۷ نفر
۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۰
پارک ملت تهران دهه ۵۰/ عکس

همشهری آنلاین نوشت: می‌گویند بوستان معروف خیابان ولی‌عصر(عج) نخستین بوستانی است که تهرانی‌ها به میهمان‌های غیرتهرانی خود معرفی می‌کنند؛ بوستانی زیبا با گونه‌های متنوع گیاهی که قدم زدن در آن در هر ۴ فصل سال لذت وصف‌نشدنی دارد.

شاید باورش سخت باشد اما حدود ۵۷ سال قبل خبری از بوستان ملت، این گستره زیبا و پر دار و درخت نبود و در حاشیه خیابان کنونی ولیعصر(عج) چیزی جز زمین بایری وسیع وجود نداشت. اکنون اما بوستان ملت یکی از سرسبزترین بوستان‌های تهران است که با دریاچه‌ مصنوعی، گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری به یکی از مقاصد اصلی گردشگری شهروندان تهرانی تبدیل شده است.

«بلوار کنار جاده» نام کدام بوستان معروف پایتخت بود؟/ عکس دهه پنجاه
نمایی از پارک ملت در دهه ۵۰

سال ۱۳۴۵ پروژه ساخت بوستان ملت در دو فاز آغاز شد. وقتی فاز اول بوستان ملت که امروز به موازات خیابان ولیعصر(عج) قرار دارد ساخته شد و گستره‌ای سبز و دل‌انگیز به حاشیه این خیابان بخشید، میان شهروندان به نام «بلوار کنار جاده» معروف شد. منظور از جاده همان خیابان ولیعصر(عج) کنونی است که پس از جاده قدیم شمیران یا همان خیابان شریعتی فعلی، ساخته و تبدیل به دومین جاده دسترسی به شمیران شد. فاز دوم بوستان ملت ۶ سال بعد یعنی در سال ۱۳۵۳ به پایان رسید که شامل دو بخش تپه‌ای یعنی جنگل‌کاری‌های سمت سازمان صداوسیما و چمن‌کاری و گل‌کاری‌های سمت بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی(نیایش) و خیابان سئول است. نگاهی به تصاویر قدیمی بوستان ملت نشان می‌دهد که این بوستان زیبا و ۳۴ هکتاری که حدود ۲۳ هکتار آن به چمن کاری، ۳/۲ هکتار آن به جنگل کاری و ۲/۰ هکتار آن به گل کاری اختصاص یافته، به صورت نامنظم و به سبک بوستان‌های انگلیسی طراحی شده است.

«بلوار کنار جاده» نام کدام بوستان معروف پایتخت بود؟/ عکس دهه پنجاه

بیشتر بخوانید:

تهران قدیم| نوبرانه‌ فرانسوی‌ها، بستنی کی به تهران آمد/ عکس

کوچک‌ترین قهوه‌خانه دنیا اینجاست/ عکس

۲۳۳۲۳۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1744712

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =