تهران پنجمین استان در کسری بارش کشور/ کاهش ۲۲ درصدی بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی

باشگاه خبرنگاران نوشت: در حالی که بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۲۲ درصد نسبت به بلندمدت کاهش داشته است، استان تهران نیز ۱۰۷ میلیمتر در این بازه زمانی کسری بارندگی دارد.

بر اساس آخرین داده های مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی، استان تهران با کسری ۱۰۷ میلی متری بارش مواجه است که از این نظر در رتبه پنجم از بین ۳۱ استان قرار دارد.

به‌طور میانگین سالانه تا نیمه اردیبهشت حدود ۲۴۰ میلی متر بارش در استان تهران می‌بارد اما امسال حدود ۱۳۴میلی‌متر آن دریافت شده است. با این وجود میزان کم‌بارشی در برخی ایستگاه‌ها نظیر شمیرانات حدود دو برابر کسری بارش استان است، به‌طوری‌که میزان کسری در شمیرانات ۲۱۱ میلیمتر کمتر از نرمال و دماوند ۱۸۵ میلیمتر کمتر از حد نرمال است. میزان کسری بارش در تهران نیز حدود ۷۲ میلیمتر کمتراز حد نرمال برآورد می‌شود.

به گفته احد وظیفه- رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی- استان تهران با کم‌بارشی و کم‌آبی بسیار گسترده‌ای مواجه است و آب پشت سدهای استان تهران بسیار کمتر از حد ظرفیت سدها است و می‌توان گفت که تنها ۲۵ درصد آب دارند این درحالیست که اردیبهشت‌ماه با توجه به بالا رفتن دما، بارندگی و ذوب برف در ارتفاعات جزو پرآب‌ترین ماه‌ها محسوب می‌شود و استان‌ها باید در وضعیت مطلوبی باشند اما متاسفانه وقتی به رودخانه‌ها مراجعه می‌کنیم، شرایطی از حجم آبی را می‌بینیم که این شرایط در شهریورماه بر آن‌ها حاکم است که رودخانه‌ها به کمترین میزان حجم آبی می‌رسند. می‌توان گفت که بخش‌های غربی استان تهران به مراتب وضعیت بهتری نسبت به بخش‌های شرقی استان و سمنان و خراسان رضوی وضعیت بسیار بدتری نسبت به مناطق غربی کشور دارند.

وی در پایان تصریح می‌کند: یقین داریم تا ابتدای مهرماه سال جاری با کمبود بارش‌ها در بخش‌های شمالی کشور، بخش‌های شمالی فلات مرکزی و نیمه‌شرقی کشور، شمال شرق و شمال غرب و استان تهران همچون روزهای گذشته با کم‌بارشی شدید مواجه خواهد بود. به‌طوری کلی در تهران، قزوین، سه استان ساحلی دریای خزر، اردبیل، آذربایجان شرقی و بخش‌های شمالی آذربایجان غربی، شرق استان تهران، سمنان، خراسان رضوی و خراسان شمالی وضعیت بسیار نگران کننده است و بارندگی‌ها به دلیل اینکه در سومین سال خشکی و کم‌بارشی هستیم، به‌شدت کمتر از حد نرمال هستند.

بیشتر بخوانید:

271

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1764404

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =