تهدید جدی ایران با «تروریسم آبی» ترکیه/ سدسازی‌ روی ارس چگونه بلای جان کشور شد؟

ترکیه هر سه اصل را در پروژه داپ نقض کرده است. این کشور با آگاهی کامل از پیامد این سدسازی ها برای ایران، نوعی تروریسم آبی را در پیش گرفته است.

ابوالفضل خدائی: در سال های اخیر موضوع آب به یک اهرم مهم برای دولت ترکیه تبدیل است؛ «آب در برابر نفت» همان سیاست آشنایی است که ترکیه در پیش گرفته و در چند دهه اخیر دست‌کم ۲ سد بسیار بزرگ بر سر منشا رودهای «دجله و فرات»، بزرگ‌ترین رودهای جاری در کشور عراق ساخته است. فاجعه ای که به عراق و سوریه تحمیل می شود می تواند خسارات هنگفتی را به ایران نیز در رابطه با سدسازی ها بر روی رود ارس برساند. به ادعای دولت ترکیه ۲۷سد و ۲۶دریاچه مصنوعی بر سرشاخه‌های ارس احداث می شود. به باور کارشناسان تداوم اقدامات ترکیه در موضوع قطع آب ورودی به ایران با اجرای پروژه داپ علاوه بر خشکاندن ارس بر ورودی آب به دریای خزر هم تأثیر دارد و تبعات آن به طور مستقیم متوجه ایران خواهد شد.

احمد کاظمی کارشناس حوزه اوراسیا در گفتگو با خبرآنلاین، در مورد پیامدهای مخرب سدسازی های ترکیه و تاثیر آن بر رود ارس گفت: این اقدام می تواند به مراتب ده ها برابر از فاجعه زیست محیطی در سیستان و بلوچستان بدتر باشد. ترکیه در قالب طرح «داپ» تعداد قابل توجهی سد بر روی ارس احداث می کند. بعضی از این سدها مانند سد کاراکورت سال گذشته افتتاح شده و حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد از آب ورودی ارس به سمت ایران، ارمنستان و جمهوری آذربایجان را کاهش داده است. سدهای دیگری مانند «سویله مز ، مرت و نارین قلعه و قارص» در حال احداث هستند.

چرا ما باید به عنوان یک ایرانی نسبت به این سدسازی ها حساس باشیم؟ تجربه ترکیه در سدسازی های گذشته یعنی بر دجله و فرات پروژه «گاپ» گویای همه چیز است: خشکسالی و تبدیل ۵.۶ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی عراق و سوریه به بیابان، مشکلات اقتصادی، انسانی، بهداشتی و مسائل مهاجرتی و همچنین تخریب محیط زیست از جمله مواردی است که این اقدامات در پی داشته است.

«تروریسم آبی» ترکیه با پروژه‌های سدسازی/ چه فاجعه‌ای در انتظار ایران است؟

بیشتر بخوانید:

برنامه‌های کریدوری آنکارا برای خفگی ژئوپلیتیکی تهران

دالان تورانی ناتو علیه کیست؟

این در حالی است که ایران در موضوع سدسازی بر دجله و فرات تنها از یک پیامد یعنی حقابه زیست محیطی یا همان گرد و غبارها آسیب می بیند. اما در موضوع سدسازی بر روی ارس هر چهار حقابه، یعنی زیست محیطی، حقابه شرب یا شهری، حقابه کشاورزی و همچنین حقابه صنعتی آسیب می بینند. احداث سدهایی که متاسفانه تعداد آنها مشخص نیست و کشور ترکیه در سانسور خبری برای عدم پاسخگویی به افکار و مطالبات عمومی، پروژه را به پیش می برد.

کاظمی در پاسخ به این سوال که سد سازی های ترکیه چه تبعاتی در آینده نه چندان دور متوجه ایران و مناطق آذری نشین ایران خواهد داشت گفت: باید توجه داشته باشیم که اقدام ترکیه علاوه بر کاهش آب رود ارس مشکلاتی را برای سد خداآفرین نیز پدید خواهد آورد. در ایران میزان وابستگی به آب های فرامرزی حدود ۱۰درصد است اما در مناطقی مانند دشت مغان به ۸۰درصد می رسد. همانطور که می دانیم دشت مغان حدود ۱۵ درصد در تکمیل زنجیره امنیت غذایی ایران نقش دارد و هنگامی که سد خداآفرین دچار آسیب شود و آب کاهش پیدا کند موضوع کشت در دشت مغان به شدت لطمه خواهد خورد و به سرمایه گذاری های کلان در آن منطقه خسارت هنگفتی خواهد زد. بحث انتقال آب رودخانه ارس نیز ( از تبریز به دریاچه ارومیه) که از سال ۹۲ به صورت جدی شروع شده با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین مشکلات اقتصادی از جمله کاهش امنیت غذایی، بحث مهاجرت از شمال غرب، بیکاری، مسائل زیست محیطی و گردو غبار از جمله مسائل تهدیدآمیز در این زمینه محسوب می شوند.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که چرا «خاندان علی اف» علیرغم صدمات سدسازیهای ترکیه بر مردم جمهوری آذربایجان، در قبال آنکارا موضع سکوت گرفته و همزمان به انحراف مسیر رودخانه های فرعی سرازیر شونده به ارس دست زده است گفت: نکته جالب در این زمینه رویکرد جمهوری آذربایجان است. علیرغم اینکه این کشور از سدسازی های ترکیه در رودخانه کورا و ارس آسیب می بیند اعتراضی نسبت به این سدسازی ها نداشت است. پس از آزاد شدن اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان نیز بعضی از جریان های آبی و رودخانه ای که از آن مناطق به سمت ارس سرازیر می شوند توسط باکو دچار انحراف مسیر می شوند. باکو تلاش می کند که همسو با آنکارا در جهت بهره برداری از رودخانه کورا سرمایه گذاری کند و به نوعی به کم آبی ارس بی توجه باشد. این در حالی است که جمهوری آذربایجان اولین کشوری بود که وقتی بحث انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه مطرح بود اعتراض کرد. در همین راستا قوم گرایانی که از سوی باکو حمایت می شوند بحث خشک شدن دریاچه ارومیه را بدون اشاره به اقدامات متعدد دولت ایران مطرح می کنند.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که سدسازی های ترکیه در رودخانه مشترک ارس، از منظر حقوق بین الملل بشر، حقوق بین الملل محیط زیست و حقوق اقلیت ها چگونه است؟ و چه قواعد لازم الاجرایی را نقض می کند گفت: به طور طبیعی سدسازی های ترکیه روی این موضع تاثیر منفی مضاعفی خواهد داشت. این سدسازی ها از منظر حقوق بین الملل محیط زیست و هم از منظر حقوق بین الملل بشر، نقض قواعد لازم الاجرا و عرفی حقوق بین الملل محسوب می شود. بر اساس قواعد لازم الاجرای حقوق بین الملل، کشورهای بالادست برای احداث سد باید سه اصل را رعایت کنند:

۱ ـ منع استفاده زیان بار از محیط زیست

۲ ـ استفاده معقول و منصفانه از رودخانه های مشترک

۳ ـ اطلاع رسانی به موقع

در واقع ترکیه هر سه اصل را در پروژه داپ نقض کرده و این در حالی است که ایران در تبعات ناشی از سدسازی ها بر روی رود ارس با بحث حقوق بشر زیست محیطی مواجه است. بدین معنا که حق دسترسی شهروندان ایران در شمال غرب به آب و هوای سالم نقض می شود. از این جهت که این نقض با یک اقدام عامدانه و بر اساس یک برنامه تدوین شده در دوره ریاست جمهوری رجب طیب اردوغان صورت می گیرد و آنکارا به خوبی از تبعات این سدسازی ها آگاه است می توان آن را به تروریسم آبی تلقی کرد.

این اقدام پیامدهایی را مشابه قرون گذشته به همراه خواهد داشت. زمانی که عثمانی با حمله به کشورمان تبریز را اشغال کرد و تعدادی از هموطنان ما را به شهادت رساند. در واقع ترکیه امروز در حال تحمیل این تبعات به گونه ای دیگر است و به طور طبیعی برای هیچ شهروندی قابل قبول نیست.

کاظمی در پاسخ به این پرسش که چرا ترکیه اخبار مربوط به سدسازیهای خود، روی رودخانه ارس را سانسور می کند؟ و چرا ایرانیان باید به سدسازیهای ترکیه حساس باشند گفت: در حال حاضر افکار عمومی باید نسبت به این تحولات مهم حساس باشد. ترکیه با یک هوشمندی خاص در تلاش است تا این موضوع در نزد افکار عمومی آشکار نشود. چرا که در پروژه گاپ وقتی مسائل آشکار شد خیلی از شرکت های غربی از این پروژه خارج شدند. نکته دیگر این که ترکیه تلاش می کند تا ابزارهای فشار ایران را نیز در این موضوع از بین ببرد.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که ارتباط دالان تورانی ناتو (کریدور جعلی زنگزور) با سدسازیهای ترکیه چیست گفت: یکی از وابستگی های ترکیه به ایران در موضوع حمل و نقلی است. یعنی برای اتصال به آذربایجان و آسیای مرکزی و همچنین خلیج فارس. به همین دلیل است که می بینیم امروزه ترکیه در دوره زمامداری اردوغان از دالان تورانی ناتو برای انجام طرح های حمل و نقلی خود به منظور دور زدن ایران حمایت می کند. این به این دلیل است که ایران در آینده نتواند از مسائل حمل و نقلی به عنوان یک ابزار و راهکار به منظور مجبور ساختن ترکیه برای رعایت قوانین بدیهی و لازم الاجرای حقوق بین الملل استفاده کند.

۳۱۱۳۱۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1780836

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 50
 • نظرات در صف انتشار: 109
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • CH ۰۶:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  مگه مهمه؟؟؟ مهم حجاب و مرگ بر آمریکا هست. این دو تا اوجب واجباته.
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  به اون مسئولان بگید که فکر می کنند خیلی بصیرت دارند و اردوغان را نجات دادند تا امروز اینطور به ایران خیانت کنه.
 • علی IR ۰۷:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  67 41
  فقط ایران وعراق مرزها ی خود را روی ترکیه ببندند واجازا ورود وخروج کالابه ترکیه شوند ترکیه خودش مجبور میشه اب روی ایران وعراق باز کنه تنها راهمینه وایران
 • IR ۰۸:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  دشمنی با آذربایجان و ترکیه را متوقف کنید و نظرات لابی ارمنی توسط به اصطلاح کارشناسان ارمنی دوست را ترویج نکنید. به ضرر ایران بزرگ و عزیزمان عمل نکنید.
 • IR ۰۸:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  دیر از خواب بیدار شدید و تهدیدات نئوعثمانی گری و پانترکیسم رل نادیده گرفتید.
 • IR ۰۸:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  62 85
  دمش گرم هم زور داره هم مخ
 • حسین IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  71 37
  مگه ترکیه کی شده اینقدر گستاخی میکنه نسبت همسایگانش درمجامعه بین المللی نسبت به اقدامات سدساری ترکیه اعتراض کنید
 • علی IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  71 9
  مسئولین ایران چه اقدام جهت پیشگیری از فاجعه کردنند
 • IR ۰۸:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  50 22
  قبل از اینکه دیر بشه،از طریق محاکم بین المللی جلوگیری کنید
 • طبا IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  99 16
  حکومت اینقدر طی دهه های اخیر خودش رو با مسائل کشورهای عرب مثل سوریه و فلسطین و لبنان و عراق و یمن و... که نه تنها سودی نداشته بلکه ضررهای جبران ناپذیری هم به ملت ایران وارد کرده، مشغول کرده که از مسائل بسیار بسیار مهمتر ی مانند این تجاوز ترکیه به منافع آبی ایران غافل مونده و اگر بلحاظ حقوق بین الملل زودتر از این دست بکار میشد، شاید میتونست کاری بکنه. البته هزاران افسوس که انگار این قبیل مسائل برای دولتمردان ما اولویت نداره !!!!!!
 • Hamid IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  78 56
  قابل توجه بعضی ها که از اردوغان و دولت ترکیه حمایت میکنن،ولی سر سفره ایران نشسته اند.نمک میخورن نمکدون میشکنند.دولت ترکیه یکی از حامیان تروریسم در جنگ علیه ملت سوریه و عراق بود.تروریسم آبی علیه ایران،همراهی با رژیم صهیونسیتی .جنگ و خفقان علیه کوردها.تجاوز و کشتار ارامنه.و در آخر نه رژیم صهیونسیتی و نه کل دنیا نمی‌تواند ضرری به ایران برسانند،تنها دولتی که در طول تاریخ به ایران از پشت و رو رو خنجر میزنند ترکیه بوده ترکیه بوده و ترکیه خواهد بود.
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  65 5
  یه فیلمی بود که مرده به زنش خیانت میکرد وابسار زندگی ازدست زن در رفته بود،یه جمله خیلی قشنگی گفت به شوهرش گفت ،تو نخواستی که من قوی باشم،دیگه مردم این سرزمین هم چیزی برا باختن ندارند،اینجاست که منم میگم اون روسای بالا نخواستند که مردم قوی باشند ،تا اعتراض کردند ......،،🤐🤐😥😓
 • حسین IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  59 12
  مسئولین در رابطه با سد سازی ترکیه برروی رود ارس درخواب ناز هستند تا کار ازکار بگذره
 • محمد IR ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  76 50
  چرا ایران به آلوده سازی ارس که توسط فعالیت های معدنی ارمنستان به این رودخانه و کشت وصنعت مغان تحمیل می شود اعتراض نمی کند و با وجود گزارشات مستند که توسط استادان مؤسسات پژوهشی و دانشگاههای تهران ارائه شده است سعی در کتمان این واقعیت آلوده شدن ارس دارد؟ ظاهرا در اینجا هم پان روسیسم و شرق گدایی باعث شده است که پساب های آلوده از سوی ارمنستان آب مقدس و پاک جلوه گر شود؟ یا در اینجا سیاست و مصلحت ایجاب می کند ساکت بماند؟ بنظر می رسد "دانستن و دم برنیاوردن" سرمایه چند صباح زندگی روشنفکرانی چون نویسنده مقاله فوق شده است.
  • IR ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
   47 37
   اینها ادعای شماست. چندین کارشناس این ادعاها رو رد کردن‌. ضمنا وقتی ترکیه ارس رو خشک کنه، دیگه چه فرقی میکنه آلوده باشه یا پاک؟
  • IR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
   54 37
   اینا دروغ های پانترکاست
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  60 39
  اینکه باید به این اقدام ترکیه اعتراض کرد جای خود. اما چرا ایران روی ارس سد می سازد؟چرا علیرغم سی سال اعتراض مردم منطقه اعتراضی به ارمنستان در باره آلوده کردن ارس نکرده است؟؟؟ چرا افزایش هزاران مورد ابتلا به سرطان و فوت مردم در این ناحیه را نادیده گرفته است؟ اینها سئوالهای بی جوابی است که اعتماد مردم آذربایجان را از مسئولین کشور سلب کرده است.خشک شدن دریاچه های ارومیه هامون و کم کم تالاب انزلی و... هم کار ترکیه است؟ بی درایتی خود را به گردن این و آن نندازید
 • IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  40 38
  ترکیه باید گوشمالی بخورد
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  27 5
  فعلا مسوولین خوابند و وقتی بیدار میشوند که صندلی تکون بخوره
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  11 15
  فقط مطرح میکنید سد سازی بد است ولی نعمت است چون اب هدر نمیرود در کشوری که نیمه خشک است و بارندگی نامشخص در سال دارد. و گرنه طی این چند سال نصف مردم از تشنگی و نابودی زراعت از بین میرفتند و میرفتند ترکیه و روسیه و کشورهای دارای اب و فقط گدا و فقیر و معلول باقی می مامدند که یارانه بگیرند و اب و نان خشک بخورند و از سو تغذیه بیمار و بروند بیمارستان و بهشت زهرا
 • یاشار IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  46 56
  ترکیه باید سد بزند وارس خشک شود تا ملت آذربایجان مریض نشوند چون ارمنستان فاضلاب هسته ای به رودخانه میریزه ارس آلوده است مردم اردبیل اکثرن سرطان گرفتند .
  • ساسان IR ۱۹:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
   54 29
   بلاهت و جهالت و بیگانه پرستی توصیف امثال توئه
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  29 32
  دولت اردوغان یه مشت فرصت طلبن که با دمیدن دربوق نژادپرستی قصدضربه زدن به ایران و سوریه رودارن کاش اهرمهای فشاری وجودداشت که با این بیشرفا مقابله کرد ولی ازاونجایی که خودشونو به ناتو واتحادیه ی اروپا وصل کردن کارناممکنی به نظرمیاد مگه فقط خداریشه ی این آدمای ظالم روبخشکونه ویا یکی چندتا بمب بذاره توی تاسیسات وسدهای ساخته شده شون فعلا که سازمان ملل وسایر نهادهای اون ویا حتی دادگاه های که به شکایات کشورهای دیگه رسیدگی می‌کنن فقط کشکن و فقط پول واعمال قدرت حرف اول رومیزنه
 • مدافع ولایت اهلبیت IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  26 16
  اردوغان با زدن سدهای متعددعمداازورودآب به ایران جلوگیری میکندچرادولت اقدام لازم انجام نمیدهد
 • نوید IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  39 29
  سلام ..بدون شک دشمن اصلی و واقعی ایران و مردم ایران شخص بلند پرواز و زیاده خواه اردغان هست که متاسفانه در سیاستهای کثیف و خود خواهانه خود با دید دشمنی و خیلی کینه ای با ایران برخورد میکند که قبل از آنکه خیلی دیر شود باید جلوی این آن را با هر قیمتی گرفت.چرا که اگر اینجوری که اردغان میخواهد پیش برود اقدامات بعدی جهت نابودی کشور ایران هم در راه خواهد بود .گورپدر اردوغان
 • محسن IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  37 18
  سانسور رسانه ای ترکیه خبیث به کنار ،تا حالا کسی دیده که یکبار در رسانه ملی ایران در مورد این پروژه و اتفاق ناگوار و ویران کننده چیزی پخش بشه و روشنگری انجام بشه؟؟واقعا برای مسولان متاسفم که خودشان را به خواب زده اند
 • تورک IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  63 49
  این نوشته مغرضانه هست، همش علیه ترکها نوشته شده ، ثانیاً سرچشمه آراز از ترکیه هست اما رودخانه های که از ارمنستان به آراز ریخته می‌شد ارمنستان سد سازی کرده و یا با ریختن پس آب های نیروگاه اتمی ماتسامور موجب آلودگی آب آراز به مواد هسته ای شده و موجب سونامی سرطان معده در شمال غرب کشور شده، چرا از جنایات ارمنستان در این مقاله چیزی نوشته نشده
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  29 21
  ترکیه بد جوری مخل ایران شده روزی باید که اسراییل را فراموش کنیم
  • IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
   38 17
   ترکیه با اسرائیل دستش توی یه کاسه است
 • حمید IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  20 5
  مسئولین سکوت
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  23 11
  نصف بیشتر وسعت ایران کویر است ترکیه داره بقیه اش کویر میکنه
 • مهدی IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  4 23
  خوب الان چیکار کنیم بریم با رجب خان بجنگیم...زدن این سدها بدا باعث نابودی خود ترکیه خواهد شد اب لایه های پایین نفوذ میکنه وباعث رانش های زیر زمینی قوی میشه..
 • علی سعادتمندگلزار IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  37 35
  ملت ترک زبان مخصوص آذری های عزیزهم زبانان خودم هستندبایدهوشیارباشنداردوغان ازیک طرف دم ازاحیای ترک می زندازطرفی همون اول گلوی ترکهارامی فشاردضررسدروی ارس بغرازترک زبان به کدام ملت می رسد
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  26 29
  دردوره عثمانی خاک ایران تصرف شد همان اراضی اشغالی را اگر از چنگ ترکیه خارج نماییم هم خطر ریزگرد وبی آبی را از بین خواهیم برد وهم ارس پرآب را خواهیم داشت
 • سیداحمدمیراحمدی IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  37 17
  نداشتن اقتدار سیاسی و اقتصادی نتیجه این شد که طالبان پا پتی اردوغان که ایران از کودتا نجاتش داد وووووواذربایجانوووووگند بزنند به ایران
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  12 14
  یه دلیل زلزله شدیدترکیه می تواند همین سدسازیها باشد
 • محمد IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  17 19
  جنگ جنگ اب برادران عزیز باید بزنیم سد وبترکونیم
 • ح.پ IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  46 16
  من نمیدانم این نوع ضرر و زیان که اردوغان و حکومت ترکیه به ایران و مردم ایران میزند بیشتر است یا اسرائیل و نتانیاهو ؟؟ بابا بفکر آینده ایران و مردم باشیم از شرق و غرب تهدید میشویم و آینده خوبی نخواهیم داشت صد در صد
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  58 40
  شما که خودتان را دلسوز ملت آذربایجان نشان می دهید چرا جلوی آلودگی عامدانه رودخانه ارس توسط ارمنستان سکوت کرده اید؟؟؟ چرا دریاچه ای که هزاران سال قدمت دارد به یکباره و در عرض چند سال خشک شد؟؟؟ دلیل مهاجرت مردم آذربایجان و خالی شدن سرزمین آذربایجان چیست؟ آیا این مهاجرت ها منشأ عمد ندارد؟؟ چه برنامه ای پشت کردی سازی و مهاجرت کردها به سرزمین آذربایجان وجود دارد؟؟
  • IR ۲۰:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
   27 26
   همه مردم ایران حق دارن در هر کجای ایران زندگی کنن.
 • جعفرای IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  16 4
  ما شالله هزارماشالله به این مسوولین باشرف وباغیرت وشجاع دل هزارماشالله
 • FR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  14 18
  اردغان عامل اصلی استکبار است .فکر کنم جنگ آینده آب جنگ انفجار دیواره سدهای کشورهای بی منطق خواهد بود .
 • نرگس IR ۱۴:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  20 3
  ازبس هر چی ایران یه ریخته تو ترکیه
 • 😑 IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  19 13
  ترکیه چقد شاخ شده به هر کی رو بدن همین میشه دیگه
 • شاهد IR ۱۴:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  29 6
  متاسفانه مسعولین فقط فکر موی زنان هستند طالبان از شرق ترکها از غرب نفس ایران رو قد میکنن تا ۸ سال دیگه ایران به ویرانه تبدیل خواهد شد به علت مدیران ناکارآمد فقط به فکر شاسی بلند خودشانند وقتی آب نباشه آبادانی هم نیست حالا فقط فکر موی زنان و مجلل کردن ماشین و خانه باشید قرار مردم باشه ماهم در کنار شما می‌میریم.
 • IR ۱۵:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  47 49
  بعد پانترک ها برای آذربایجان و ترکیه یقه پاره میکنن
 • بهرام IR ۱۸:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  21 5
  از همه جا مصیبت میباره
  • ساعد IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
   4 6
   به جای امید واهی داشتن به دنیا و مردمش برو با خدای هستی بساز،
 • IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  18 15
  نمیدانم ایران چه بدی برای ترکیه داشته که داره آب را به روی ما می بندد وریز گرد را به جان ما انداخته
 • حسن IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
  33 5
  مسولین جان بر کف ما بفکر گرفتن شاسی بلند و جاروجنجال بخاطر تار موی دختران هستند و وقتی برای کارهای بی ارزشی مثل مبارزه با فساد و حقابه ایران ندارند!در ضمن هر وقت ایران کویر شد میرن کانادا و امریکا!مشکل مالی هم اصلا و ابدا ندارن.