میان مرگ و زندگی، زندگی نصیبم شد

یکی از استثناهای ورزش ایران امیرعلی اکبری است. چهره استثنایی در کشتی فرنگی با بدبیاری از کورس قهرمانی در کشتی فرنگی خارج شد و مسیرش به MMA افتاد.

محسن وظیفه: شاید هم از شانس این ورزش تازه‌وارد بود که به یکباره چهره درخشانی مثل امیر علی اکبری مسیرش به آن افتاد و حالا امیر است و درخشش‌های بی‌نظیر در ورزشی که حالا طرفداران زیادی را در ایران پیدا کرده است. درخشش امیر در این ورزش میکس ترکیبی به حدی زیاد بود که نامش هم با آن عجین شده و شاید خیلی‌ها اصلاً امیر با MMA می‌شناسند. در آخرین روزهای سال 1401 به سراغ این نابغه ورزش رفتیم تا از او درباره این سال فوق‌العاده خوب بپرسیم. سالی که دوباره امیر را بعد از دو شکست بد و کنسل شدن چند مسابقه و بعد هم کنسل شدن قراردادش با مهم‌ترین لیگ مسابقات میکس یعنی UFCبه ورزش برگرداند.

به آخرین روزهای سال 1401 رسیدیم و ظاهراً امسال برای امیر علی اکبری سال بسیار خوبی بود.

به لحاظ ورزشی سال بدی بود اما به طور کلی سال خوبی نبود و امروز هم که مردم را در سطح شهر می‌بینیم به وضوح مشخص است که حال مردم خوب نیست.

ولی بازگشت شکوهمندانه‌ای داشتی.

ورزش همیشه بالا و پایین‌های زیادی داشته و من هم پایینش را دیدم و هم بالای آن‌ را ولی به لطف خدا الان در قسمت خوب آن قرار دارم. نه هنگام پایین بودن ناامید شدم و نه الان که دوباره به کورس برگشتم به خودم غره شدم.

تقریباً چهار سال سخت اما متفاوت داشتی. دو شکست بد و دو برد خوب؛ که با همین دو برد هم دوباره در اوج قرار گرفتی.

بعد از تقریباً سه سال و نیم بدبیاری دوباره خدا به من رو کرد. در این مدت 2 قرارداد بزرگ کنسل شد و شرایط فوق‌العاده سخت بود.

UFC مهم‌ترین قراردادی بود که لغو شد.

یکی از این قراردادها مربوط به UFC بود اما در این سه سال و نیم علاوه بر این دو قرارداد بزرگ و مهم 7 الی 8 مسابقه هم کنسل شد و دو باخت بد هم در همین مدت رقم خورد که کلی دردسر برای ما به وجود آورد.

ولی بعد از این همه مشکل دوباره اوج گرفتی.

خدا به ما رو کرد؛ علی آقای استکی برگشت و هم تجربه‌اش و هم انرژی که به من منتقل کرد، کمک کرد تا بتوانم دوباره اوج بگیرم.

شاید قابل باور نبود که بعد از آن جدایی دوباره با هم همکاری کنید.

مشکلی با هم نداشتیم اما در آن مقطع تصمیم گرفتیم که از هم جدا کار کنیم. با علی آقا صحبت کردم که قبول کرد برگردد و از همان روز اول برگشتش هم کلی به من انرژی مثبت داد و به لحاظ روحی خیلی کمکم کرد.

بعد از بازگشت علی استکی دوباره استارت بردها زده شد؟

بله. خواست خدا بود که دوباره به کورس قهرمانی برگشتیم. البته برای اینکه این بردها به دست بیاید؛ 3 الی 4 کمپ تمرینی در روسیه و امارات برگزار کردم که خیلی به من کمک کرد. همه‌ آدم‌های خوب دوباره کنارم جمع شدند. مربی بدنساز فوق‌العاده خوبی داشتم؛ سجاد کشاورز که واقعاً به من در این دو بردی که به دست آوردم؛ کمک زیادی کرد.

علاوه بر آقای استکی و مربی بدنساز از مربی دیگری کمک گرفتی؟

بله مربی جوجیتسو حامد جراحی را هم کنارم داشتم اما علیرضا استکی به من فوق‌العاده کمک کرد. بعد از خدا، استکی به من کمک کرد تا بتوانم برگردم.

حالا که به سطح اول برگشتی، از برنامه سال آینده بگو، چه در پیش داری؟

بعد از دو باختی که آوردم و البته کنسلی چند تا مسابقات کمی از کورس قهرمانی عقب افتادم اما این دو برد اخیر خیلی به من کمک کرد که بتوانم دوباره به سطح اول برگردم.

به نظر حریف سختی داشته باشی؟

با توجه به دو بردی که پشت سرهم مقابل نفرات بالای وان داشتم به احتمال زیاد یکی از مدعیان وان را برای مبارزه مقابل من می‌گذارند. 4 الی 5 نفر هستند که خیلی خوبند و به احتمال زیاد باید با یکی از این نفرات مسابقه بدهم. حالا منتظر هستم که وان درباره این مسابقه اظهارنظر کند اما اینکه چه زمانی و به چه شکلی هنوز مشخص نیست. نفرات اول تا پنجم وان همه مدعی هستند و حتماً مسابقه بعدی هم خیلی سخت می‌شود.

به عنوان یک ورزشکار روزهای سخت کم نداشتی. بعد از ماجراهایی که در کشتی برای تو پیش آمد به یکباره سر از MMA و البته اینجا هم سختی کم نکشیدی. چطور از این مشکلات خلاصی پیدا کردی؟

بعضی روزها به حدی سخت بود که احساس می‌کردم میان مرگ و زندگی گیر کرده‌ام اما دوباره زندگی نصیبم شد. این لطف بزرگ خدا به من بوده و همیشه بابت این لطفش شاکرم.

از مرگ و زندگی رهایی پیدا کردی و دوباره به اوج قهرمانی رسیدی؟

همه این روزهای خوبم را می‌بینند اما با یک شکست و یک ناکامی همه چیز تغییر می‌کند. برای ماها که از قشر فقیر و بی‌امکانات جامعه هستیم، خانواده مهم‌ترین دارایی است و در تمام این روزهای سخت خانواده را در کنارم دیدم و انگیزه گرفتم. البته اول باید خدا به آدم نظر داشته باشد اما بعد از لطف خدا این خانواده هست که نقش تعیین کننده دارد. اینکه خانواده کی و چطور حمایت کند، بسیار مهم و تعیین کننده‌ است و خوشبختانه درباره من این موهبت الهی نصیبم شد که خانواده‌ام تمام قد کنارم ایستادند. روزهایی که من در ورزش گذراندم واقعاً سخت و دشوار بود؛ تقریباً تمام عمرم را در ورزش بودم.

مدال تاریخی در کشتی و بعد هم معرفی MMA به علاقه‌مندان این ورزش در ایران.

لطف خدا و ائمه بود که باعث معرفی این ورزش در ایران شدم. برای این ورزش خیلی عذاب و سختی کشیدم. در غربت چند سال به تنهایی تمرین کردم و حالا خدا را شکر که این ورزش به ایران آمده و حالا کلی هم طرفدار دارد.

برای علاقه‌مندان به این رشته که کم هم نیستند، چه پیشنهادی داری؟

توصیه می‌کنم که علاقه‌مندان به این ورزش سه رشته را خیلی جدی پیگیری کنند و کاملاً اصولی یاد بگیرند و بعد میکس آنها را هم در این مسابقات به نمایش بگذارند. رشته اول که خیلی مهم است، کیگ بوکسینگ است و بعد هم کشتی و جوجیتسو گراپلینگ را باید یاد بگیرند. این سه تا خفن‌ترین و بهترین ورزش‌ها برای موفقیت در MMA است.

یک سال پیش بحث‌های زیادی بود که بعد از دو باخت دیگر شاید برنگردی.

خب روزها سخت و دشوار برایم می‌گذشت. در اوج بودم اما به یکباره همه‌ چیز به هم ریخت. شایعات هم بیشتر از هر چیز دیگری به من آسیب می‌زد اما با تصمیماتی که گرفتم توانستم خودم را جمع و جور کنم و یکی از روزهایی که برایم حکم مرگ و زندگی داشت همین لحظات بود اما خدا را شکر خوب از این بحران عبور کردم.

و حالا که برگشتی تا کجا می‌خواهی ادامه بدهی؟

من راه نرفته زیاد دارم. هنوز خیلی از خواسته‌هایم مانده که می‌خواهم تلاش کنم به آنها برسم. این ورزش هم بی رکورد و هم غیر قابل پیش‌بینی است. شرط سنی هم ندارد و تا جایی که بتوانم ادامه می‌دهم تا بتوانم وقتی از ورزش می‌روم به تمام خواسته‌هایم برسم.

حتماً مهم‌ترین خواسته و آرزو هم حضور در UFC است؟

بله. یکی از خواسته‌هایم تجربه حضور در UFC است که هنوز هم حسرت از دست دادن آن را می‌خورم.

هیچ‌وقت مشخص نشد که چرا قراردادی به این مهمی با چنین لیگ معتبری به هم خورد؟

مشکلات ویزایی و البته یکسری مسائل که شاید الان قابل بیان نباشد، مانع انجام آن شد اما حالا تلاش دارم که به آن برسم. کل زندگی‌ام در ورزش گذشته و می‌خواهم که به شکل ایده‌آلی از ورزش بروم.

بیشتر بخوانید:

۲۵۱۲۵۴

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1751596

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • .. IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۹
  14 1
  عالی هس امیر علی
 • حسن بابایی IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۹
  19 11
  سلام، امیر علی یک فرد اعتقادی، وابستگی شدید به ائمه و اوُلیا، و کرامت نبی را دارد.،. واللخصوص لقب حیدر را حامی خودش به هر مسابقاتی به خودش داده،، کمتر کسی پیدا می‌شود که اینگونه وابستگی به انبیا، و اراده باطنی داشته باشه، درحال حاضر یکی از قدرتمندترین مردان، MMA هستند، نامی ماندگار دارد،، این نام جز با حمایت اسمش ( امیر، علی) است که به لفب یا حیدر نقش بسته،،
 • خودم IR ۱۶:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۹
  17 2
  مولا یارت جوان
 • IR ۲۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۹
  19 1
  جانم امیرعلی ومربی استکی از خطه بختیاری
 • علی IR ۲۱:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۹
  9 39
  با درود علی اکبری از یک پیرمرد بنام میرکوویچ کروکوپ که دقیقا دوبرابر سن علی اکبری داشت در همان راند نخست شکست خورد .... علی اکبری با خورده پاها مبارزه کرده ..اگه راست میگه بره توی مسابقات ام ام آی سازمان یو اف سی ... که عمرا در حد سازمان یو اف سی نیست و راهش نخواهند داد .... الکی کسی رو بالا نبریم
  • کاظمی IR ۰۷:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۰
   14 3
   اشتباه مثبت دادم. آدم خوب نیست حسادت داشته باشه. اکبری تا این لحظه کارای بزرگی کرده.
  • امید IR ۰۴:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۱
   1 1
   شما هر زمان توانستی به الان امیر برسی آن وقت میتوانی او را زیر سوال ببری انسانهای کم بین و حسود اینگونه نظر می‌دهند
 • ناشناس IR ۲۰:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۰
  1 0
  ماشالله پسر.
 • IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۰
  2 0
  واقعا افتخار ایران و ایرانی هست
 • بهروز طهماسب زاده IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۱
  1 1
  یاشاسین امیرعلی اکبری چشم بدخواهان کور