هجوم چین و آمریکا به ماه/ چه گنجی در قطب جنوبی ماه نهفته‌است؟

ماه گذشته بود که رئیس آژانس فضایی پاکستان از آزمایشگاه اکتشافات فضایی در هفئی، شهری در چین، بازدید کرد؛ بنابر گفته طراح ارشد برنامه‌های اکتشافی چین در ماه، پاکستان و چین به دنبال توافقنامه‌ای برای همکاری در این حوزه هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، طبق گزارشی که SOUTH CHINA MORNING POST منتشر کرده‌است، رئیس آژانس فضایی پاکستان، در خصوص نقش‌های خاصی که پاکستان می‌تواند در ایستگاه بین‌المللی تحقیقات قمری به رهبری چین ایفا کند، ابراز امیدواری کرده‌است و گفته‌است که "به زودی یک توافقنامه همکاری با چین امضا خواهند کرد."

بیشتر بخوانید:

عکس | مرگبارترین هوش‌مصنوعی در دل این پهپاد بوئینگ!

عکس| موجود مرموز دریایی زنگ هشدار را در آمریکا به صدا درآورد!

انتظار می رود ILRS ( ایستگاه بین المللی تحقیقات قمری ) تا سال ۲۰۵۰ به یک پایگاه تمام عیار برای اکتشافات علمی در ماه بدل شود.

رئیس آژانس فضایی پاکستان در جریان بازدید از آزمایشگاه اکتشافات فضایی در هفئی، در جریان روند پیشرفت پروژه قرار گرفت؛ وو ویرن، طراح ارشد برنامه‌های اکتشافی چین در ماه در این خصوص گفت:« ما از پاکستان برای مشارکت کامل در ILRS استقبال می‌کنیم، نمونه‌ای از همکاری مشترک برای ساخت آینده در فضا را به جهانیان نمایش خواهیم داد.»

هجوم چین و آمریکا به ماه/ چه گنجی در قطب جنوبی ماه نهفته‌است؟

پاکستان از زمانی که اداره ملی فضایی چین اولین نقشه راه خود را برای ILRS در سال ۲۰۲۱ منتشر کرد، یکی از ۱۲ کشور و نهاد بین‌المللی بود که موافقت‌نامه‌های همکاری را امضا کرد. گفتنی است که بنابر گفته وو ویرن چین همچنین در حال مذاکره با بیش از ۱۰ کشور دیگر برای مشارکت است.

پاکستان و چین برای سه دهه شرکای استراتژیک در بخش فضایی بوده‌اند. از سال ۱۹۹۲، چین به پاکستان در توسعه و پرتاب ماهواره های ارتباطی و ماهواره های سنجش از دور کمک کرده‌است. این دو کشور در سال ۲۰۱۹ مجموعه‌ای از توافقنامه‌های اکتشاف فضایی را به عنوان بخشی از طرح کمربند و جاده چین امضا کردند. آنها شامل کمک چین به آموزش فضانوردان پاکستانی و فرستادن آنها به فضا و به ایستگاه فضایی تازه تکمیل شده تیانگونگ در مدار پایینی زمین است.

هجوم چین و آمریکا به ماه/ چه گنجی در قطب جنوبی ماه نهفته‌است؟

چین ربات‌ها را با خود به فضا می‌برد

بنابر گزارش SPACE.COM، لین ژی کیانگ، معاون مدیر آژانس پروازهای فضایی انسانی چین، طی یک کنفرانس خبری در مرکز پرتاب ماهواره جیوچوان گفت:« برنامه‌های این کشور برای فرود روی ماه شامل «اقامت کوتاه در سطح ماه و اکتشاف مشترک انسان و ربات» است.

هم ناسا و هم آژانس فضایی چین به مکان‌های فرود احتمالی در نزدیکی قطب جنوبی ماه چشم دوخته‌اند، جایی که یخ آب و سایر منابعی که برای استقرار و اکتشاف ماه ارزشمند هستند، پیدا می‌شوند.

لین ژی کیانگ همچنین برنامه‌هایی را برای اضافه کردن یک ماژول به ایستگاه فضایی تیانگونگ اعلام کرد که در حال حاضر دارای سه ماژول است که از می ۲۰۲۱ به صورت یک‌باره پرتاب شده و در فضا قرار گرفته‌اند. برنامه های چین برای ایستگاه فضایی خود، که در نوامبر ۲۰۲۲ تکمیل شد، شامل میزبانی یک خدمه سه نفره در هر زمان برای حداقل یک دهه است.

ژی کیانگ روز گفت:« ماژول چهارم ایستگاه فضایی "در یک زمان مناسب برای پیشبرد پشتیبانی از آزمایش‌های علمی و فراهم کردن شرایط بهتر کار و زندگی برای خدمه پرتاب خواهد شد."»

مقامات پیش از این گفته بودند که با اضافه شدن ماژول چهارم، ایستگاه فضایی ممکن است شبیه یک صلیب شود. در دراز مدت، چین قصد دارد دو بخش دیگر را به ایستگاه فضایی خود اضافه کند که تعداد کل ماژول ها را به شش می رساند.

در حالی که ناسا معتقد است "همکاری با چین به عهده چین است"اما قانون محدودکننده که در سال ۲۰۱۱ توسط کنگره تصویب شد، ناسا را از استفاده از بودجه فدرال برای همکاری مستقیم با دولت چین منع می‌کند.

لی ینگلیانگ، مدیر فناوری آژانس پروازهای فضایی انسانی چین، روز دوشنبه گفت: موضع ثابت کشور ما این است که تا زمانی که هدف استفاده از فضا برای مقاصد صلح آمیز است، مایل به همکاری و ارتباط با هر کشور یا سازمان هوافضایی هستیم. من شخصاً متأسفم که کنگره ایالات متحده پیشنهادهای مرتبطی برای ممنوعیت همکاری در زمینه هوافضا بین ایالات متحده و چین دارد.

۲۲۷۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1776459

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =