جزئیات ماموریت جاه‌طلبانه امارات در فضا

همشهری‌آنلاین نوشت: امارات در سال ۲۰۳۴ یک کاوشگر روی سیارکی بین مریخ و مشتری فرود خواهد آورد.

به تازگی جزئیات جدیدی در مورد ماموریت جاه‌طلبانه کمربند سیارکی امارات به دست آمده است. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، سیارکی که ممکن است میزبان بلوک‌های سازنده حیات باشد، حدود یک دهه بعد میزبان یک فضاپیمای امارات متحده عربی خواهد بود.

در اکتبر ۲۰۲۱، امارات متحده عربی اعلام کرد که قصد دارد در سال ۲۰۲۸ یک ماموریت بلندپروازانه را به کمربند سیارک‌ها آغاز کند. این ماموریت از هفت صخره فضایی مختلف بازدید می‌کند و روی یکی از آن‌ها فرود می‌آید: سیارکی به نام جاستیتیا ۲۶۹.

فضاپیمای «EMA» به نام شیخ نامگذاری می‌شود و نام آن ام‌بی‌آر اکسپلورر (MBR Explorer) خواهد بود. ام‌بی‌آر اکسپلورر از اولین سیارک خود در سال ۲۰۳۰ بازدید خواهد کرد و یک مسیر مداری را دنبال می‌کند که به آن امکان می‌دهد از چندین سیاره در طول مسیر برای سرعت کمک بگیرد. (معمولا فضاپیماها برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت، چنین کمک‌های گرانشی را از سیاراتی مانند زهره یا مریخ دریافت م‌ کنند و برای آزمایش ابزارهای خود مشاهدات جانبی انجام می‌دهند.)

پس از عبور از شش سیارک، هدف این ماموریت این است که در سال ۲۰۳۴ با یک فرودگر کوچک که توسط ام‌بی‌آر اکسپلورر مستقر می‌شود، بر جاستیتیا فرود بیاید. جاستیتیا ممکن است مولکول‌های آلی در سطح خود داشته باشد. مواد آلی بلوک‌های سازنده مولکول‌های پیچیده‌ای هستند که می‌توانند در شرایط مناسب، حیات تشکیل دهند.

به طور کلی، دانشمندان در سراسر منظومه شمسی به دنبال آب و مواد آلی هستند تا درک بهتری از چگونگی پیدایش حیات در زمین داشته باشند. دانشمندان می گویند که این جست‌وجو ممکن است به ویژه در مورد جاستیتیا اهمیت زیادی باشد، چرا که احتمال دارد که این سیارک نزدیک به سیاره ما شکل گرفته و سپس به موقعیت فعلی خود در کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری مهاجرت کرده باشد.

چهار ابزار علمی برای بررسی زمین‌شناسی، ترکیب و ساختار سیارک‌ها هم اعلام شده‌اند: یک دوربین با وضوح بالا، یک دوربین مادون قرمز حرارتی، یک طیف‌سنج طول موج میانی و یک طیف‌سنج مادون قرمز.

آژانس فضایی امارات در سال ۲۰۱۴ تشکیل شد و یکی از جوان‌ترین آژانس‌های فضایی در جهان است. در مقایسه، ناسا در سال ۱۹۵۸ تشکیل شده است. مدارگرد هوپ مریخ امارات متحده عربی که در سال ۲۰۲۰ پرتاب شد، اولین فضاپیمای عربی بود که به سیاره سرخ رسید و در اولین تلاش خود موفق شد.

اولین فضانورد امارات متحده عربی، هزاع المنصوری، در یک ماموریت کوتاه در سال ۲۰۱۹ به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده شد. فضانورد دیگر اماراتی در حال حاضر در مدار است: سلطان النیادی، که در ماه مارس با ماموریت کرو ۶ (Crew-۶) اسپیس ایکس به آزمایشگاه مداری پرتاب شد.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1771525

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =