امروز کاری مقدس‌تر و ارزشمندتر از اشتغال جوانان کشور نیست

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهور گفت: امروزه کاری مقدس‌تر و عبادتی ارزشمندتر از ایجاد اشتغال برای جوانان و زمینه توسعه اقتصاد برای کشور نیست.

به گزارش خبرآنلاین از البرز؛ روح الله دهقانی فیروزآبادی روز سه‌شنبه در آیین بهره‌برداری از نخستین مرکز توسعه و تولید قراردادی وینوا (CDMD) که در پارک علم و فناوری استان البرز برگزار شد، با بیان اینکه در ساخت این مرکز ۲۵ سهامدار بخش خصوصی عضو صندوق پژوهش و فناوری ورود کرده‌اند، افزود: این حمایت فقط معنی آینده دارد و هیچ چیزی به جز غیرت، مردانگی، بزرگمردی و دوراندیشی نیست.

وی با بیان اینکه من برای بچه‌های کرجی و البرز برای راه‌اندازی این مرکز خوشحال هستم، اظهار کرد: شاید این مرکز برای آنها کوچک باشد ولی اگر بدانند در این استان مردانی وجود دارند که برای آینده کشور از مال شخصی و فرزندان خود می گذرند ارزشمند است.

دهقانی فیروزآبادی گفت: این مرکز با حمایت ناچیزی از معاونت علمی و فناوری پیشتیبانی و به میزان شاید کمتر از ۲۰ درصد حمایت راه‌اندازی شد و عمده زحمت در زمانی که همه ترجیح می‌دهند سرمایه خود را به دارایی‌های دیگری تبدیل کنند انجام شد که جای تقدیر دارد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور با اشاره به نامگذاری ساختمان این مرکز با نام سردار قاسم سلیمانی، افزود: عشق و علاقه به این سردار یک مفهوم و افق است و جنس کسانی که این زحمت را کشیدند قابل تقدیر می‌باشد.

وی با بیان اینکه کاری که مردان این مجموعه انجام داده اند یک اشعه از نور است، اظهار کرد: ما صاحب یک دین مترقی هستیم که امیر و رسولش می‌فرماید عبادت ۱۰ جزء دارد و ۹ جزء آن کسب حلال است و دینی که ۹۰ درصد عبادتش کسب و کار حلال است اقتصادش نباید اینگونه باشد.

معاون رییس جمهور یادآورشد: این در حالی است که به اندازه کافی به کار و کارآفرینی تقدس نداشته‌ایم ولی فرزند ما باید بداند همانطور که عبادت واجب است کار کردن هم یک عبادت واجب است.

وی افزود : مفهوم مراکز هم آفرینی که در دنیا با عنون "CDMO" شناخته می‌شود فرمولش این است که همه ارزش‌ها کم کم به سمت دارایی‌های نامشهود می‌رود و فرمول‌ها و دستاوردهای علمی ارزش آفرینی می‌کنند به طوری که ۱۰۰ شرکت بزرگ دانش بنیان دنیا ۹۰ درصد تا ۱۲۰ درصد ارزش بازارشان دارایی نامشهود و اختراعات و فناوری‌هایشان است.

دهقانی فیروزآبادی افزود: در این فضایی که زیرساخت کمتر ارزش داشته و دانش ارزش دارد دانشمندانی هستند که فکر و اندیشه و طرح دارند ولی سرمایه ثابت ندارند.

وی با اشاره به اینکه ۳۰ تا ۴۰ سال پیش درست کردن سرمایه ثابت و کارخانه خیلی آسانتر بود و اکنون سخت شده که باید بهره‌وری را بالا ببریم ، گفت: بسیاری از ماشین‌آلات و تجهیزاتی که داریم باید حداقل ۲۰ ساعت در شبانه روز کار کنند تا اقتصاد را بچرخانند ولی ما ۸ ساعت کار می‌کنیم.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه مراکز هم آفرینی مراکزی هستند که زیرساخت را برای مجموعه‌هایی که دانش فنی را آماده می کنند تا یک محصول اشتراکی تولید کنند گفت: انتظار داریم که مرکز وینوا یک مجموعه ای از مراکز هم آفرینی شود در حوزه صنعت، ساختمان، الکترونیک، غذا اولین و پیشروترین و موثرترین باشد.

مجتمع شهدای جهاد دانشگاهی به یک پارک پردیس تبدیل شود

معاون رییس جمهور با تاکید بر اینکه در معاونت علمی هر گونه کمکی را به این فضا خواهیم کرد، افزود: سه مجموعه ای که صندوق البرز و جهاد دانشگاهی با عنوان مجتمع شهدای جهاد دانشگاهی ایجاد کرده‌اند انتظار داریم به یک پارک پردیس در البرز تبدیل شود و محل رفت و آمدهای بچه‌های علمی شود

وی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی اعلام آمادگی کرده و ما هم آمادگی داریم این وسعت ۱۰۰ هکتاری به زیست بوم بچه های نخبه و پراستعداد البرز شود.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1740121

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =