تابناک نوشت:

نشریه «فارین پالسی» آمریکا به بیان ارتباط بین آزادی سرباز رژیم اسرائیل دربند حماس و ادعای کشف عملیات ترور سفیر عربستان در آمریکا توسط یک ایرانی پرداخته است.
این نشریه آمریکایی نوشته است که به نظر می رسد بین دو خبری که روز سه شنبه منتشر شده، ارتباط تنگاتنگی وجود دارد؛ یکی از این خبرها افشای طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا و خبر دیگر خبر مبادله «گیلعاد شالیت» سرباز رژیم اسرائیل با اسرای فلسطینی در اسرائیل است.
بر اساس گزارش این نشریه، آزادی سرباز اسرائیلی پس از مدت ها حاکی از این است که گروه حماس ترجیح داده است که توصیه ها و دستورالعمل های خود را از این پس از مصر و ترکیه بگیرد و آزادی این زندانی اسرائیلی به دلیل درخواست مقامات مصری از گروه حماس بوده است.
از سویی دیگر، افشای طرح ترور سفیر سعودی توسط یک ایرانی هم حاکی از این است که ایران در بهار جنبش های عربی نه تنها نتوانسته است که نفوذ خود را در منطقه گسترش دهد، بلکه همچنین با یکی از کشورهای مهم منطقه نیز دچار چالش شده است، این در حالی است که سوریه هم که یکی از کشور های نزدیک به ایران در منطقه به شمار می رود، نیز شرایط مطلوبی ندارد.
فارین پالسی در نتیجه گیری خود آورده است: ارتباط این دو خبر در این است که نشان داده ایران در حال از دست دادن کانال های خود در منطقه است و نباید نگران بهره برداری ایران از جنبش های اخیر در منطقه بود.
از بدو تاسیس جمهوری اسلامی ایران، دولت های حاکم در ایران ارتباط با مردم کشورهای مسلمان منطقه را همواره بر ارتباط با دولت های موروثی ترجیح داده است و عمق نفوذ ایران عمدتا در همراهی مردم کشورهای مسلمان با برنامه های خود در منطقه بوده است و دولت های پادشاهی این منطقه که نماینده مردم این کشور ها نبوده و نیستند، در اولویت نخست قرار نداشته اند.
/2929
کد خبر 178090

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =