ربات عجیب گل شمعدانی با قابلیتی شگفت انگیز! / عکس

دیجیاتو نوشت: دانشمندان ایتالیایی با الهام از ساختار بذر شمعدانی آفریقای جنوبی که در پاسخ به رطوبت محیط تغییر شکل می‌دهد، این ربات را ساخته‌اند.

محققان ایتالیایی یک ربات نرم و تجزیه پذیر جدید را با کمک چاپ ۴ بعدی ساخته‌اند که شبیه به یک دانه است و می‌تواند با توجه به تغییرات رطوبت تغییر شکل دهد و در خاک حرکت کند. به گفته دانشمندان، این دستگاه ساده پتانسیل بالایی در زمینه نظارت بر محیط زیست دارد.

از فناوری چاپ ۴ بعدی برای ساخت اشیایی استفاده می‌شود که می‌توانند شکل یا خواص خود را در پاسخ به عوامل محیطی مانند نور و دما تغییر دهند. تاکنون از این فناوری برای ایجاد مواد خودمونتاژ و قابل برنامه‌ریزی استفاده شده است، اما اکنون از فناوری پرینت ۴ بعدی برای ساخت یک ربات نرم استفاده شده که می‌تواند خاک را تجزیه و تحلیل کند.

نحوه تعامل ربات تغییر شکل دهنده با خاک

محققان مرکز تحقیقاتی Istituto Italiano di Tecnologia جنوآ، ایتالیا با الهام از ساختار بذر شمعدانی آفریقای جنوبی (Pelargonium appendiculatum) که در پاسخ به رطوبت محیط تغییر شکل می‌دهد، اولین ربات بذر شبه بیولوژیکی و تجزیه پذیر را ساخته‌اند.

ربات عجیب ۱۰۰ برابر وزن خود را بلند می‌کند / عکس

آن‌ها پس از بررسی کامل ساختار و بیومکانیک دانه طبیعی، با استفاده از ترکیبی از تکنیک‌های چاپ سه بعدی و الکتروریسی موفق شدند تا آن را شبیه‌سازی کنند. سپس از فرآیند مدل سازی رسوب ذوبی (FDM) استفاده کردند تا یک لایه بستر متشکل از پلی‌کاپرولاکتون (PCL)، یک پلی‌استر ترموپلاستیک تجزیه‌پذیر ایجاد کنند که با استفاده از پلاسمای اکسیژن فعال شده بود تا آب بیشتری به خود جذب کند.

سپس الیاف جاذب رطوبت الکتروریسی شده متشکل از یک پوسته پلی اتیلن اکسید و یک هسته نانوکریستال سلولز را به این لایه بستر اضافه کردند.

در آزمایش‌های خود، این ربات نرم موفق شد تا یک نمونه خاک را کاوش کند و شکل آن را با زبری و شکاف‌هایش ارائه کند. محققان ادعا می‌کنند که این ربات بسیار کارآمد بوده و می‌تواند حدود ۱۰۰ برابر وزن خود را بلند کند.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1756850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =