عجیب اما واقعی؛ تزئین سفره با چند موجود باورنکردنی!/ عکس

فارس نوشت: سفره هفت سین را سیب، سبزه، سمنو، سنجد، سرکه، سکه و سماق تشکل می‌دهد، البته ماهی هم در آن حضور داشت، سفره‌ای که پیر و جوان دور آن می‌نشستند و سال جدید را جشن می‌گرفتند، اما این روزها خرچنگ، مار، سمندر لرستانی و... جای خود را در سفره ایرانی‌ها باز کرده‌اند.

سفره هفت سیم را سیب، سبزه، سمنو، سنجد، سرکه، سکه و سماق تشکل می‌داد، البته ماهی هم در آن حضور داشت، سفره‌ای که پیر و جوان دور آن می‌نشستند و سال جدید را جشن می‌گرفتند، اما این روزها خرچنگ، مار، سمندر لرستانی، لاک پشت و... جای خود را در سفره ایرانی‌ها باز کرده‌اند.

این روزها اگر از پیاده‌روهای شهرهای مختلف بگذریم فروش رنگ وارنگ اجناس مختلف با زرق و برق خیابان‌ها را تزئین کرده‌ و چشم را نوازش می‌دهند.

عجیب اما واقعی؛ تزئین سفره با چند موجود باورنکردنی!/ عکس

دست‌ فروشانی که همه چیز برای عرضه آورده‌ند و برای گذران زندگی و تامین نیازهای مردم شب و روز و در سرما و گرما کنار خیابان بساط کرده‌اند تا سفره خانواده خود را پر کنند.

بساط شب عید دست فروشانی را لباس و آجیل، کیف و کفش و حتی ماهی شب عید و خوراکی‌های مختلف و تزئینی و همه چیز تشکیل می‌دهد، البته بساطی این روزها با همکاری شهرداری شب و روز برپاست تا هم مردم نیازهای خود را بدون واسطه تامین و هم دستفروشان بتوانند، گذران زندگی کنند.

اما در کنار همه کالاها و اجناس فروش مار، لاک پشت، سمند لرستانی و خرچنگ نیز رواج یافته تا در کنار ماهی قرمز تزئین کننده سفره هفت سین باشد، اقدامی که شاید نسل این حیوانات را با تهدید روبرو می‌کند و در آینده نه چندان نزدیک شاهد انقراض آنها از صحنه روزگار باشیم.

عجیب اما واقعی؛ تزئین سفره با چند موجود باورنکردنی!/ عکس

اسماعیل قلی زاده، رئیس یگان حفاظت محیط زیست استان زنجان با اشاره به ممنوع بودن فروش حیوانات وحشی از جمله مار، لاک پشت، سمند لرستانی و خرچنگ گفت: در صورت مشاهده با متخلفان برخورد می‌شود.

وی با بیان اینکه در صورت مشاهده برای خاطیان پرونده تشکیل می‌شود، تصریح کرد: سمند لرستانی یک گونه غیر بومی استان و از جمله حیواناتی است که در خطر انقراض است و در صورت مشاهده فروش این نوع گونه جانوری اقدامات شدیدی طبق قانون با خاطیان صورت می‌گیرد.

عجیب اما واقعی؛ تزئین سفره با چند موجود باورنکردنی!/ عکس

رئیس یگان حفاظت محیط زیست استان زنجان با اشاره به پایش‌های صورت گرفته گفت: فعلا موارد ممنوعه مشاهده نشده است و در صورت مشاهده برخورد لازم صورت می‌گیرد.

وی افزود: در صورت کشف موارد و گونه‌های جانوری، موارد کشف شده در مناطق بومی رها سازی می‌شود.

اما به نظر می‌رسد به دور از چشم متولیان امر و در آستانه سال جدید فروش گونه‌های مختلف جانوری در حال انجام است.

عجیب اما واقعی؛ تزئین سفره با چند موجود باورنکردنی!/ عکس

گفتنی است، سال گذشته نیز در گزارش به فروش جانوران و حیوانات بومی و غیر بومی استان پرداختیم، اما در روزهای پایانی سال ۱۴۰۱ فروش حیوانات افزایش یاقته است و به نظر می‌رسد که باید متولیان امر در این زمینه سختگیری‌های بیشتری به خرج بدهند.

بیشتر بخوانید:

به جای گل سنبل «شیطان بنفش» نخریم!

۲۳۳۲۳۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1745111

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =