ژنرال یا ژنراتور؟ باور کنید قلعه‌نویی سرمربی تیم ملی ست

امیر قلعه نویی روی نیمکت تیم ملی ، این یک واقعیت است که باید بپذیریم و به او برای نشان دادن توانش اعتماد کنیم.

فرهاد عشوندی: اصلا نیازی نیست بگویم که هرکه در این ۲۰ ساله مروری بر نوشته هایم داشته باشد می داند با امیر قلعه نویی مثل دو خط موازی هستیم که تا ابد هم منطقا به هم نمی رسیم اما اعتراف می کنم امیر گزینه اولی بود که ترجیح می دادم روی نیمکت تیم ملی بنشیند. چرایش را چون به نزدیک ترین رفقایش گفته ام پس چیز پنهانی نیست که نخواهم بگویم. باور دارم در کشورمان هر کسی خیلی ادعا دارد را باید به منصب رساند تا خودش را نشان دهد. کاری که فکر می کنم قوه عاقله کشور گاهی به درستی تستش می زند و می گوید این گوی و این میدان. اخلاقی این است که وقتی یکی را وسط گود انداختی حمایتش هم بکنی پس من باور دارم حالا که تعقل درباره محک قلعه نویی برای اثبات ادعایی که ۲۰ سال است دارد ، انجام گرفته به او اعتماد کنیم و بگذاریم کارش را بکند. پشت پایش نزنیم ، یا می تواند و باید به احترامش کلاه از سر برداشت و یا نمی تواند که باز باید با یک خسته نباشید برای همیشه با عصر ژنرالی اش وداع کرد.
امیر قلعه نویی آدم خاصی در فوتبال ماست . این را بگذارید به نقل از ناصر فریادشیران در وصفش روایت کنم. از وقتی امیر کمتر از ده سال داشته؛«ما بچه نازی آباد بودیم و تقریبا هم سن و سال. پدر امیر خدا بیامرز خیلی زود فوت کرده بود. امیر تو فوتبال با بقیه فرق داشت. با آن سنش تیغی که بازی می کرد ، بزرگ و کوچک رقیبش نبود . دریبل تو گل یا کات دار زدن توپ تو هر سوراخی برایش مثل آب خوردن بود. فکر کن تمام خطی های نازی آباد و راه آهن که ادعای فوتبال شان می شد اقلا یک بار به او باخته بودند!»
او زیرکی خاصی داشته . حتی وقت دعوا. هنوز قدیمی ها برای کلکی که بهروز پرورشخواه بین دو نیمه بازی استقلال ، نوف باخور زده می خندند. کلکی برای فرار از کتک کاری آن هم جلوی چشم ۱۲۰ هزار نفر!
تمام فوتبالش با آن جثه کوچک خودش را با استفاده از عقلش در بازی نگه داشته . مثلا نمونه اش می شود بازی استقلال و نوف باخور. جایی که پس از عصبانی کردن بهروز پرورشخواه اگر از ترفند رندانه استفاده نمی کرد شاید هم همان وسط میدان کار به زد و خورد می کشید و رویای صعود در آسیا هم پر پر.
امیر به سبک خودش خوب خودش را در جمع موفق ها نگه داشته . همیشه خوب بلد بوده ستاره ها را در تیمش بکشد. او کم هم جام بدست نیاورده . اما آیا مربی آرمانی نیمکت تیم ملی است؟
نه اما باور کنید او خیر الموجودین امروز ماست. اوست که یا می تواند و جاده صاف کن مربیان ایرانی می شود یا نمی تواند و باز یک دهه آنها را به محاق می برد.
کاری که قبلتر یک بار زمینه سازش بوده است! تجربه او ، علی دایی و قطبی بود که ایران را به عصر کی روش برد و حالا دیگر نه به عنوان یک مربی جوان که در سال های رو به پایان مربی گری ، امیر باید خود را برای دهه پیش رو آماده کند. سومین دهه مربی گری که معمولا آخرین دهه مربیگری هر مربی است.
نشستن روی نیمکت تیمی که این همه ستاره دارد، آرزویی بزرگ برای اکثر مربیان دنیاست که حالا پرنده اقبالش بر شانه های امیر نشسته.
این بار نه کار انقلابی که او نیاز دارد یک هماهنگ کننده خوب باشد. این قدر پخته باشد که با داشته هایش پازلش را بچیند و به دنبال قالب دادن به مهره ها در پازل تاکتیکی اش نباشد. باید یک حشمت مهاجرانی مدرن از سال ۱۹۷۸ باشد تا اینکه بخواهد الگوی به روز شده علی پروین دهه ۶۰ را پیاده کند.
تکلیف من یکی سال هاست با امیر قلعه نویی روشن شده . او هیچ وقت گزینه ایده آلم نبوده و می تواند تا ابد بگوید ما چشم آبی دوست داریم. امیر هیچ وقت گزینه ایده آلی برای یکی مثل من نیست اما او را اقلا در این برهه زمانی خیرالموجودین فوتبال مان می دانم و فارغ از همه آنچه از او دیده ایم معتقدم باید صبر کنیم تا او خودش را اثبات کند
توانست که ناز شستش و اگر نتوانست آن وقت وارد فصلی تازه ازفوتبال مان خواهیم شد. جایی که دیگر نمی توانیم به عقب بر گردیم.

258 41

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1748785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
  0 4
  آقای قلعه نوعی از ًعلی ًچه خبر؟ تو کنفرانسهای خبری نیست؟
  • الف IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۲
   1 0
   چه بامزه! /: نمیخواید این متلک های نخ نما شده تون رو تموم کنید؟!
 • فرشاد IR ۰۸:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
  0 4
  فاقد دانش بین المللی و سواد فوتبالی وزبان انگلیسی
 • سیاوش IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
  0 4
  بنظرم اقای قلعه نوعی دراندازه تیم ملی نیست. اوهیچ دانش روزفوتبال راندارد
 • حق IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
  4 0
  از سرتونم زیاده
 • سعید IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
  2 0
  اگر جای قلعه نوعی مربی تیم ملی قلعه ویچ بود چقدر در مدح و ستایشش قلم می‌زدی دوست عزیز؟!!
 • Tm IR ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
  0 0
  شاهنامه آخرش خوشع کی ژنرال