ترکیب ماده شیمیایی 2-AQC با سلولز الیاف پنبه، پیوند شیمیایی پایداری ایجاد می‌کند که با آزادسازی ترکیبات ضدعفونی‌کننده در معرض نور، سموم شیمیایی و میکروارگانیسم‌ها را از بین خواهد برد.

محبوبه عمیدی: احتمالا در مورد پوشش‌های خود تمیزشونده که می‌توانند بخشی از آینده صنعت حمل‌ونقل را تشکیل دهند و برای کاهش هزینه‌های تمیزکاری و نیروی انسانی در هواپیماهای آینده پیش‌بینی شده‌اند، شنیده‌اید. تولید این پوشش‌ها هنوز نهایی نشده اما محققان دانشگاه یو.سی.دیویس موفق به تولید الیاف خودتمیزشونده‌ای از جنس پنبه شده‌اند که وقتی در معرض نور قرار می‌گیرند، عاری از مواد شیمیایی سمی مانند آفت‌کش‌ها، سموم کشاورزی و انواع میکروارگانیسم‌ها مانند باکتری‌ها خواهند شد.

به گزارش ساینس‌دیلی، می‌توان این الیاف را در تولید لباس‌های محفاظ بیولوژیک و شیمیایی‌ای به کار گرفت که در آینده در بخش‌های درمانی یا کارخانجات صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این می‌توان از این الیاف برای تهیه لباس کشاورزان و سربازان استفاده کرد.

نینگ لیوی که این تحقیق را به انجام رسانده، موفق شده روشی را برای ترکیب ماده شیمیایی 2- آنتراکینون‌‌ کربوکسیلیک‌اسید با نام اختصاری 2-AQC با الیاف پارچه‌های نخی ابداع کند. با استفاده از این شیوه، ماده شیمیایی 2-AQC پیوند محکمی با سلولز موجود در الیاف پنبه ایجاد خواهد کرد که پاک کردن یا جدا کردنش از پارچه‌ها را بسیار دشوار خواهد کرد.

از سوی دیگر پیوند این ماده با سلولز پنبه بافت پارچه‌های نخی را تغییر نخواهد داد. این در حالی است که مواد شیمیایی دیگری که برای فرایند خودتمیزکردن به پارچه‌ها اضافه می‌شوند، به راحتی با شستن از بافت پارچه جدا خواهند شد و شوینده‌های دیگر نیز بافت نرم پارچه را تغییر خواهند داد.

این ماده شیمیایی زمانی که در معرض نور قرار بگیرد، ترکیبات ضدعفونی‌کننده شناخته‌شده‌ای مانند رادیکال‌های هیدروکسیل و آب‌اکسیژنه را آزاد خواهد کرد و باعث از بین رفتن باکتری‌ها و تجزیه ترکیبات آلی خطرناکی مانند حشره‌کش‌ها و انواع سموم دفع آفات خواهد شد.

در حال حاضر تنها مشکلی که پیش روی تولید انبوه این الیاف وجود دارد، گرانی 2-AQC نسبت به مواد شیمیایی دیگری است که برای تولید پوشش‌های خودتمیزشونده به کار گرفته شده‌اند اما محققان امیدوارند به زودی بتوانند ترکیبی با شرایط کیفی یکسان و به مراتب ارزان‌تر را جایگزین این ماده کنند.

5353

کد خبر 176171

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =