اهمیت جایزه‌ای که «آکتور» با آبرومندی برد

جوان‌آنلاین نوشت: اختصاص جایزه بزرگ جشنواره «سریزمانیا» در بخش رقابتی به «آکتور» را می‌توان نمونه بارز صادرات فرهنگی در عرصه بین‌المللی دانست. این برای نخستین بار است که یک سریال ایرانی در یک جشنواره معتبر جهانی، پذیرفته و در بخش اصلی و رقابتی جایزه اصلی را کسب می‌کند.

اختصاص جایزه بزرگ جشنواره «سریزمانیا» در بخش رقابتی به «آکتور» را می‌توان نمونه بارز صادرات فرهنگی در عرصه بین‌المللی دانست. این برای نخستین بار است که یک سریال ایرانی در یک جشنواره معتبر جهانی، پذیرفته و در بخش اصلی و رقابتی جایزه اصلی را کسب می‌کند.

این جشنواره از اتفاقات بین‌المللی در حوزه سریال در جهان است که حدود ۴۰۰ سریال از کشورهای مختلف برای حضور در این دوره در آن ثبت‌نام کرده بودند و تنها ۸ سریال در بخش بین‌الملل مورد داوری قرار گرفتند.

نکته قابل توجه در مورد این جایزه قصه و ساختار «آکتور» است؛ در این سال‌ها برخی از فیلم‌ها و آثاری که در جشنواره‌های مختلف از سوی ایران جایزه کسب می‌کردند، خیلی وقت‌ها با نگاهی سیاسی انتخاب شده و یا راوی داستانی بوده‌اند که به حواشی سیاسی و اجتماعی می‌پرداختند؛ اما در مورد «آکتور» با مجموعه تمیز و آبرومندی روبه‌رو هستیم که بدون پرداخت صرف به فقر، فلاکت و بدبختی داستان‌های بی‌حاشیه‌ای را روایت می‌کند.

از همین رو انتخاب این سریال با همین ساختار نمایانگر صنعت سینما و سریال‌سازی ایرانی در جهان محسوب می‌شود و نشان می‌دهد که می‌شود با پرداخت به قصه‌های بی‌حاشیه و غیرسیاه هم در چنین رخدادهایی حضور موثر داشت، مجموعه‌ای که توسط بخش خصوصی ساخته و پخش شده و جالب آنکه ساترا به آن مجوز نداده است!

داستان «آکتور» درباره زندگی پر فراز و نشیب چند بازیگر مستعد تئاتر است که بعد از پیشنهادی که به آن‌ها می‌شود زندگی‌شان دستخوش ماجراهایی پیچیده می‌شود و آنها در هر قسمت دنیای تئاتر و بازیگری را به زندگی واقعی پیوند می‌زنند. در این سریال به کارگردانی نیما جاویدی نوید محمدزاده، احمد مهرانفر، هستی مهدوی، هومن برق نورد، سها نیاستی، گلاره عباسی، هانیه توسلی و مهراوه شریفی نیا به هنرمندی پرداخته‌اند.

۲۵۹۲۵۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1747684

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =