیار مناسب است اما شاید گرانی هتل و وسایل حمل‌ونقل در این شهر یا شلوغی کمی آن‌ها را اذیت کند. اگر می‌خواهید هتل، تور، بلیط هواپیما یا قطار ارزان‌قیمت‌تری را پیدا کنید، می‌توانید به بازار آنلاین سفرمارکت مراجعه کنید.

زمان مناسب سفر به مشهد از منظر آب‌وهوا

اگر به‌دنبال زمان مناسبی برای سفر به شهر مشهد هستید تا سرمای هوا شما را اذیت نکند، به شما پیشنهاد می‌کنیم که زمان سفرتان را در فصل‌های زیر قرار دهید. همچنین اگر دوست داری در طبیعت اطراف شهر مشهد به گشت‌وگذار بپردازید و کمپ کنید، بهترین زمان سفر برای شما زمان‌های زیر است:

 • فصل بهار
 • فصل تابستان
 • اوایل فصل پاییز

شهر مشهد تقریباً شهر سردسیری به شمار می‌آید و زمستان‌های استخوان‌سوزی دارد. اگر سرمای هوا شما را اذیت می‌کند به شما پیشنهاد می‌کنیم که در فصل بهار و تابستان به این سفر بروید. اگر هم نگران شلوغی جمعیت در این شهر و حرم امام رضا هستید، می‌توانید اوایل فصل پاییز را برای سفر خود انتخاب کنید.

اگر هم قصد داشتید در فصل بهار به شهر مشهد بروید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که بعد از تعطیلات نوروز به این شهر سفر کنید تا تعداد بالای مسافران نوروزی در مکان‌های گردشگری و حرم امام رضا شما را اذیت نکند.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم که سفر به شهر مشهد را در طول سال بررسی کنیم و از منظرهای مختلفی بهترین زمان سفر به این شهر را معرفی کنیم. فصل زمستان یکی از ارزان‌ترین زمان‌های ممکن برای سفر به شهر مشهد است. از طرفی سرمای هوای شهر مشهد در این فصل می‌تواند گردشگران و زائرین را اذیت کنند.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1740056

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =