چالش عجیب فضایی برای ماهواره های ویژه اینترنت ماهواره ای!

دیجیاتو نوشت: اسپیس‌ایکس کمی بیشتر از یک ماه پیش 21 ماهواره استارلینک نسل دوم مینی را به مدار فرستاد، اما به‌نظر می‌رسد که این ماهواره‌ها نتوانسته‌اند خانه جدید خود را تحمل کنند؛ چرا که برخی از آن‌ها از مدار سقوط کرده و احتمالاً در اتمسفر زمین سوخته‌اند.

براساس گزارش «جاناتان مک‌دوول»، اخترفیزیک‌دان هاوارد-اسمیتسونین که ماهواره‌های اسپیس‌ایکس را ردیابی می‌کند، یکی از ماهواره‌های استارلینک با شماره 30062 ساعت 12:20 دوشنبه به وقت ایران در اتمسفر زمین سقوط کرده و احتمالاً سوخته است.

مک‌دوول می‌گوید سه ماهواره استارلینک V2 Mini برای استقرار در مدار عملیاتی خود ارتفاعشان را افزایش داده بودند، اما یک ماهواره از مدار خارج شده است. افراد دیگری هم حرکت ماهواره‌های اسپیس‌ایکس را دنبال می‌کنند. برای مثال اکانت غیررسمی Starlink Insider در توییتر هم می‌گوید ماهواره 30062 از مدار سقوط کرده است.

ماهواره‌های استارلینک با مشکلاتی روبه‌رو هستند

این اکانت اولین اکانتی بود که متوجه شد ماهواره‌های جدید استارلینک به‌جای ارتفاع‌گرفتن درحال سقوط هستند. ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌ایکس، در واکنش به این گزارش‌ها تأیید کرد که این ماهواره‌ها با مشکلاتی روبه‌رو بوده‌اند و برخی از آن‌ها از مدار خارج خواهند شد. بنابراین 30062 می‌تواند اولین ماهواره از مجموعه ماهواره‌هایی باشد که در اتمسفر سقوط می‌کنند. بااین‌حال اطلاعات دقیقی دراین‌باره در دسترس نیست.

ماهواره‌های جدید استارلینک نسخه‌های کوچک‌تری از ماهواره‌های نسل دوم این شرکت هستند که می‌خواهند ظرفیت شبکه اینترنت ماهواره‌ای اسپیس‌ایکس را افزایش دهند. به‌دنبال افزایش تقاضا برای اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، این شبکه با کمبود ظرفیت روبه‌رو شد.

بنابراین اسپیس‌ایکس تحت فشار قرار گرفت تا هرچه سریع‌تر ماهواره‌های نسل دوم خود را به مدار برساند. اما انجام این کار نیازمند استفاده از راکت غول‌پیکر استارشیپ بوده که هنوز آزمایش‌های نهایی خود را پشت سر نگذاشته است. درنتیجه، تا زمانی که استارشیپ آماده پرواز شود، این شرکت موقتاً ماهواره‌های نسل دوم مینی را به مدار می‌رساند.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1750664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =