ائمه‌ جماعت، جامعه را با فرهنگ درست مصرف آشنا کنند

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی گفت: ائمه‌ جماعات که صاحبان تریبون در میان‌ مردم هستند، در کنار آموزه‌های دینی، جامعه را با فرهنگ درست مصرف در همه ابعاد زندگی به ویژه آب و برق‌ آشنا کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ ابوالفضل موتابها، مدیرعامل نیروگاه شهیدرجایی قزوین در جمع ائمه جماعات سراسر استان‌ قزوین که از مجموعه نیروگاه شهید رجایی بازدید کردند، ائمه جماعت‌ را معتمدان مردم در مساجد و محلات دانست و از آن‌ها خواست با اشاره به فرآیند سخت‌ تولید برق موضوعات مدیریت مصرف را برای شهروندان تبیین کنند.

او از ائمه‌ جماعات که صاحبان تریبون در میان‌ مردم هستند، خواست تا در کنار آموزه‌های دینی، جامعه را با فرهنگ درست مصرف در همه ابعاد زندگی به ویژه آب و برق‌ آشنا و رعایت این مهم را به نسل‌های بعدی منتقل کنند.

موتابها با بیان اینکه منابع سوخت بی‌نهایت نیست و ما در برابر آیندگان وظیفه داریم تا با مصرف درست، این منابع ارزشمند را برای آن‌ها نیز حفظ کنیم‌، توضیح داد: انتقال این مفهوم به جامعه از طریق امامان جماعت که مورد اعتماد مردم هستند، بهتر و تاثیرگذارتر است.

این مسئول ادامه داد: بیش از ۹۲درصد برق مستمر و پایدار کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی همانند نیروگاه شهید رجایی تولید و تأمین می‌شود و هم‌اکنون حدود ۷۰۰نفر پرسنل واحدهای مختلف این شرکت را به‌صورت شبانه‌روزی صیانت، نگهداری و راهبری می‌کنند.

او افزود: امروز بیش از ۹۵درصد از تجهیزات نیروگاه‌های حرارتی در داخل کشور تولید می‌شود و وجود این پتانسیل در کشور جای افتخار دارد و موجب خوشبختی است که ما در این زمینه به خودکفایی رسیده‌ایم.

موتابها گفت: طراحی و ساخت یک نیروگاه هزار مگاواتی سیکل ترکیبی دست‌کم ۴سال زمان‌ لازم دارد و با توجه به اینکه تولید هر کیلووات ساعت برق‌ حدود ششصد دلار هزینه دارد بنابراین ساخت، نصب و راه‌اندازی نیروگاهی مانند نیروگاه شهید رجایی نیازمند حدود ۶۰هزار میلیارد تومان اعتبار است و این نشان از هزینه‌های بالای ساخت مجموعه نیروگاهی دارد.

مدیرعامل نیروگاه شهیدرجایی قزوین درخصوص قیمت تمام شده انرژی الکتریکی در کشورمان، اظهار کرد: انرژی برق کالای تمیز، پاک، ارزان و در دسترس است که به سختی تولید می‌شود و اگر قرار باشد بهای واقعی تولید آن بر مبنای قیمت جهانی سوخت و آب مصرفی ‌محاسبه شود، هزینه‌ تمام شده انرژی الکتریکی برای تحویل به شهروندان حدود ۱۰۰برابر قیمت فعلی است ولی هم‌اکنون این انرژی پاک به قیمت ۱۰۰تومان به ازای هر کیلو وات ساعت محاسبه می‌شود.

او با بیان اینکه در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی مصرف آب کمتر از نیروگاه بخاری است‌، افزود: در مجموعه‌ای همانند نیروگاه شهید رجایی که برج خنک‌کننده آن از نوع برج خشک است برای تولید هر مگاوات برق ۱۰۰لیتر آب مصرف می‌شود و در مجموع مصرف سالیانه آب در نیروگاه شهید رجایی در مقایسه با مصرف آب استان کمتر از یک دهم درصد است.

موتابها گفت: در خرداد ماه امسال مصرف برق نسبت به مدت زمان مشابه آن در سال گذشته ۱۳درصد افزایش داشته و اگر نرخ افزایش به همین‌ صورت صعودی باشد جای نگرانی دارد.

این مسئول یادآور شد: در سال گذشته با برنامه‌ریزی و تمهیدات وزارت نیرو اعم از افزایش ظرفیت تولید برق، ارتقاء توان نیروگاه‌ها، رفع اشکالات واحدهای نیروگاهی وانجام کامل برنامه‌های تعمیراتی همراه با رعایت الگوی صحیح مصرف بهینه از سوی مردم درمصارف خانگی، نه تنها افزایش مصرف نداشتیم بلکه حدود ۳درصد نیز نسبت به سال قبل کاهش مصرف برق داشتیم و همراهی خوب مردم ناترازی بین تولید و مصرف را کاهش داد.

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی اظهارکرد: تحمل گرمای ۳۷درجه برای همه ما بسیار سخت است و در برخی استان‌ها دمای هوا نسبت به استان قزوین بسیار بالاتر است و هموطنان ما حتی تا بیش از ۵۰درجه را تحمل می‌کنند، بنابراین ما باید با مدیریت مصرف، زمینه را برای دسترسی همه استان‌ها به نعمت برق فراهم کنیم‌.

در ادامه، داراب بیرانوندی مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان قزوین، مسعود خواجه‌وند مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین، اوجاقی مدیرعامل شرکت برق منطقه زنجان، صباغیان مدیرعامل شرکت تولید برق شهیدرجایی، محجوب معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای قزوین به بیان نقطه نظرات خود با ائمه جماعات در خصوص مصرف بهینه آب و برق پرداختند.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1772810

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =