سریال اخراج اساتید مستقل دانشگاه در دولت سیزدهم/ علی سرزعیم هم اخراج شد

روزنامه اعتماد نوشت: موضوع اخراج استادان دانشگاه مستقل در دولت سیزدهم یکی از موضوعاتی است که بعد از تشکیل دولت سیزدهم، باعث انتقادات فراوانی در فضای عمومی جامعه شده است.

انتشار خبر اخراج نام‌هایی چون محمد فاضلی، بیژن عبدالکریمی، آرش رییس‌نژاد، محسن برهانی و... طی ماه‌های اخیر بازتاب‌های فراوانی پیدا کرده است. علی سرزعیم، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، جدیدترین نامی است که در این زمینه رسانه‌ای شده است. واکنش وزارت علوم دولت سیزدهم به این اخراج‌ها، ارایه برخی توجیهات مانند «روند عادی اداری»، «کسب نکردن نمره‌های لازم» و... است.

علی سرزعیم، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی اما ضمن تایید خبر اخراج خود، اعلام کرد: «چون سوال شد عرض کنم که من مایل نبودم موضوع قطع همکاری‌ام با دانشگاه علامه رسانه‌ای شود و به‌رغم تمایلم دیروز شد. باتوجه به پرسش دوستان به اجمال عرض کنم که موضوع قدیمی است و به پایان شهریور سال قبل برمی‌گردد که اعلام شد قرارداد من با توجه به پیمانی بودن و لزوم تجدید سالانه تمدید نشده است. گرچه جا خوردم و در ابتدا به من برخورد ولی به دلایلی از موضوع استقبال کردم. بعدها که رییس محترم دانشگاه و معاون محترم آموزشی لطف داشتند و پیشنهاد کردند درخواست تجدیدنظر بدهم رغبتی به این کار ندیدم. در واقع طلاق مرضی‌الطرفینی بود. هیچ دلخوری و کینه‌ای ندارم و مطمئن هستم افراد بهتر و باسوادتری که مایل به پیوستن به دانشگاه هستند جایگزین خواهد شد. لذا بحث خسران و این حرف‌ها واقعا مطرح نیست و من هم در این مملکت در گوشه‌ای دیگر فعالیت می‌کنم. نمی‌دانم انگیزه اصلی پشت این تصمیم چه بوده ولی تصور نمی‌کنم سیاسی بوده باشد، بلکه حدس می‌زنم به موضوع حسادت‌ها و تنگ‌نظری‌های بین همکاران دانشگاهی برگردد. والله اعلم.»

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد: «برای من فعالیت‌هایی ارزش و اهمیت دارد مثل تالیف کتاب یا همفکری در مسائل روز کشور یا شناخت و مشارکت در حل مشکلات اجرایی که در نظام ارزیابی دانشگاه بهای چندانی ندارد. من نه به طمع حقوق و نه به طمع عنوان دانشگاهی به سراغ دانشگاه رفتم ولی واقعیت آن را با مطلوب موردنظرم دور دیدم. شاید جای دیگری آن مطلوب‌ها را جست‌وجو کنم یا شاید هم به کلی از فضای دانشگاه خداحافظی کنم و کارهای موردنظرم را به شکل فردی دنبال کنم. لذا در مجموع هیچ مساله خاصی رخ نداده و بهتر است نادیده گرفته شود. از شفقت، خیرخواهی و لطف همه دوستان سپاسگزارم و برای همه دوستان و همکاران خوبم در دانشگاه علامه و مدیران دلسوز آن آرزوی موفقیت و سلامت دارم.»

سرزعیم همچنین در گفت‌وگوی دیگری گفت: «به من اعلام کردند که دیگر تمدید قرارداد نمی‌کنند. بعدا رییس دانشگاه و معاون آموزش به من گفتند که درخواست تجدیدنظر بدهم که من هم به دلایلی گفتم که دیگر تمایلی به ادامه همکاری ندارم. علل نامعقولی برای اخراج بنده مطرح کردند که بیشتر به اتفاقات درون دانشکده‌ای مربوط است.»

وی درباره دلایل اخراجش به سایت دیده‌بان عنوان کرد: «یک‌سری علت‌ها به نظر من نامعقول عنوان شد که چندان هم جالب نبود.»

سرزعیم در پاسخ به این سوال دیده‌بان ایران مبنی بر اینکه آیا اخراج وی به دلایل اعتراضات اخیر بوده است، گفت: «خیر، به اعتراضات اخیر ربطی نداشت و اصلا سیاسی نبود؛ مربوط به اتفاقات درون دانشکده‌ای بوده است.»

سریال اخراج اساتید مستقل دانشگاه در دولت سیزدهم/ علی سرزعیم هم اخراج شد

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1761241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
    0 1
    الان استادیار ۳۰۰ دلار حقوق میگیره. کارگر ساختمان، سوپر مارکتی، دلال، درآمدش از استاد بیشتره. توصیه میکنم سمت تحصیل نرید که ضرر میکنید.