تحولات قیمت صیفی جات در ماه مبارک رمضان/ چرا میوه و سبزی گران شده است

فارس نوشت:میوه هایی که در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران عرضه می شود با قیمت عمده فروشی است و مغازه داران طبق فاکتور مجازند ۳۰ درصد به قیمت ها اضافه و خرده فروشی کنند اما در نبود نظارت، گاهی تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت اعمال می شود، همچنین بارش ها هم برداشت و حمل و نقل میوه و سبزی از مزارع تا بازار را مختل کرده است.

بارندگی های اخیر در استان های کشور موجب شده است قیمت میوه و سبزی در سطح بازار تا حدودی افزایش یابد، چون بارندگی ها در برداشت و حمل و نقل میوه و سبزی از مزارع تا بازار، اختلال ایجاد می کند.

کشاورزان در زمان بارندگی و حتی چند روز پس از آن قادر به برداشت میوه و سبزی نیستند و به همین دلیل عرضه سبزی به بازار کاهش یافت به طوری که در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران سبزی ها به صورت عرضه و تقاضایی تعیین نرخ می شد که همین مسئله قیمت ها را افزایش داد.

* قیمت های جدید میوه و سبزی در میدان مرکزی میوه و تره بار

در نرخ های جدیدی که از سوی میدان مرکزی میوه و تره بار تهران اعلام شده است، پرتقال تامسون شمال از ۱۰ هزار تا ۳۰ هزار تومان و پرتقال رسمی شمال از ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان قیمت خورده است؛ همچنین سیب لبنانی زرد از ۲۵ تا ۵۰ هزار تومان و سیب لبنانی قرمز از ۲۰ تا ۴۵ هزار تومان کشف قیمت شده است.

نکته دیگر در این بازار، ورود زودهنگام هندوانه و ملون به بازار است که در ماه رمضان خریدار بیشتری پیدا کرده است، به همین دلیل به قیمت های بالاتری هم فروخته می شود، در حال حاضر هندوانه خطی بیضی با قیمت کیلویی ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان و هندوانه خطی گرد از قیمت کیلویی ۱۴ تا ۱۷ هزار تومان به فروش می رود.

* افزایش قیمت سبزی تحت تاثیر رشد تقاضای مصرف در ماه رمضان

درحال حاضر پیاز نسبت به روزهای گذشته کاهش قیمت داشته و در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران با قیمت ۱۰ هزار تا ۱۴ هزار تومان وجود دارد.

در ماه مبارک رمضان قیمت سبزی خوردن افزایش بیشتری یافته است، در بازار مرکزی میوه و تره بار تهران هر کیلو سبزی خوردن تا ۲۲ هزار تومان فروخته می شود، اما در سطح شهر کیلویی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان فروخته می شود.

نکته مهم خودنمایی میوه های وارداتی در بازار است، در میادین میوه و تره بار، آناناس کارتنی از ۹۰۰ تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان فروخته می شود. موز اکوادور از ۶۰ تا ۶۹ هزار تومان و موز هندی از ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان به فروش می رود.

میوه هایی که در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران عرضه می شود به صورت عمده فروشی است و مغازه داران پس از خرید طبق فاکتور مجازند ۳۰ درصد به قیمت ها اضافه کرده و در سطح شهر بفروشند، اما عملا قیمتهای سطح شهر برخی مواقع تا ۱۰۰ درصد افزایش می یابد، بنابراین قیمت هایی که در سطح مغازه های شهر عرضه می شود بالاتر از این قیمت ها است.

قیمت میوه وسبزی در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران در جدل پایین آورده شده است:

تحولات قیمت صیفی جات در ماه مبارک رمضان/ چرا میوه و سبزی گران شده است

بیشتر بخوانید:

۳۵۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1752264

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =