۰ نفر
۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۷
صاف کننده‌های مو و تاثیر آن بر باروری زنان

بهداشت‌نیوز نوشت: طبق یک مطالعه جدید، صاف کننده های مو ممکن است اندکی بر باروری تأثیر بگذارند.

تحقیقات انجام شده توسط محققان دانشگاه بوستون نشان داد که این صاف کننده‌های شیمیایی موسوم به ریلکسرهای مو ممکن است بر توانایی فرد برای باردار شدن تأثیر بگذارند. این نتایج مبتنی بر شواهد در مورد اثرات مواد شیمیایی موجود در محصولات زیبایی بر سلامت باروری است.

«لورن وایز»، نویسنده ارشد این مقاله، گفت: «مطالعه ما بر اهمیت گسترش تحقیقات در مورد اثرات استفاده از محصولات زیبایی بر سلامت باروری تأکید می‌کند.»

طبق این تحقیق، افراد سیاهپوست و اسپانیایی تبار نسبت به سایر گروه‌های نژادی و قومی بیشتر در معرض خطر هستند چرا که بواسطه انطباق با هنجارهای زیبایی اروپامحور بیشتر خودشان را در معرض این گونه مواد قرار می‌دهند.

محققان داده‌های نظرسنجی را در مورد استفاده از صاف کننده مو در بین افرادی که قصد بارداری داشتند در مطالعه آنلاین بارداری بررسی کردند.

از سال ۲۰۱۳، این مطالعه افراد را در سراسر آمریکای شمالی ثبت نام کرد و از قبل از لقاح تا شش ماه پس از زایمان آنها را دنبال کرد.

بررسی فعلی شامل بیش از ۱۱۰۰۰ شرکت کننده با اطلاعاتی در مورد استفاده از این محصولات از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۲ بود.

شرکت‌کنندگانی که گزارش کردند از صاف کننده ها استفاده کرده‌اند، احتمالاً مسن‌تر، تحصیلات و درآمد سالانه کمتر، شاخص توده بدنی بالاتر، سیگاری، مجرد و از ساکنان جنوب ایالات متحده بودند. همچنین احتمال بیشتری داشت که باردار شدن آنها بیشتر طول بکشد.

بررسی‌ها نشان داد شرکت‌کنندگانی که حداقل ۱۰ سال یا حداقل پنج بار در سال از صاف کننده ها استفاده کردند، کمترین میزان باروری را داشتند.

بر اساس این مطالعه، فتالات ها، فنول ها و پارابن ها تعدادی از مواد شیمیایی موجود در صاف کننده ها هستند که ممکن است منجر به بروز این مشکلات باروری شوند.

بیشتر بخوانید:

271

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1761560

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =