ایسنا نوشت:

یکی از برندگان جایزه نوبل پزشکی امسال درست چند روز پیش از اعلام برندگان این جایزه با وجود تداوم زندگی‌اش از طریق روشی که خود ابداع کرده بود، درگذشته است.
این خبر که کمیته جایزه نوبل تا پس از اعلام خبر در روز دوشنبه(امروز) از آن بی‌اطلاع بود، باعث سرگردانی خاصی برای این موسسه معتبر شده است.
طبق قوانین، جایزه نوبل تنها به افرادی که در قید حیات هستند اعطا می شود مگر اینکه فرد پس از اعلام جوایز از دنیا رفته باشد.
بنابر اعلام دانشگاه راکفلر، اشتاینمن که از چهار سال پیش از بیماری سرطان پانکراس رنج می برد در روز جمعه در سن 68 سالگی درگذشته است.
وی با استفاده از درمانی ایمنی مبتنی بر سلول شاخک‌دار که خود طراحی کرده بود، توانسته بود مدت طولانی‌تری زندگی کند.
رالف اشتاینمن، زیست‌شناس کانادایی دانشگاه راکفلر، موفق به کشف سلولهای محافظ شاخک دار(دندریتیک) سیستم ایمنی بدن شده و نشان داده بود که علم می‌تواند کاملا قدرت این سلولها و دیگر اجزای سستم ایمنی را جمع‌آوری کرده و با عفونتها و دیگر بیماریهای واگیردار مبارزه کند.
برندگان جایزه نوبل پزشکی روز دوشنبه در استکهلم اعلام شدند. نیمی از این جایزه در ابتدا به اشتاینمن رسیده است. این جایزه به دلیل کشف سلول شاخک‌دار و نقش آن در ایمنی نطبیقی به وی اهدا شده بود.
نیمه دیگر این جایزه به بروس بوتلر و جولز هافمان برای اکتشافات آنها در مورد فعال‌سازی ایمنی سلولی اعطا شد.
در زمان اعلام این جوایز، کمیته نوبل به مرگ اشتاینمن اشاره نکرد. این کمیته هنوز در مورد این واقعه اظهار نظر نکرده است.
به گزارش وب‌سایت جایزه نوبل، از سال 1974، قوانین بر این اساس بوده‌اند که جایزه نوبل به فردی که پیش از اعلام مرده باشد، تعلق نمی‌گیرد مگر اینکه مرگ پس از اعلام صورت گرفته باشد.
گوئران هانسسون، رئیس این کمیته در عین حال اعلام کرده که این گروه بر روی انتخاب خود پابرجا بوده و اظهار کرد: ما تازه از این موضوع مطلع شده‌ایم و چاره‌ای جز اظهار تاسف از نبودن وی در این شادی نداریم.
پیش از سال 1974 دو تن موفق به دریافت جایزه نوبل پس از مرگشان شدند: داگ هامارسکجولد در سال 1961 موفق به دریافت نوبل صلح شد و اریک اکسل کارلفلدت در سال 1931 در رشته ادبیات، نوبل گرفت.
اعلام جوایز امروز آغازگر هفته پرمشغله و پر جایزه نوبل است که دستاوردهای دانشمندان را در حوزه‌های فیزیک، شیمی، ادبیات، ‌صلح و اقتصاد مفتخر خواهد کرد.
کمیته نوبل روز سه‌شنبه به معرفی برنده جایزه نوبل فیزیک و روز چهارشنبه به معرفی برنده جایزه شیمی خواهد پرداخت.
4545
کد خبر 176451

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • انا هیتا IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
    0 0
    بد ک نبود