افزایش مشارکت اقتصادی زنان /مردان عقب ماندند +جدول

اقتصاد نیوز نوشت:در سال ۱۴۰۱ نرخ مشارکت زنان افزایش یافته و به ۱۳.۶ درصد رسیده درحالیکه نرخ مشارکت مردان نسبت به سال ۱۴۰۰ کاهشی نیم درصدی را تجربه کرده و به ۶۸.۲ درصد رسیده است.

در سال ۱۴۰۱ نرخ مشارکت مردان نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۰.۵ درصد کاهش یافته و به ۶۸.۲ درصد است درحالیکه در نرخ مشارکت زنان افزایشی ۰.۳ درصدی تجربه شده و این نرخ به ۱۳.۶ درصد در سال گذشته رسیده است.

افزایش جمعیت فعال در بازار کار

همچنین در مجموع نرخ مشارکت کل تغییری نکرده است. به عبارت دیگر جمعیت فعال در بازار کار( چه مرد و چه زن) متناسب با جمعیت در سن کار(۱۵ تا ۶۵ ساله) رشد کرده است و بنابراین نرخ مشارکت کل در سال ۱۴۰۱ حدود ۴۰.۹ درصد ثابت مانده است و نسبت به سال ۱۴۰۰ تغییری نکرده است.

در سال گذشته حدود ۲۶ میلیون نفر نیروی فعال در بازار کار وجود داشته است که ۲۱.۷ میلیون نفر آنان مردان و ۴.۳ میلیون نفر آنان زنان بوده اند.

در سال گذشته تعداد افراد فعال در بازار نیروی کار حدود ۲۴۲ هزار نفر افزایش یافته است ولی نرخ مشارکت کل تغییری نداشته و در نرخ ۴۰.۹ درصد باقی مانده است. دلیل این اتفاق افزایش جمعیت در سن کار در سال ۱۴۰۱ بود. به عبارت دیگر در سال گذشته تعداد افراد فعال در بازار کار متناسب با افزایش جمعیت در سن کار افزایش یافته است.

سهم زنان از جدیدالورودهای بازار کار

از ۲۴۲ هزار نفر افراد جدید الورود به بازار کار حدود ۱۵۲ هزار نفر از آنان را زنان تشکیل داده اند. بنابراین با توجه به اینکه عمده افراد جدید الورود به بازار کار زنان بوده اند، نرخ مشارکت آنها از ۱۳.۳ درصد در سال ۱۴۰۰ به نرخ ۱۳.۶ درصد در سال ۱۴۰۱ افزایش یافته است. بنابراین تعداد کل زنان فعال در بازار کار در سال گذشته به ۴ میلیون و ۳۳۷ هزار نفر رسید.

باقی این ۲۴۲ هزار نفر را نیز مردان تشکیل داده اند که تعداد آنها حدود ۹۰ هزار نفر تخمین زده می شود. اما تعداد مردانی که در سال گذشته وارد بازار کار شده اند در برابر افزایش تعداد مردان در سن کار که بیش از ۳۵۵ هزار نفر بوده اند، بسیار کوچک بوده است.

به همین علت نرخ مشارکت اقتصادی مردان حدود ۰.۵ درصد کاهش یافته و در سال گذشته به ۶۸.۲ درصد رسیده است. همچنین تعداد مردان فعال در بازار کار ۲۱ میلیون و ۷۲۷ هزار نفر در سال گذشته برآورد شده است.

photo_2023-05-31_14-39-33

۴۶۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1773489

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =