خبرگزاری رسا نوشت: آیت الله انصاری شیرازی از علمای حوزه علمیه به دلیل شدت بیماری، امشب در یکی از بیمارستان‌های قم بستری شد.

آیت‌الله یحیی انصاری شیرازی از استادان برجسته اخلاق و عرفان حوزه علمیه قم، دیشب به دلیل تشدید بیماری ریوی در یکی از بیمارستان‌های قم بستری شد.

براساس این گزارش، این عالم برجسته حوزوی که مدت‌هاست از بیماری ریوی رنج می‌برد، امشب به سبب افزایش درد بیماری به یکی از بیمارستان‌ها قم انتقال داده و بستری شد.

این گزارش حاکی است، با توجه به بستری شدن آیت‌الله انصاری شیرازی در بیمارستان، نمایندگانی از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی از وی عیادت کردند و وی را مورد تفقد قرار دادند.

گفتنی است، ‌آیت‌الله شیخ یحیی انصاری شیرازی در سال 1306 در روستای نوایگان داراب متولد شد. وی در سال 1320 برای ادامه تحصیل، راهی حوزه علمیه شیراز و تلمّذ در محضر آیت‌الله سید نورالدین حسینی هاشمی شد.

وی پس از 10 سال، یعنی در 24 سالگی، برای آموختن دروس خارج، عازم قم شد و در این مدرسه از محضر بزرگانی همچون علامه طباطبایی در درس فلسفه، کسب فیض کرد. وی از شاگردان خصوصی امام خمینی (ره) و هم‌ درس با آیات مصباح و حسن‌زاده آملی بود.

این عالم بزرگوار تدریس در حوزه علمیه را از سال 1340 به صورت رسمی آغاز کرد و بیش از 20 سال، کتاب منظومه ملا‌هادی سبزواری را تدریس کرد. او پس از این کتاب، تدریس «اسفار اربعه» ملاصدرا را آغاز کرد که تاکنون نیز ادامه دارد. کرسی تدریس این استاد فلسفه در مسجد سلماسی قم ـ یعنی همان مسجدی که امام خمینی (ره) در آن تدریس می‌کرد ـ برگزار می‌شود.

از جمله تألیفات آیت‌الله انصاری شیرازی می‌توان به مجموعه چهار جلدی شرح منظومه و حکمت اشاره کرد، که البته دو جلد آن از روی سخنان درسی وی پیاده‌سازی و منتشر شده است.

آیت‌الله انصاری در کارنامه درخشان خود، سابقه مبارزه با رژیم ستمشاهی و بازداشت در زندان‌های ساواک را دارد. وی به مدت سه سال نیز در کوهدشت لرستان و نائین اصفهان در تبعید بوده است.

آیت‌الله انصاری شیرازی، یکی از دوازده نفری است که پس از رحلت آیت‌الله بروجردی، مرجعیت امام خمینی (ره) را در سال 1342 تأیید کرد.

/6262

کد خبر 174443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =