دلیل رکوردزنی‌های پی در پی نرخ تورم در دولت رئیسی چیست؟

تسنیم نوشت:عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که هم اکنون در اقتصاد ایران مهمترین عامل رشد تورم انتظارات تورمی است گفت: اگر پیام‌های مثبتی به جامعه در خصوص مسائل داخلی و مسائل خارجی داده شود در کاهش انتظارات تورمی مردم بسیار موثر است.

غلامرضا مصباحی مقدم با اشاره به شعار سال ۱۴۰۲ یعنی مهار تورم و رشد تولید گفت: هم اکنون در اقتصاد ایران مهمترین عامل رشد تورم انتظارات تورمی است. برای مهار تورم چند اقدام مهم همچون مهار کسری بودجه، جلوگیری از رشد بی‌رویه قیمت ارز و کاهش انتظارات تورمی باید همزمان صورت گیرد. یکی از عوامل مهم مهار تورم این است که هزینه‌های دولت افزون بر درآمدها نباشد به عبارتی کسری بودجه مهار شود چرا که کسری بودجه خود منشا تورم است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای مهار تورم در اقتصاد ایران ضرورت دارد جلوی رشد بی‌رویه قیمت ارز گرفته شود. قیمت ارز در اثر مسائل داخلی و خارجی گاهی تحت تاثیرنوسانات قرار می‌گیرد و خود این نوسانات موجب می‌شود قیمت سایر کالاها نیز تغییر کندو همینطور به تورم دامن زده شود.

مصباحی مقدم اظهارداشت: از دیگر اقدامات مهم برای مهار تورم کاهش انتظارات تورمی است چرا که اگر مردم انتظارات تورمی داشته باشند بدون شک تورم بالا در کشور خواهیم داشت. اگر پیام‌های مثبتی به جامعه در خصوص مسائل داخلی و مسائل خارجی داده شود در کاهش انتظارات تورمی مردم بسیار موثر است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر انتظارات تورمی مردم کاهش پیدا کند همگان شاهد کاهش تورم در جامعه خواهند بود. خبرهای بد انتظارات تورمی را بالا و شوک به بازار ارز وارد می‌کند و برعکس خبرهای مثبت باعث کاهش انتظارات تورمی مردم می‌شود. اگر مردم بدانند برای مثال در سال پیش رو تولید و صادرات بیشتری کشور خواهد داشت این خود به کاهش انتظارات تورمی در جامعه منجر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

۳۵۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1747664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =