دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور از dipcode یا My.medu.ir

اگر از داوطلبان آزمون سراسری باشید، احتمالا با مطالعه دفترچه ثبت نام کنکور یا شنیدن اخبار مربوط به نام نویسی، با عبارت کد سوابق تحصیلی کنکور و لزوم دریافت آن برخورد کرده اید.

کد سوابق تحصیلی چیست و چه کاربردی دارد؟ چه افرادی باید در زمان ثبت نام کنکور اقدام به دریافت این کد کنند یا اصلا چطور می توان آن را دریافت کرد؟

کد سوابق تحصیلی کنکور چیست؟

در سال های اخیر، شاهد افزایش تاثیر سوابق تحصیلی در قبولی کنکور سراسری هستیم که منظور از سوابق تحصیلی، همان نمرات کسب شده توسط دانش آموز است. هر سال با انتشار دفترچه ثبت نام کنکور، متقاضیان شرکت در آزمون سراسری می توانند از این موضوع که نمرات کدام مقطع با چه میزان درصدی در قبولی کنکورشان اعمال می شود، مطلع شوند.

کد سوابق تحصیلی نیز همانطور که از نامش مشخص است، نشان دهنده وضعیت نمرات موثر بر نتیجه کنکور داوطلبان است که می بایست هنگام ثبت نام کنکور، در فرم تقاضانامه اینترنتی درج شود. همچنین لازم به ذکر است که کد مذکور که در مقاله کد سوابق تحصیلی به طور دقیق آن را بررسی کرده ایم، شامل ۱۹ رقم است و باید به صورت اینترنتی دریافت شود.

چه افرادی مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی هستند؟

این سوال برای بسیاری از متقاضیان پیش می آید که آیا درج کد سوابق تحصیلی در هنگام ثبت نام کنکور سراسری، الزامی است؟ در پاسخ به این سوال حتما توجه داشته باشید که تمام داوطلبان شرکت در این آزمون، اعم از نظام جدید یا قدیم آموزشی، فنی و حرفه ای، کاردانش، طلاب و...، فارغ از اینکه آیا دارای سوابق تحصیلی هستند یا اینکه نسبت به ترمیم نمرات خود اقدام کرده اند، باید اقدام به دریافت کد سوابق تحصیلی کرده و این کد را در هنگام نام نویسی کنکور سراسری، در سایت سازمان سنجش به نشانی sanjresh.org وارد کنند.

نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور

شرکت کنندگان کنکور سال های گذشته، برای دریافت کد سوابق تحصیلی خود از طریق سایت dipcode.medu.ir اقدام کرده اند، اما طبق آخرین اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور، متقاضیان باید با مراجعه به پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش به نشانی my.medu.ir، این کد را اخذ کنند.

مراحل دریافت کد سوابق تحصیلی به شرح زیر است:

 • پس از مراجعه به آدرس my.medu.ir، فیلد مربوط به نقش را بر روی حالت دانش آموز تنظیم کرده و کد ملی و سریال شناسنامه خود را به همراه کد امنیتی نمایش داده شده درج کنید و سپس کلید ورود را بفشارید.

دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور از dipcode یا My.medu.ir

 • پس از ورود به حساب کاربری، بر روی گزینه سوابق تحصیلی موجود در قسمت خدمات آموزشی کلیک کنید. اکنون اطلاعات هویتی شما نمایش داده می شود که می بایست صحت آن را بررسی کرده و نسبت به تایید یا عدم تایید آن، اقدام کنید. در قسمت پایین صفحه نیز می توانید کد سوابق تحصیلی خود را ملاحظه کنید.

دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور از dipcode یا My.medu.ir

نکته ۱: کد امنیتی نمایش داده شده در هنگام ورود به سامانه، پس از گذشت چند ثانیه منقضی می شود که با کلیک بر روی آیکون فلش کنار آن، می توانید کد جدیدی را مشاهده کنید.

نکته ۲: حتما به صحت اطلاعات موجود در سامانه my.medu.ir توجه داشته باشید و پس از اطمینان کامل، مندرجات را تایید کنید. در صورتی که متوجه مغایرتی در اطلاعات هویتی موجود در سایت مذکور شده اید، گزینه اطلاعات فوق را تایید نمی کنم و تقاضای دریافت اطلاعات خود از سامانه ثبت احوال را دارم را بفشارید تا پس از به‌روزرسانی اطلاعات شما توسط سامانه ثبت احوال، بتوانید کد سوابق تحصیلی را دریافت کنید.

نکته ۳: چنانچه سریال شناسنامه خود را به درستی وارد کرده، اما با خطا مواجه شده اید، باید از مدیر مدرسه درخواست کنید تا اطلاعات دانش آموز را در سامانه سیدا اصلاح کند. البته این امکان نیز وجود دارد که با انتخاب نقش کاربران بدون سیم کارت در صفحه نخست سامانه و سپس اعتبار سنجی، کد سوابق تحصیلی را دریافت کنید.

دریافت کد سوابق تحصیلی دانش آموزان اتباع

دانش آموزان اتباع، درصورتی که دارای کد ۱۲ رقمی فراگیر اتباع خارجی یا همان فیدا باشند، می توانند با طی مراحل ذکر شده کد سوابق تحصیلی خود را به دست آورند:

 • پس از مراجعه به سایت my.medu.ir، نقش را بر روی دانش آموز، تنظیم کرده و گزینه اتباع را فعال کنید
 • در کادرهای نمایش داده شده، کد فیدا، تاریخ تولد و کد امنیتی را درج کنید و بخش ورود را بفشارید
 • با ورود به سامانه، سوابق تحصیلی را از میان خدمت های موجود انتخاب کنید تا درنهایت کد مذکور را دریافت کنید

دریافت کد سوابق تحصیلی سایر افراد

آن دسته از داوطلبان کنکور سراسری که دانش آموز نیستند، می توانند مطابق با مراحل ذکر شده کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کنند.

 • پس از ورود به سایت my.medu.ir، در صفحه ابتدایی سایت بر روی گزینه ورود از طریق درگاه دولت کلیک کنید
 • در قدم بعدی وارد سامانه جدیدی می شوید که باید در کادر مشخص شده، یک شماره همراه را درج کنید که حتما به نام شما باشد و سپس کد ۵ رقمی ارسال شده به تلفن همراه خود را وارد سایت کنید
 • سپس می بایست اطلاعات مربوط به احراز هویت اعم از کد ملی، تاریخ تولد و کد پستی را بررسی کنید
 • در نهایت با تایید موارد ذکر شده، به صورت اتوماتیک به سامانه پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش هدایت خواهید شد و می توانید کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کنید

نحوه درج کد سوابق تحصیلی هنگام ثبت نام کنکور سراسری

پس از دریافت کد سوابق تحصیلی، نحوه درج آن در هنگام ثبت نام کنکور سراسری به صورت مراحل زیر است:

 • برای ثبت نام کنکور سراسری در ابتدا به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و بر روی گزینه سراسری و سپس لینک فعال ثبت نام آزمون سراسری، کلیک کنید
 • چنانچه برای اولین بار است که وارد این سامانه می شوید، کلید ثبت نام کنید، را بفشارید و فیلدهای مشخص شده را با اطلاعات مورد نیاز پر کنید. اگر پیش تر مراحل ثبت نام در سامانه را طی کرده اید، می بایست گزینه وارد شوید را انتخاب کرده و صرفا کد ملی و رمز عبور خود را درج کنید
 • سپس عکس خود را بارگذاری و اطلاعات مورد نیاز را در کادرهای مربوطه درج کنید
 • در مرحله بعد کد سوابق تحصیلی خود را که از سایت آموزش و پرورش دریافت کرده اید، وارد کنید تا بتوانید دیگر مراحل ثبت نام را تکمیل کنید. لازم به ذکر است که واریز هزینه شرکت در آزمون، پس از تکمیل فرم ثبت نام انجام می شود.
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1754447

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =