۱ نفر
۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۹
علائم و راه‌های انتقال مالاریا را بشناسید

بهداشت نیوز نوشت: رییس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، گفت: مالاریا بیماری خطرناکی است که به دلیل عدم رعایت مسائل بهداشتی در برخی کشورها و یا با نیش پشه آلوده به بدن انسان منتقل شده و با علائمی مثل تب و لرز ظاهر می شود.

رییس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، گفت: مالاریا بیماری خطرناکی است که به دلیل عدم رعایت مسائل بهداشتی در برخی کشورها و یا با نیش پشه آلوده به بدن انسان منتقل شده و با علائمی مثل تب و لرز ظاهر می شود.

دکتر داود یادگاری نیا به مناسبت روز جهانی مالاریا اظهار کرد: مالاریا بیماری انگلی و قدیمی محسوب می شود که سالها بشر با آن درگیر بوده به شکلی که در اکثر کشورهای دنیا موارد گزیدگی با پشه مالاریا همچنان گزارش می شود.

رییس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه با اشاره به این که وجود مالاریا در آب و هوای معتدل غیر معمول است گفت: اما هنوز گزیدگی توسط پشه های آلوده در شهرهای جنوبی و گرم کشور دیده می شود.

این استاد دانشگاه با بیان این که مالاریا یک بیماری است که توسط انگل ایجاد می شود و این انگل از طریق نیش پشه آلوده به انسان ها منتقل می شود توضیح داد: علایم و نشانه های مالاریا معمولا در عرض چند هفته پس از گزیده شدن توسط پشه آلوده شروع می شود ولی با این حال، انواع مختلف انگل مالاریا می تواند حتی تا یک سال در بدن خفته بمانند.

وی ادامه داد: تکثیر، حمله و تخریب گلبول های قرمز خون یکی از مهمترین اتفاقاتی است که پس از گزیده شدن توسط پشه آلوده در بدن ایجاد می شود.

رییس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاهبا تاکید بر این که عفونت مالاریا به طور کلی با علایم و نشانه هایی مانند تب، لرز، سردرد، تهوع و استفراغو یا درد و خستگی ماهیچه بروز می کند ادامه داد: لرز اولین علامت ابتلا به این بیماری است، درادامه تب و تعریق هر ۲۴ یا ۴۸ ساعت یکبار سیکل معمول این بیماری به حساب می آید.

دکتر یادگاری نیا ادامه داد: انواع مختلفی از انگل های مالاریا وجود دارد که عوارض مختلفی از خود نشان می دهند. برخی از مدل های مالاریا می توانند مرگبار باشد، و به سیستم مغز آسیب جدی وارد کنند به شکلی که انگل ها عروق کوچک مغز و یا سایر اندام ها را مسدود کرده و در نهایت ممکن است فرد دچار تشنج و یا کاهش سطح هوشیاری شود.

وی تاکید کرد: بیماری مالاریا خصوصا در فرم های شدیدتر می تواند تمامی اندام بدن همانند کلیه، ریه و مغز را مورد تهاجم قرار دهد. به عنوان نمونه این انگل می تواند تخریب وسیعی در کلیه ها ایجاد کند به شکلی که در ادرار فرد اختلالاتی ایجاد شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تاکید بر این که خوشبختانه بیماری مالاریا قابل درمان است، افزود: نکته اینجاست که انگل ها به برخی داروها و پشه کش ها مقاوم می شود و این موضوع درمان این بیماری را با چالش هایی مواجه می کند.

دکتر یادگاری نیا ادامه داد: بزرگترین عامل خطر برای ابتلا به مالاریا، زندگی کردن یا بازدید از مناطقی است که در آنجا این بیماری شایع است.

وی از کاهش چشمگیر تعداد موارد بیماری مالاریا در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: بخشی از مواردی از گزیدگی هم که در کشور گزارش می شود غالبا از کشورهای مجاور همانند پاکستان و یا افغانستان وارد می شود.

وی افزود: سم پاشی نقاطی که امکان وجود پشه ها وجود دارد، خوابیدن زیر یک تور، تور تخت، به خصوص آن هایی که ضد حشرات هستند می تواند برای جلوگیری از نیش پشه در هنگام خواب کمک کننده باشد.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به راههای انتقال مالاریا به شخص دیگر عنوان کرد: اگر پشه غیرآلوده فرد مبتلا به مارلاریا را گاز بگیرد، آلوده به انگل های مالاریا خواهد شد و می تواند آن را به افراد دیگری منتقل کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه راه حل هایی برای پیش گیری از بروز مالاریا را ارایه داد و افزود: اگر در جایی زندگی می کنید و یا به منطقه ای سفر می کنید که در آن مالاریا معمول است، توجه داشته باشید که پشه ها بین غروب و طلوع بیشتر فعال هستند بنابراین برای محافظت از خود در برابر گزش پشه باید پوست خود را بپوشانید، شلوار و پیراهن آستین بلند بپوشید و از دافع حشرات برای پوست و لباس استفاده کنید.

استفاده از اسپری حاوی DEETبر روی پوست و اسپری حاوی پرمترین برای استفاده در لباس از دیگر مواردی بود که دکتر یادگاری نیا برای پیشگیری از ابتلا به مالاریا به آن اشاره کرد.

رییس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاهسایر راههای انتقال مالاریا را؛ از مادر به فرزند متولد نشده، از طریق تزریق خون و به اشتراک گذاری سوزن های استفاده شده ذکر کرد.

بیشتر بخوانید:

افزایش ۴ برابری بروز مالاریا در کشور در ۸ ماه گذشته/ عدم گزارش مرگ و انتقال محلی بیماری

۲۳۳۲۳۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1758073

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =