۴ نفر
۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۸
محبوب‌ترین نهال‌های بادام بازار ایران

بادام درخت بومی و اهلی ایران است که با دانه روغنی خود می‌تواند سود سالانه هر باغداری را تضمین کند. برای همین هم در ایران طرفداران بسیاری دارد و بسیاری از کشاورزان علاقه ‌دارند تا یک باغ بادام داشته باشند.

برای احداث یک نهالستان بادام به اطلاعات زیادی نیاز دارید. هم اطلاعات پایه باغداری و هم اطلاعاتی دقیق درباره نهال بادام از لوازم ضروری این کار به شمار می‌آیند. اطلاعات بخش دوم به این دلیل اهمیت دارد که این روزها با توسعه تکنولوژی در بخش باغداری و همچنین با پیشرفت علم اصلاح نباتات شما با گزینه‌های زیادی مواجه هستید که در صورت نداشتن اطلاعات کافی ممکن است موجب گمراهی شما شود. اگر به یک مرکز فروش نهال بادام سر بزنید می‌بینید که انواع نهال بادام در دسترس شما قرار داد؛ گونه‌های ایرانی و غیر ایرانی که با اصلاح نژادی و بهینه‌سازی به گزینه‌هایی مطلوب برای اقلیم ایران تبدیل شده‌اند. تنوع محصول و همچنین دخیل بودن عوامل متعدد در انتخاب ممکن است شما را به دردسر بیندازد. برای برخی میزان باردهی اهمیت دارد و برای گروهی دیگر قیمت نهال بادام. برخی گونه‌های مقاوم در برابر آفات را می‌پسندند و گروهی دیگر نهال‌ بادام مناسب برای مناطق سردسیر. در این مقاله سعی داریم پنج گونه از محبوب‌ترین نهال‌های بادام در بازار فروش نهال بادام ایران را به شما معرفی کنیم تا با ویژگی‌های آنها آشنا شوید.

بادام تونو

بادام درختی است که در خاک رسی با زهکشی مناسب رشد می‌کند. به همین دلیل بسیاری از مناطق ایران برای کاشت این درخت مناسب به شمار می‌آیند. در حال حاضر محبوب‌ترین و تجاری‌ترین گونه بادام در ایران نهال بادام تونو است. این بادام ریشه‌ای ایتالیایی دارد و اگرچه بومی ایران نیست اما به دلیل اصلاح نژادی مناسب صورت گرفته روی آن، در حال حاضر گزینه اول بسیاری از باغداران ایرانی برای خرید نهال بادام برتر نهال است. نهال تونو در ایران سابقه چندانی ندارد و به تازگی وارد بازار نهال‌های ایرانی شده اما به دلیل ویژگی‌های مناسبش به شدت محبوب شده است. این نهال دیرگل بوده و محصول هر سال را از سرمای بی وقت اوایل بهار حفظ می‌کند. به جز دیرگل بودن به دلیل قابلیت خود گرده افشانی این درخت و باردهی قابل توجه آن، محبوبیتش از برخی گونه‌های ایرانی بیشتر است. همچنین بادام سنگی این درخت از گزند پرندگان در امان بوده و درخت تلفات کمتری در سال متحمل می‌شود. این درخت از سال چهارم کاشت به باردهی اقتصادی می‌رسد و هر درخت تا ۴۰ کیلو محصول می‌دهد. عمر این درخت هم ۴۰ سال است.

نهال بادام فرانیس

دومین بادام محبوب بازار ایران هم یک گونه غیر ایرانی است. فرانیس نهال بادامی فرانسوی است که به تازگی در ایران محبوب شده است. مهم‌ترین ویژگی‌ نهال بادام فرانیس این است که به صورت کلونی میوه می‌دهد و دانه‌های بادام در آن خوشه‌ای و روی شاخه تشکیل می‌شوند. این گونه بادام کاغذی و دیرگل است که به شدت برای مناطق کوهپایه‌ای و سردسیر ایران مناسب است. محصول این نهال بادام در ایران به شدت محبوب و تجاری است و برای همین باغداران زیادی در حال خرید نهال بادام فرانیس هستند. تناژ این گونه نسبت به نهال تونو به خاطر پوست کاغذی کمتر است.

بادام آذر

نوبتی هم که باشد نوبت یک نهال ایرانی است. نهال آذر یکی دیگر از گونه‌های محبوب نهال بادام در ایران است که به دلیل پربار بودن و همچنین محصول تجاری‌اش مشهور است. این نهال ریشه ای ایرانی دارد و نامش را از خاستگاهش در شمال‌غرب ایران یعنی آذرشهر وام گرفته است. بادام آذرخوشه‌ای اصلاح شده رقم ایتالیایی است. برخی این گونه نهال را به اسم نهال ۵۰*۵۰ هم می‌شناسند به خاطر اینکه نیمی از محصول این نهال مغز است. این گونه هم در دسته نهال‌های دیرگل بوده و هم مناسب برای مناطق سردسیر، نیمه کوهستانی و معتدل است. این رقم بر خلاف دو گونه قبلی خودگرده افشان نیست و برای همین به کاشت چند گونه دیگر در کنار خود نیاز دارد. محصول این رقم به عنوان بادام آجیلی شناخته شده است و در بازار خشکبارها با قیمت مناسبی به فروش می‌رسد.

محبوب‌ترین نهال‌های بادام بازار ایران

بادام مامایی

اگر به فکر درآمد ارزی از طریق سرمایه‌گذاری در یک نهالستان بادام هستید بادام مامایی بهترین گزینه است. چرا که این نهال محصولی تجاری تولید می‌کند که در بازار جهانی بسیار مطلوب است و مشتری‌های فراوانی دارد. همچنین میزان باردهی آن کمتر از سایر گونه‌هاست. با این حال قیمت محصول آن در بازار با بهترین نهال‌های گردو نظیر تونو برابری می‌کند.

محبوب‌ترین نهال‌های بادام بازار ایران

بادام شاهرودی

پنجمین گزینه محبوب در بازار فروش نهال بادام هم یک گونه ایرانی است. نهالی که به شاهرودی معروف است و به گرده‌افشانی نیازمند بوده و بدون گرده‌زا باردهی نخواهد کرد. این رقم متوسط گل است و کاشت آن در مناطق نیمه کوهستانی توصیه می شود.

بهترین نهال بادام را چگونه انتخاب کنیم؟

بهترین روش برای انتخاب نهال بادام مناسب اقلیم شما مشورت با متخصصان است. برای این منظور می‌توانید با کارشناسان خبره شرکت پالیز نهال مشورت کرده و به بهترین انتخاب برای نهالستان برتر نهال خود برسید.

تماس با برتر نهال: ۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳

تماس با پالیز نهال: ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1748589

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =