کوثری: روحانی می‌گفت کدخدا رئیسی محکم جلویشان ایستاده/ یقه آنان که در برابر طالبان بی‌عرضه‌گی کردند می‌گیریم/ آیا مخالف برجام نمی‌تواند مسئولیت بگیرد

کوثری به خبرآنلاین گفت: با کسی چالشی نداریم،آنها هستند که می خواهند با زورگویی و زیاده خواهی همه چیز را به نفع خودشان تمام کنند و ما می گوییم چنین چیزی امکان پذیر نیست و دوران ابر قدرت بودن شما تمام شده است.ما ایرانی هستیم که حق مان را از حلقوم هرکسی بیرون می کشیم.

جواد مرشدی:این هفته دو خبر مهم تیتر یک رسانه ها بود، یکی تغییر دبیر شورای عالی امنیت ملی و دیگری هشدار آقای رئیسی به طالبان درمورد آب هیرمند. زحمات و دستاوردهای آقای شمخانی در شورای امنیت ملی بر کسی پوشیده نیست، وی که سابقه معاهده‌های امنیتی با برخی کشور های عربی را در کارنامه خود دارد چند ماه پیش توانست قفل هفت ساله رابطه ایران و عربستان را باز کند و به نوعی راهگشای روابط ایران با برخی کشورهای منطقه که عقد اُخُوتی با ایران ندارند، باشد.اینک وی کنار رفت، چرا؟ دوستان و همرزمان ایشان از صحبت در مورد این جابجایی طفره می‌روند و زمان مناسب برای گفت‌وگو را به وقت دیگری موکول می‌کنند. از آن که بگذریم موضوع اصلی دیگر این هفته «حق‌آبه» ایران از افغانستان بود که با هشدار رئیس جمهور تیتر یک رسانه‌ها شد، اگرچه برخی طالبانی‌ها این موضوع انکار ناپذیر را به سُخره گرفتند ولی این حقی است که در معاهده نیم قرن پیش به ایران داده شده و حتی در گذشته برخی از روسای جمهور نیز بر آن اذعان داشته و بارها گفته‌اند اگر قطره آبی باشد آن‌را با ایران نصف خواهیم کرد. «خبرآنلاین» در گفت‌و گو با سردار اسماعیل کوثری نماینده مجلس به این دو موضوع پرداخته که در پی می‌آید.

در شورای عالی امنیت ملی دریابان احمدیان جایگزین آقای شمخانی شدند، صرف نظر از شخصیت آقای احمدیان با توجه به این که ایشان از مخالفان برجام بودند، این تغییر چه تاثیری بر عملکرد این شورا خواهد گذاشت؟

آیا چون ایشان نظری خلاف برجام داشته‌اند نمی‌توانند مسئولیت داشته باشند؟

صرف نظر از برجام منظور این است که این تغییر در تعاملات ما چه تاثیراتی خواهد گذارد؟

مگر این برجام نتیجه‌ای داشته است که انقدر از آن طرفداری می‌کنید.

منظورم این است کسی که مخالف برجام بوده چگونه می‌تواند به تعاملات بین‌المللی بپردازد؟

نه باید اول این موضوع روشن شود، مگر ما به تعهدات خود عمل نکردیم که حالا باید بدهکار هم باشیم. ما که تعامل را قبول کردیم و توافق‌نامه را امضا کردیم و سپس به تعهدات خود عمل کردیم. در آن‌زمان بنده در کمیسیون امنیت ملی بودم و همان موقع بر آن نظارت کردیم. ما سیزده‌هزار سانتریفیوژ را در انبار گذاشتیم و در حدود ده تُن اورانیوم غنی شده را دادیم رفت و به ۳۰۰ کیلو رساندیم، آب سنگین را نیز همین‌طور. حالا که ما به تعهد عمل کردیم آن‌ها چکار کردند؟ غیر از این‌که ما را تحریم کردند. ما رفتیم نظارت کردیم و گفتیم به یکی از آنها عمل کردیم صبر کنیم ببینیم آن‌ها چه می‌کنند و آیا به تعهدات خود عمل می‌کنند، اما نپذیرفتند.

به‌نظر شما چالش‌های پیش روی شورای عالی امنیت ملی شامل چه موضوعاتی هستند؟

چالشی نیست و ما با کسی چالشی نداریم، آن‌ها هستند که می‌خواهند با زورگویی و زیاده‌خواهی همه چیز را به نفع خودشان تمام کنند و ما می‌گوییم چنین چیزی امکان پذیر نیست و دوران ابر قدرت بودن شما تمام شده است. ما ایرانی هستیم و حق‌مان را از حلقوم هرکسی بیرون می‌کشیم. آقای شمخانی کارهای بسیار بزرگی کردند و کسی نمی تواند آن را کتمان کند. بعد از ده سال یک جابجایی صورت گرفت و ما نباید بگوییم چرا جای ایشان تغییر می کند وکسی دیگر جای ایشان را می‌گیرد. باید بگوییم حضرت آقا به‌عنوان رهبر انقلاب آمدند و جایگاه ایشان را به یک جایگاه بسیار عظیمی انتخاب کردند و مسئولیت معاونت سیاسی و چنین چیزی به ایشان دادند و وی را عضوی از مجمع تشخیص مصلحت کردند. حالا برادر دیگری آمده‌اند و امیدواریم ان‌شالله بتواند کار را به دوش بکشد و برای پیشبرد اهداف کمک کند.

کوثری: روحانی می‌گفت کدخدا رئیسی محکم جلویشان ایستاده/ یقه آنان که در برابر طالبان بی‌عرضه‌گی کردند می‌گیریم/ آیا مخالف برجام نمی‌تواند مسئولیت بگیرد

اخیرا آقای رئیسی به طالبان در مورد آب هیرمند هشدار داده‌اند و بخشی از طالبان هم این موضوع را به سُخره گرفتند. برخی سیاسیون معتقدند در زمانی که ما سفارت را به طالبان تحویل می‌دادیم باید امتیازهایی هم از آن‌ها می‌گرفتیم تا اینک این‌گونه برخورد نکنند. شما با این گفته موافق هستید؟

این امتیازات را چه کسانی داده اند ودر کدام دولت بوده است. چه کسانی کوتاهی کرده و شُل و ول ایستاده‌اند، اگر آن‌ها سفت می‌ایستادند آیا کسی می‌گفت چرا؟ باید به آن‌هایی که اینکار را کرده‌اند بگوییم چرا اینگونه برخورد کرده‌اید.

منظورتان دولت قبل است؟

هرکس که می‌خواهد باشد، یا دلایل و استدلال قوی دارد و یا اینکه نه، اگر بی‌عرضه‌گی کرده‌اند هم باید یقه‌شان را بگیریم.

یقه دولت قبل را چگونه می‌خواهید بگیرید؟

دقیقا همین است، آن‌ها آمدند و شخص آقای روحانی علنی گفتند مشکلاتمان را با کدخدا حل می‌کنیم. آیا توانستند حل کنند. ولی الآن آقای رئیسی آمده‌اند و محکم ایستاده‌اند و می‌گویند و قطعا و یقینا این‌کار را علنی و دنبال می‌کند. آن‌طور نیست که همه به سخره بگیرند، البته بعضی آدم‌هایی که سرشان در آخور آمریکایی‌ها و صهیونست ها باشد باید به سُخره بگیرند، اما قطعا باید بدانند که یک روزی این حق را ما خواهیم گرفت.

پس به نظر شما ان‌شالله مشکل آب هیرمند حل خواهد شد؟

بالاخره ما باید پای این بحث بایستیم و حق‌مان را بگیریم، اگر این‌کار را رها کنیم و بگوییم ان‌شاالله حل می‌شود که نمی‌شود. ما باید برویم در میدان و این قضیه را دنبال کنیم و حتما حتما به نتیجه‌ای برسیم.

علت این نوع برخورد طالبان را در چه می دانید؟ برخی معتقدتد نداشتن دولت منسجم موجب برخورد آنان شده است؟

ما اصلا طالبان را به رسمیت نشناخته‌ایم و بنا داریم روال را طوری پیش ببریم که بتوانیم حق خودمان را بگیریم. ما در درجه اول ضمن اعلام این مسئله، موضوع حق‌آبه را پیگیری می‌کنیم تا اینکه بتوانیم حق ملت و استان سیستان بلوچستان را بگیریم.

آیا مجلس برنامه ای برای این احقاق حق دارد؟

مجلس اقدامات و مصوبه‌های دیگری برای تامین آب این منطقه دارد.

در این خصوص مورد مصداقی می‌توانید بفرمایید؟

این را مجلس مصوب کرده و قانون شده است که از دریای عمان و یا چاه‌های شرق بتوانیم آب این منطقه را تامین کنیم.

کوثری: روحانی می‌گفت کدخدا رئیسی محکم جلویشان ایستاده/ یقه آنان که در برابر طالبان بی‌عرضه‌گی کردند می‌گیریم/ آیا مخالف برجام نمی‌تواند مسئولیت بگیردکوثری: روحانی می‌گفت کدخدا رئیسی محکم جلویشان ایستاده/ یقه آنان که در برابر طالبان بی‌عرضه‌گی کردند می‌گیریم/ آیا مخالف برجام نمی‌تواند مسئولیت بگیرد

در دوره شما و مجلس یازدهم؟

بله در سال گذشته مصوب شد و آقای دهمَرده نماینده آنجا هم هستند خودشان پیگیری کردند و مجلس هم حمایت کرد و برای آن‌جا بودجه سالیانه هم در نظر گرفته شد که ان‌شاالله کار انجام شود، ضمن این‌که استارت این‌کار زده شده است.

قبلا وزیر کشور گفتند طالبان حتی مرزها را هم نمی‌شناسد، از طرفی شما هم گفتید ما طالبان را به رسمیت نمی‌شناسیم. آیا می‌توانیم این عوامل را ماحصل این عدم همکاری طالبان با ایران بدانیم؟

طالبان یک دولت رسمی و جا افتاده نیست و ما داریم این اخطارها را به آن‌ها می‌دهیم که بدانند ما معاهده را فراموش نکرده‌ایم و پی‌گیر آن هستیم. آن‌ها اگر بخواهند غیر از عرف برخورد کنند ما مواضع خود را به آن‌ها نشان خواهیم داد.

اخیرا یکی از نمایندگان مجلس با اشاره به حضور حدود ۷ میلیون افغان در ایران گفتند می‌توانیم آنان را به افغانستان برگردانیم و طالبان را درگیر این ماجرا کنیم ،در این مورد چه نظری دارید؟

خُب حالا برگردانیم. ما خیلی از آن‌ها را گرفته‌ایم و برگردانده‌ایم ولی وقتی آنجا دولتی ندارد، مرز هم ندارد، لذا بخاطر همین موضوع این‌ها همین‌جور ول هستند.

اگر این بحث بی آبی در سیستان ادامه داشته باشد اهالی آن‌جا به استان‌های دیگر مهاجرت خواهند کرد و سیستان خالی از سکنه خواهد شد و این به لحاظ امنیتی خظرناک است...

شما دنبال چه هستید، عزیز من این موضوعی نیست که مال امروز باشد و ده بیست سال است که دولت‌های قبل با آن دست به گریبان بوده اند. باید بروید پشت پرده آن را پیدا کنید. باید ببینید چه کسانی از این‌ها حمایت می‌کنند که به این راحتی می‌گویند بیایید آب را ببندیم، ما که از حق خودمان نمی‌گذریم و همان‌طور که گفتم قطعا و یقینا از حلقوم هر کسی که بخواهد حق ما را بخورد بیرون می‌کشیم. بزرگ آنها آمریکا بود که الآن منطقه را ترک کرده و رفته است، اما ما می‌خواهیم که از راه منطق پیش برویم که با همسایگان‌مان به هیچ وجه تنشی در این رابطه نداشته باشیم.

بیشتر بخوانید:

۲۱۲

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1770026

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 26
 • نظرات در صف انتشار: 252
 • نظرات غیرقابل انتشار: 15
 • سوشا IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  0 6
  درست هست که فشار اقتصادی برمردم هست...وحرفهای ملی گرایانه ووطن پرستانه ،،هرمسئولی خستگی تحریمها و فشاراقتصادی روکم می‌کنه روی دوشمون.
 • محمد IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  12 11
  تا تندروها در این کشور در راس امور قرار دارند این گونه کشور رو اداره می کنن بعیده روز خوش ببینیم
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  12 6
  دکتر روحانی فرمودند درشت گویی نکنیم درست گویی کنیم نحوه ی حرف زدن ایشان چقدر تند گونه ست انگار با رعیتش حرف میزنه دلار الان شده 60 تومان هی بگید ایستاده ایم
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  12 2
  یعنی الان با ایستادگی ریسی همه چی گل و بلبل هست به این آقا بفرمایید اینکه شما تا حالا حتی به مغزت هم خطور نکرده چند ماه زن و بچه ات با گوشت و میوه و حداقلی های زندگی خداحافظی بکنه یعنی چی ؟؟؟ در ضمن آمار تورم رو هم به ایشون نشون می دادید که هر ماه رکورد ماه قبلی رو میزنه چون این آقا که معلومه درد نان نداره که این حرف ها رو میزنه ودر مورد طالبان هم یه سر به دفتر کیهان حاج حسین بزنه چون اونا میگفتن این طالبان اون طالبان نیست
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  9 2
  این چرا به همه سوالات با عصبانیت جواب میده؟!!
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  10 2
  آقای رییسی هم که به قول شما جلوی کدخدا یا هر اسمی که شما روش میذارین ایستاد چه گُلی به سر این مردم زد؟؟!!
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  8 1
  تو این حکومت همه مشگلات یا گردن امریکا می افته یا دولتهای قبل
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  12 3
  مگه شما و امثال شما گذاشتن روحانی برجام را به سرانجام برساند؟ مگه شماها نبودید که فردای برجام موشک هوا پراندین؟ چرا مردم را ابله فرض می کنید؟ چکسانی سفارت عربستان را به آتش کشیدن؟ چکسانی به سفارت انگلیس حمله کردن؟
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  4 0
  باسلام و احترام وعرض خسته نباشید به دولت انقلابی کاری در راستای مسئله حق آبه انجام بدهید وبعد قبلی ها را تخریب کنید تنها کاری که شده صحبت بوده
 • ایرانی GB ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  9 1
  از عمق این خبر اینگونه نتیجه گیری کردیم که دولتمردان کنونی فقط شعار می‌دهند از عمل هیچ خبری نیست فقط از روی ضعف اینگونه جبهه گیری می‌کنند
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  7 1
  فقط حرف بی ارزش عرضه نداریدنندازیدتقصیردولتهای قبل
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  7 1
  ادبیات مصاحبه های این آقای کوثری همیشه همینطوری هست کلا حوصله صحبتایی که به مذاقش سازگار نیست نداره و منطق قوی هم در حرفاش دیده نمیشه و زودم از کوره در میره
 • علی IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  8 2
  همه دنیا حتی طالبان هم داره بهتون زور میگه
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  9 1
  دولت قبلو ول کنید الان میخاین چه کنید؟
 • خودی IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  6 1
  اگر جمهوری اسلامی واقعا قدرتمند است باید طالبان را تنبیه کند اگر هم که نیست هیچ
 • IR ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  9 1
  حالا شما یقه طالبان روسفت بگیرید شما طالبان رو به رسمیت شناختن وسفارتخانه طالبان رو در ایران باز کردین حالا همین طالبان جلوی،شما ایستادن بهانه روحانی رو پیش،نکشین
 • ساریخان IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  4 1
  آمریکا کی و چجور از منطقه رفته است !!!!!
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  3 3
  به عنوان یک نظامی و فعال سیاسی نظر بنده این هست که در موضوع حقابه، اقدام نظامی امکان پزیر نیست.
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  4 1
  مرد حسابی! نیروهای دریایی چند ملیتی خلیج فارس را احاطه کرده اند. واقعاً این تذهبون!؟
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  6 1
  آقای کوثری اگر طالبان به رسمیت نمی شناسی چرا در کشور ما سفارتخانه تحویل آنها دادین چرا فکر میکنی مردم نمیفهمند
 • ایوب IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  8 1
  تورم بالای ۷۰ درصد
 • عادل IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  6 1
  انقدر شل گرفتید که هر بی ریشه ای به ما ضربه بزنه شما موقعی آب هیرمندو از دست دادید که طالبان به رسمیت شناختید.برای افطاری هم دعوت کردید. اول آذربایجان الان هم افقانستان. برو بعدی........
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  5 1
  سلام آقای با عرضه شما که در خفی و عمل تو این دولت مجلس طالبان برسمیت شناختید و سفارتخانه در اختیار گذاشتید
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  7 1
  بگو گوشت کیلویی چنده؟
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  4 0
  حق گرفتنی است و خصوصا که اگر طرف مقابلت انسانی قانونمند و قانون گرا نباشد بنا بر این ابتدا با زبان نرم و اندک اندک و مرحله به مرحله پیش برویم تا نهایتا حق به حقدار برسد ولو با شدت عمل و بر خورد فیزیکی باشد
 • AT ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  7 1
  کشورا را فقر و گرسنگی پر کرده