برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری ایران در بازار کاغذ امریکای جنوبی / افتتاح رایزنی‌های فرهنگی ایران در ونزوئلا و برزیل

وزیر فرهنگ در بدو ورود به ایران پس از سفر به آمریکای لاتین و کشور ونزوئلا از امضای تفاهم‌نامه جامع مهم فرهنگی میان وزارت فرهنگ دو کشور در قالب سه تفاهم‌نامه جنبی خبر داد و گفت: در سفر اخیر به ونزوئلا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و وزارت اطلاع‌رسانی و ارتباطات ونزوئلا در سه حوزه «ارتباطات فرهنگی»، «رسانه و اطلاع‌رسانی» و «کتابخانه ملی» تفاهم‌نامه امضا کردند و رایزنی‌هایی برای سرمایه‌گذاری ایران در بازار کاغذ امریکای جنوبی نیز انجام شد.

به گزارش خبرآنلاین از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به دستاوردها و تفاهمات فرهنگی سفر رئیس جمهور اسلامی ایران به ونزوئلا گفت: در دیدار با آقای ارنستو ویلگاس پولژاک وزیر فرهنگ ونزوئلا توافقات بسیار خوبی صورت گرفت که شامل «تفاهم‌نامه جامع پنج ساله ارتباطات فرهنگی دو کشور»، «تفاهم‌نامه حوزه رسانه و اطلاع‌رسانی» و «تفاهم‌نامه همکاری‌های کتابخانه ملی» است.

وزیر فرهنگ درباره توافقات فرهنگی صورت گرفته در دیدار اخیر وزرای فرهنگ دو کشور گفت: در کنار تاکید بر مناسبات خوب دو کشور، مقرر شد به بهانه نمایشگاه کتاب کاراکاس در ماه نوامبر، هیئتی از جمهوری اسلامی با آثار متنوع در ونزوئلا حضور یابد. همچنین بنا بر پیشنهاد مشترک، قرار است ویژه‌برنامه روزهای فرهنگی ایران در ونزوئلا در زمان برپایی نمایشگاه کتاب کاراکاس نیز برگزار شود.

وی از برنامه‌ریزی و رایزنی برای راه‌اندازی دفاتر رایزنی فرهنگی ایران در ونزئولا و برزیل نیز خبر داد و گفت: به زودی دفتر رایزنی فرهنگی ایران در ونزئولا و برزیل راه‌اندازی خواهد شد. یکی از موضوع‌هایی که پیرو این اقدام دنبال می‌شود برگزاری روزهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ونزئولا و سایر کشورهای امریکای لاتین است.

اسماعیلی درباره تفاهم‌نامه همکاری‌های کتابخانه ملی دو کشور هم گفت: با توجه به مذاکرات وزیر فرهنگ ونزوئلا در تهران که چندی پیش با حضور رئیس کتابخانه ملی ایران برگزار شد و فراهم شدن زمینه‌ها، بخش اسپانیایی‌زبان کتابخانه ملی ایران از سوی طرف ونزوئلایی تجهیز خواهد شد و همین رویکرد به صورت متقابل از سوی جمهوری اسلامی در دستور کار است.

وزیر فرهنگ از رایزنی برای ورود ایران به بازار کاغذ امریکای جنوبی نیز خبر داد و گفت: طبق بررسی‌هایی که در ماه‌های اخیر داشتیم و همچنین یک نوبت رایزنی با وزیر ارتباطات و اطلاع‌رسانی ونزوئلا، قرار شد پس از حضور هیئت کارشناسی ایرانی تفاهمنامه عملیاتی پیرامون سرمایه‌گذاری ایران در زمینه تولید کاغذ در این کشور منعقد شود. با توجه به تولید کاغذ با کیفیت در جمهوری اسلامی و نیاز موجود در بازار آمریکای جنوبی، مشارکت در تولید مورد توجه طرفین است که می‌تواند سرمایه‌گذاری فوق‌العاده مناسب برای جمهوری اسلامی ایران باشد.

وی درباره تفاهم همکاری سینمایی ایران و ونزوئلا صورت گرفته افزود: در این سفر علاوه بر سه تفاهمنامه، موضوع تهیه فیلم سینمایی مشترک با موضوع حمل‌ونقل دریایی متقابل میان دو کشور در دستور کار دو طرف قرار گرفته است.

گفتنی است وزرای فرهنگ ایران و ونزوئلا پیش از این سفر نیز دو دیدار در ماه‌های اخیر داشتند که نخستین دیدار در کاراکاس به بهانه انتشار ترجمه کتاب «سلول شماره چهارده» شامل خاطرات رهبر معظم انقلاب صورت گرفت و پس از آن نیز «ارنستو ویلگاس پولژاک» به تهران سفر کرد و در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ترجمه کتاب «آوریل، درون کودتا» اثر وزیر فرهنگ ونزوئلا رونمایی شد.

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1778052

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =