بیانیه روسیه در واکنش به عضویت فنلاند در ناتو

ایسنا نوشت: وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، تصمیم فنلاند برای پیوستن به ائتلاف ناتو "تاثیری منفی" بر روابطش با روسیه خواهد گذاشت.

روز سه‌شنبه فنلاند توانست پیوستنش به ائتلاف ناتو را نهایی ساخته و تبدیل به سی و یکمین عضو این ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا شود.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام داشت، این اقدام به شکلی اجتناب‌ناپذیر واکنش مسکو را در پی خواهد داشت و اضافه کرد که از نظر روسیه گسترش این ائتلاف همچنان تهدیدی مستقیم برای منافع امنیت ملی خود است.

در یک بیانیه منتشر شده از سوی وزارت خارجه روسیه تصریح شد: "همانطور که در چندین موقعیت هشدار داده‌ایم، فدراسیون روسیه مجبور خواهد بود با تدابیر فنی-نظامی و دیگر تدابیر با هدف رسیدگی به تهدیدات امنیت ملی مربوط به پیوستن فنلاند به ناتو پاسخ دهد."

به نوشته راشا تودی، مسکو تاکنون اقدام مشخصی که در پاسخ به پیوستن فنلاند به ائتلاف ناتو باشد، اعلام نکرده است. وزارت خارجه روسیه توضیح داد که این واکنش وابسته به "شرایط خاص پیوستن فنلاند به ناتو از جمله استقرار زیرساخت‌ها و تسلیحات تهاجمی ناتو در خاک آن کشور خواهد بود."

این وزارتخانه خاطر نشان کرد، مساله گسترش اخیر این بلوک نظامی آسیب شدیدی به وضعیت امنیتی در کلیت شمال اروپا وارد کرده است؛ منطقه‌ای که برای چندین دهه "به عنوان یکی از باثبات‌ترین مناطق جهان مطرح بود."

این نهاد با اشاره به طول مرزهای زمینی مستقیم بین روسیه و کشورهای عضو ناتو اضافه کرد: "خط تماس بین ناتو و مرز فدراسیون روسیه بیش از دو برابر شده است."

دیپلمات های روسی گفتند، اقدام هلسینکی در پیوستن به ناتو "به غیر از این موارد باعث آسیب دیدن جایگاه بین‌المللی خود فنلاند شده است و این کشور با پیوستن به این ائتلاف "از هویت منحصر به فرد خود دست کشید و استقلالش را از دست داد و از وضعیت ویژه خود در امور بین‌المللی که حاصل سیاست چند دهه‌ای عدم تعهدش بود، انصراف داد."

وزارت خارجه روسیه نتیجه‌گیری کرد: "فنلاند تبدیل به یک عضو دون‌پایه ناتو بدون امکان اعمال نفوذ بر هیچ تصمیمی شد. این کشور قابلیت خود را برای آنکه در امور بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشد از دست داده است. اشتباه نکنید، پیوستن فنلاند به ناتو تاثیری منفی بر روابط دو جانبه بین روسیه و فنلاند خواهد گذاشت."

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1750607

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =