۰ نفر
۱۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۰
هوای تهران «ناسالم» شد

ایسنا نوشت: براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (۱۶ فروردین) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد اما باتوجه به پایداری نسبی جوی و عدم وزش باد موثر، کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد در محدوده‌ ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت.

پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز چهارشنبه با توجه به پایداری نسبی جوی و عدم وزش باد مؤثر همراه با افزایش ترافیک صبحگاهی، بر میزان غلظت آلاینده‌ها افزوده خواهد شد و کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد در محدوده‌ی ناسالم برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد.

حاکمیت جو آرام در طول روز شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها را محدود خواهد کرد. این شرایط جوی تا اواخر وقت چهارشنبه ادامه خواهد داشت و همزمان با افزایش تردد خودروها در ساعات شبانه، افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

با توجه به افزایش نسبی تندی باد تا صبح روز پنجشنبه (۱۷ فروردین) تا حدودی از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد، هرچند افزایش ترافیک سبب کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد می‌شود. تقویت ناپایداری جوی و افزایش تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد، بااین‌حال وزش باد نسبتاً شدید در بعضی ساعات شرایط برای گسیل گردوخاک را در برخی مناطق مستعد فراهم خواهد کرد.

وزش باد مؤثر تا اواخر وقت پنجشنبه ادامه خواهد داشت و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل‌ قبول قرار می‌گیرد.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هم اکنون میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۶۸ و در شرایط قابل قبول قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتراز ۲.۵ میکرون» با میانگین ۶۰ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

بیشتر بخوانید:

35271

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1750620

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =