ارثیه جالب نئاندرتال‌ها برای انسان‌های امروزی/ عکس

بینی‌های بلندتر می‌توانست به انسان‌های باستانی کمک کند تا در آب و هوای سرد اروپا زنده بمانند.

پریسا عباسی - نئاندرتال‌ها اولین بافندگان، هنرمندان و حتی بهترین سرآشپزهای پخت خرچنگ بودند. اما علاوه بر اینها اشتراکات بیشتری بین ما و نئاندرتال‌ها وجود دارد، مثلا تشابه در چهره‌های امروزی‌مان.

بر اساس تحقیقات جدید، ژنتیک این گروه منقرض شده، بر شکل بینی انسان امروزی تأثیر گذاشته است.

در مطالعه‌ای که در ۸ مه در مجله Communications Biology منتشر شد، یک تیم بین‌المللی محققان دریافتند ژن خاصی که منجر به داشتن بینی بلندتر (از بالا به پایین) می‌شود، ممکن است نتیجه یک انتخاب طبیعی باشد. این سازگاری زمانی اتفاق افتاد که انسان‌ها قاره آفریقا را ترک کردند و باید با آب و هوای سردتر سازگار می‌شدند.

کاستوب آدهیکاری، یکی از نویسندگان این مقاله و متخصص ژنتیک آماری در دانشگاه کالج لندن، در بیانیه‌ای اعلام کرد:«در طول ۱۵ سال گذشته ما فهمیدیم که ظاهرا اجداد ما با نئاندرتال‌ها درآمیخته‌اند و ما بخشی از DNA آنها را با خود داریم. اکنون متوجه شدیم که بخشی از این DNA که به ما ارث رسیده است، بر شکل صورت ما تاثیر گذاشته است. از آنجایی که هزاران سال است این خصوصیات ادامه یافته‌ و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده‌اند، پس قطعا برای اجداد ما مفید بوده است».

این تیم تحقیقاتی از داده‌های بیش از ۶۰۰۰ داوطلب از برزیل، کلمبیا، شیلی، مکزیک و پرو، استفاده کردند. آنها اطلاعات ژنتیکی خود را با تصاویری از صورت‌شان مقایسه کردند و به بررسی فواصل بین نقاط روی صورت آنها پرداختند. مثلا با بررسی فاصله لبه لب‌ها تا نوک بینی قصد داشتند تا ببینید چگونه ویژگی‌های مختلف صورت ممکن است با نشانگرهای ژنتیکی مختلف مرتبط باشد.

NeanderthalNasalHeight.jpg

آندرس رویز-لینارس، یکی از نویسندگان و متخصص ژنتیک در دانشگاه کالج لندن، در بیانیه‌ای گفت: «بیشتر مطالعات ژنتیکی در مورد تنوع انسانی، بر روی ژن‌های اروپایی‌های انجام شده است. اما در این مطالعه نمونه‌های متنوع‌تری از شرکت‌کنندگان، از آمریکای لاتین شرکت داشتند تا بتوانیم دامنه یافته‌های مطالعات ژنتیکی را گسترش دهیم تا درک بهتری از ژنتیک همه انسان‌ها داشته باشیم.»

آنها ۳۳ ناحیه ژنومی جدید را پیدا کردند که مرتبط با شکل صورت است و می‌توانستند ۲۶ مورد از آنها را در مقایسه با داده‌های سایر قومیت‌ها و با استفاده از شرکت‌کنندگان در شرق آسیا، اروپا یا آفریقا تکرار کنند.

آنها به منطقه ژنومی به نام ATF3 نگاه کردند و فهمیدند که بسیاری از افرادی که در این مطالعه اصل و نسب‌شان به بومیان آمریکا می‌رسد، مواد ژنتیکی را از نئاندرتال‌ها به ارث برده‌اند که به ارتفاع بینی کمک می‌کند. آن‌ها همان منطقه ژنومی را با ژنوم‌های اجداد آسیای شرقی، از یک گروه متفاوت مقایسه کردند و ماده ژنتیکی مشابهی را مشاهده کردند. همچنین در این منطقه ژنی نشانه‌هایی از انتخاب طبیعی وجود داشت که نشان می‌دهد برای حاملان ماده ژنتیکی دارای مزیت‌هایی است.

بیشتر بخوانید:

کینگ لی، نویسنده و دانشمند دانشگاه فودان چین، در بیانیه‌ای گفت:«مدت‌هاست گمان می‌شود که شکل بینی ما با انتخاب طبیعی مشخص می‌شود؛ از آنجایی که بینی ما می‌تواند در تنظیم دما و رطوبت هوایی که تنفس می‌کنیم به ما کمک کند، شکل‌های مختلف بینی ممکن است برای آب و هوای متفاوتی که اجداد ما در آن زندگی می‌کردند مناسب‌تر بوده باشد. ممکن است ژنی که ما در اینجا شناسایی کرده‌ایم از نئاندرتال‌ها به ما رسیده باشد تا اجداد ما که زمانی از آفریقا به اروپا مهاجرت کردند بتوانند با شرایط آب و هوای سرد سازگار شوند.»

منبع: popsci

5858

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1764141

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =