رازگشایی از یک واقعه ترسناک/ پهپاد هوشمند آمریکا اپراتور خودش را کشت؟

دیجیاتو نوشت: در 24 ساعت گذشته خبری وایرال شده است که می‌گوید نیروی هوایی آمریکا یک شبیه‌سازی را اجرا کرده که در آن یک پهپاد تحت کنترل هوش مصنوعی از کنترل خارج شده و اپراتور انسانی‌اش را کشته است. حالا نیروی هوایی آمریکا می‌گوید اصلاً چنین آزمایشی انجام نشده است و منبع اصلی گزارش اولیه هم داستان روایت‌شده را اشتباه خوانده است.

کلنل «تاکر همیلتون»، مدیر آزمایش‌ها و عملیات‌های هوش مصنوعی نیروی هوایی آمریکا در کنفرانسی که توسط Royal Aeronautical Society سازمان‌دهی شده بود، به اشتباه به چنین آزمایشی اشاره کرد و حالا انجام چنین آزمایشی رد شده است.

برای پهپاد تحت کنترل هوش مصنوعی شبیه‌سازی انجام نشده است

در گزارش‌ها گفته شده بود که نیروی هوایی آمریکا آزمایشی را ترتیب داده بود تا یک پهپاد تهدید موشک زمین به هوا را شناسایی و مورد هدف قرار دهد و اپراتور به آن بگوید که هدف را نابود کند. اما سیستم فکر می‌کند که اپراتور می‌خواهد مانع از نابودی هدف توسط آن شود و همین دلیل و برای اینکه بتواند هدف را نابود کند، تصمیم به کشتن اپراتور می‌گیرد. پهپاد اپراتور را می‌کشد؛ چرا که مانع از رسیدنش به هدفش می‌شود.

در ادامه گزارش اولیه گفته شده بود که به سیستم به‌گونه‌ای آموزش داده شده بود که بداند کشتن اپراتور برای آن امتیاز منفی به دنبال دارد. اما پهپاد برای اینکه مانع از دریافت دستور از اپراتور شود، در ابتدا تصمیم به نابودکردن برج ارتباطی می‌گیرد و سپس اپراتور را می‌کشد.

خبرگزاری‌های مختلفی گزارش مرگ اپراتور را پوشش دادند. اما حالا گزارشی منتشر شده است که چنین موضوعی را رد می‌کند. درحقیقت طبق اطلاعاتی که نیروی هوایی آمریکا برای اینسایدر ارسال کرده، قویاً انجام هرگونه شبیه‌سازی که در آن اپراتور کشته شود، رد شده است.

نیروی هوایی آمریکا گفته است که هرگز چنین شبیه‌سازی را انجام نداده و به استفاده مسئولانه از فناوری هوش مصنوعی پایبند است. همچنین کلنل همیلتون گفته آزمایشی که درباره آن صحبت کرده است، یک آزمایش فرضی در خارج از ارتش و مبتنی بر سناریوهای محتمل و نه واقعی بوده است.

وایرال‌شدن سریع این گزارش نشان می‌دهد که چگونه اخبار منفی مربوط به هوش مصنوعی می‌تواند روی جامعه تأثیر بگذارد.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1773662

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =