صدای وهمناک عجیبی که از هارپ به گوش می‌رسد

در پروژه هارپ ناسا قرار است تا داده‌های مربوط به مگنتوسفر کره زمین به صداهای قابل شنیدن تبدیل شود تا بدین ترتیب محققان بتوانند بی‌نظمی‌های موجود در سپر پلاسمایی زمین را تشخیص دهند.

غزال زیاری - فایل صوتی جدیدی که ناسا در روز هفدهم آوریل منتشر کرد، حاوی صداهای عجیب و متفاوتی است که میدان‌مغناطیسی زمین تولید می‌کند. در این فایل صوتی، صداهای عجیبی شبیه به سوت، قرچ و قروچ و صداهای بلندی به گوش می‌رسد که در هنگام برخورد امواج پلاسمای خورشید با میدان مغناطیسی زمین ایجاد می‌شوند. این پدیده باعث می‌شود تا خطوط میدان مغناطیسی مثل سیم‌های چنگ به حرکت در بیایند و نتیجه آن، صداهای خاص و غیرطبیعی است.

پروژه هارپ که این فایل صوتی را ارائه کرده، در حقیقت مسئول ضبط صدای فیزیک خورشید ناساست: رزونانس در پلاسماها. هدف این پروژه، تبدیل داده‌های مگنتوسفر زمین به صداهای قابل شنیدن است و به محققان کمک خواهد کرد تا بتوانند بی‌نظمی‌های موجود در سپر پلاسمایی زمین را تشخیص دهند. بدین‌ترتیب دانشمندان شهروند (دانشمندان آماتور یا غیرحرفه‌ای) با گوش دادن به این صداها، هرالگوی غیرعادی را زیر ذره‌بین بگیرند. این امر ممکن است منجر به اکتشافات جدیدی درباره مگنتوسفر و خورشید شود.

مگنتوسفر زمین و خورشید

مگنتوسفر زمین، یک حباب مغناطیسی محافظ است که بخش بیرونی سیاره ما را در برگرفته و ما را در مقابل تشعشات مضر خورشید و همچنین طوفان‌های خورشیدی محافظت می‌کنند. این بخش جدایی ناپذیری از محیط فضایی است که سیاره ما را در برگرفته. دانشمندان می‌توانند رویدادهای آب و هوای فضایی که بر زمین تاثیرگذار است را با درک ماهیت مگنتوسفر و خورشید پیش‌بینی کرده تا افراد برای رویارویی با این وقایع آماده شوند.

مگنتوسفر در نتیجه برهمکنش میدان مغناطیسی زمین با بادهای خورشیدی (که جریانی از ذرات بارداری هستند که دائما از سمت خورشید جاری می‌شوند) ایجاد می شود. بادهای خورشیدی مگنتوسفر را فشرده کرده و به آنها شکل می‌دهند و در عین حال باعث می‌شوند که آنها به شکل زنجیره‌ای در پشت کره زمین گسترش بیابند.

harp.jpg

موج‌های پلاسما از خورشید به مگنتوسفر زمین برخورد می‌کنند و نوسانات یا ارتعاشاتی را در سپر پلاسما ایجاد می‌نمایند. این امواج رادیویی، "فرکانس فوق‌العاده پایینی" را منتشر می‌کنند که این امواج رادیویی را می‌توان به‌عنوان بخشی از پروژه هارپ ناسا شناسایی و به صداهای قابل شنیدن تبدیل کرد.

ماموریت تمیس

ماموریت تمیس ( تاریخچه زمانی رویدادها و تعاملات در مقیاس کلان در طول طوفان‌های فرعی)، در سال ۲۰۰۷ آغاز شد و شامل پنج ماهواره است که از مگنتوسفر عبور کرده و امواج با فرکانس فوق‌العاده پایینی را ثبت می‌کنند. پروژه هارپ این داده‌ها را به فایل‌های صوتی قابل شنیدن تبدیل کرده و برای محققان این امکان را فراهم می‌کند تا الگوها را شناسایی کرده و بی‌نظمی‌های موجود در سپر پلاسماها را تشخیص دهند.

این پروژه تا همین حالا هم اکتشافات حیرت‌آوری داشته و صداهایی را در اختیار دانشمندان قرار داده که حاوی الگوهایی است که برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی هستند. تیم تحقیقاتی این صداهای غیرمنتظره را "هارپ معکوس" نامگذاری کرده و قصد دارند تا در آینده به‌صورت عمیق‌تری در مورد آنها مطالعه کنند.

بیشتر بخوانید:

اکتشافات پیشین

ضبط صدا از مگنتوسفر، پدیده جدیدی برای دانشمندان نیست. در روز هفدهم ژانویه، یک شراره خورشیدی از کلاسX به زمین برخورد کرد و باعث قطعی ارتباطات رادیویی شد. توماس اشکرافت، اخترشناس رادیویی آماتور، موفق شد تا یک فایل صوتی غیرمعمول از برخورد این شراره با زمین را ضبط کند و برخلاف صداهای هارپ که وهم‌آور و ماورایی هستند، صدای ضبط شده توسط اشکرافت، استاتیکی تهاجمی داشت.

پروژه هارپ، فرصتی هیجان‌انگیز را برای دانشمندان شهروندی ایجاد می‌کند تا به محققان در مسیر اکتشافات جدید و دور از انتظار درباره مگنتوسفر زمین و خورشید ادامه دهند. صداهای ترسناک و وهم‌آور ضبط شده در کلیپ جدید ناسا، بینش منحصر به فرد و شگفت‌انگیزی را از اسرار میدان مغناطیسی زمین به ما ارائه می‌کند.

منبع: interestingengineering

5858

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1758543

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =