بلیت ۲۲ میلیارد تومانی هواپیما برای تماشای منظره‌ای بی‌نظیر / عکس

ایسنا نوشت: شرکت «ویرجین گلکتیک» در آخرین پرواز آزمایشی کلیدی که پیش از آغاز گردشگری فضایی برای عموم انجام شده است، چهار نفر را با موفقیت به فضا فرستاد.

«ریچارد برانسون»(Richard Branson)، میلیاردر انگلیسی به عرصه رقابت‌های فضایی بازگشته است. شرکت «ویرجین گلکتیک»(Virgin Galactic) متعلق به برانسون، آخرین پرواز آزمایشی خود را پیش از آغاز سفرهای کوتاه به فضا انجام داد.

بیشتر بخوانید: 

هواپیمای حامل هواگرد «وی‌ام‌اس اوه»(VMS Eve) ویرجین گلکتیک همراه با خدمه‌ای متشکل از چهار کارمند این شرکت، روز پنجشنبه حدود ساعت ۱۱:۱۵ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی، از فرودگاه «اسپیس‌پورت آمریکا»(Spaceport America) در نیومکزیکو به پرواز درآمد.

بلیت ۲۲ میلیارد تومانی هواپیما برای تماشای منظره‌ای بی‌نظیر / عکس

هواپیمای فضایی «وی‌اس‌اس یونیتی»(VSS Unity) به مدت سه دقیقه در ارتفاع ۵۴.۲ مایلی از سطح زمین قرار گرفت و به گردشگران فضایی امکان داد تا برای نخستین بار بی‌وزنی را تجربه کنند.

مقامات «اداره هوانوردی فدرال آمریکا»(FAA)، پرتاب‌های ویرجین گلکتیک را پس از منحرف شدن اولین پرواز برانسون در سال ۲۰۲۱ هنگام فرود آمدن روی باند فرودگاه در صحرای نیومکزیکو ممنوع کرده بودند.

برخلاف سایر شرکت‌هایی که از موشک‌های پرتاب عمودی استفاده می‌کنند، ویرجین گلکتیک از یک هواپیمای حامل با دو خلبان استفاده می‌کند که از باند فرودگاه بلند می‌شود، ارتفاع زیادی می‌گیرد و یک هواگرد را که پیش از بازگشت به زمین به فضا می‌رود، پرتاب می‌کند.

کل زمان سفر ۹۰ دقیقه بود و مسافران پیش از بازگشت به زمین در ساعت ۱۲:۳۷ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی، چند دقیقه بی‌وزنی را در کابین هواپیمای فضایی تجربه کردند. ویرجین گلکتیک پس از پرتاب، در یک توئیت نوشت: پرتاب موفقیت‌آمیز بود. ما به فضا رسیده‌ایم.

ماموریت «یونیتی ۲۵»(Unity ۲۵) ویرجین گلکتیک، یک پرواز آزمایشی نهایی حیاتی پیش از آن است که این شرکت ماموریت تجاری خود را در اواخر ژوئن انجام دهد؛ با این امید که پس از آن تقریبا هر ماه یک سفر را داشته باشد.

این پرواز ۲۲ ماه پس از آن انجام شد که برانسون و کارمندانش با هواپیمای «اسپیس‌شیپ ۲»(SpaceShipTwo) به لبه فضا رفتند. ویرجین گلکتیک در آن زمان امیدوار بود که یک ماموریت پرمخاطب، به زودی در را به روی پروازهای معمولی باز کند اما هنگام فرود با یک اتفاق ناگوار روبرو شد که آن را تا روز پنجشنبه روی زمین نگه داشت.

اداره هوانوردی فدرال آمریکا در سپتامبر ۲۰۲۱ گفت که در حال بررسی یک انحراف در فرود پرواز است. این سازمان که بر پروازهای تجاری هوایی و فضایی این کشور نظارت می‌کند، متوجه شد که هواپیمای فضایی از محدوده کنترل ترافیک هوایی خود منحرف شده است.

بلیت ۲۲ میلیارد تومانی هواپیما برای تماشای منظره‌ای بی‌نظیر / عکس

در آن زمان به نظر می‌رسید که همه‌چیز طبق برنامه پیش می‌رود اما لامپ‌های هشدار دهنده در کابین خلبان نشان می‌دادند که فضاپیما از مسیر خود منحرف می‌شود و ممکن است در بازگشت مشکل داشته باشد.

ویرجین گلکتیک گفت که مسیر نهایی پرواز از برنامه اولیه منحرف شده اما خارج از محدوده جانبی حریم هوایی حفاظت‌شده پرواز نکرده است. این شرکت گفت که با اداره هوانوردی فدرال آمریکا برای بررسی انحراف در مسیر فرود روی باند و بهبود ارتباطات همکاری می‌کند.

اداره هوانوردی فدرال آمریکا، ویرجین گلکتیک را از پرواز منع کرد تا زمانی که بتواند مشکلات را برطرف کند. این شرکت سرانجام مجوز لازم را برای پرواز فضایی روز پنجشنبه دریافت کرد.

مسافران بعدی ویرجین گلکتیک، مشتریانی خواهند بود که سال‌ها پیش برای آزمایش کردن شانس خود در تجربه بی‌وزنی، بلیت خریداری کردند.

در طول دهه گذشته، حدود ۸۰۰ بلیت فروخته شده است که قیمت اولیه هر کدام از آنها ۲۰۰ هزار دلار بود. قیمت بلیت در حال حاضر برای هر نفر ۴۵۰ هزار دلار (حدود ۲۲ میلیارد تومان) است.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1771039

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =