نگرانی روزنامه دولت از پیشنهاد حجاریان برای استعفای رئیسی/ این دولت که پای کار است، چرا باید برود؟

ایران نوشت: روز گذشته گفت‌وگویی از سعید حجاریان در روزنامه اعتماد منتشر شد که جز پیام یأس برای بدنه اجتماعی، ناتوانی از کنش سیاسی و امتناع تأثیرگذاری کنشگران اصلاح‌طلب بر عرصه عمومی معنای دیگری نداشت. با این همه، «مغز متفکر» جریان اصلاحات، به جای نگریستن در آینه و دقت در این مسأله که براستی دلیل عبور مردم از این جریان سیاسی چیست، راهکاری محیرالعقول پیشنهاد کرد: استعفای دولت سیزدهم!

به نظر می‌رسد مطالب طرح شده در این گفت‌وگو را می‌بایست همچنان پس لرزه‌های شکست سنگین در دو انتخابات گذشته ارزیابی کرد و درعین حال، به نظر می‌رسد این گفت‌وگو، نوعی نظریه پردازی پیش دستانه برای توجیه شکست در انتخابات پیش رو هم باشد. چنانکه عنوان این مصاحبه نیز «اصلاحات و شش احتمال» بود. به این معنی که نه تنها هیچ جا از برنامه و طرح و ایده اصلاح‌طلبان سخنی به میان نیامده بود، بلکه صرفاً به قضا و قدر ارجاع شده بود که اگر چنین شود، سرنوشت اصلاح‌طلبان هم چنان خواهد شد. از این رو، حال که این مصاحبه، هیچ ایده ایجابی برای عرصه سیاسی کشور مطرح نکرد، سؤال مهم می‌تواند این باشد که اساساً چرا منتشر شده است و در این انتشار، چه هدفی دنبال می‌شود؟ به‌نظر می‌رسد این مصاحبه را باید نوعی ترمیم روانی برای اصلاح‌طلبان و نیز تکرار کلیشه‌ «اصلاحات نمرده است»، ارزیابی کرد. به عبارت دیگر، اگر یک جریان سیاسی از سوی مردم پس زده شده است، دست‌کم با این قسم تلاش‌ها می‌تواند اعلام حیات کرده و خودی نشان بدهد.

نادیده گرفتن کارنامه اصلاح‌طلبان
حجاریان در این مصاحبه، هرچند اذعان کرده است که طیف‌هایی از اصلاح‌طلبان در «اغما» به سر می‌برند، اما ادعای دیگری هم مطرح کرد که نشان می‌دهد تلاشی عامدانه برای سرپوش گذاشتن بر کارنامه این طیف سیاسی در جریان است. وی گفته است که اصلاح‌طلبان «دست‌کم طرح‌ها و تئوری‌هایی برای اداره بهتر کشور دارند!» این ادعا درحالی مطرح شده است که امروز تنها دو سال از پایان کار دولت یازدهم و دوازدهم، سپری شده است؛ دولتی که تماماً تلاش کرد ایده‌های اصلاح‌طلبان را با حضور چهره‌های اصلاح‌طلب دنبال کند. اما حاصل این به اصطلاح تلاش‌ها، جز شکست تمام عیار در سیاست خارجی از جمله در برجام، رشد اقتصادی صفر درصد در طول یک دهه، مرگ روزانه 700 نفر به دلیل کرونا، افزایش تورم و ناامیدی مردم از نهاد دولت نبود. به عبارت دیگر، مجموعه این شرایط، به حس بی‌دولتی در مردم منجر شده است که اساساً احیای حس وجود دولت در کشور و کارآمدی آن، به همین دلیل به عنوان یکی از دستورکارهای دولت سیزدهم تعریف شده است. از این رو می‌توان بخش زیادی از آنچه امروز مردم در حال تجربه آن هستند و دولت سیزدهم درحال آواربرداری از آن است، حاصل همین طرح‌ها و تئوری‌های ادعایی است. کمترین انتظار از این طیف سیاسی و حجاریان این است که دست‌کم مسئولیت پیامدهای طرح‌ها و تئوری‌های خود را بپذیرند، نه اینکه تلاش کنند باز هم خسارت‌ها و فشارهای بیشتری به کشور و مردم وارد کنند.

حمله به دولتی که پای کار است
وقتی به فراز پایانی این گفت‌وگو نگاه می‌کنیم، یعنی دقیقاً جایی که به دولت مردمی آیت‌الله رئیسی اشاره دارد، می‌توان یک هدف ضمنی از تنظیم و انتشار این مصاحبه را فهمید. حجاریان در این بخش از مصاحبه، پیشنهاد استعفای دولت را مطرح می‌کند و همه دستاوردها، اقدامات و تلاش‌های آن را زیر سؤال می‌برد. البته این شیوه همیشگی این طیف سیاسی است که به جای اثبات خود، سعی در حذف رقیب یا زیرسؤال بردن آن را دارد. باوجود این، به نظر می‌رسد طرح این مسأله، خود نوعی واکنش ناشی از ترس و استیصال است.

زیرا به رغم آوارهای سنگین و مشکلات عدیده‌ای که دولت محبوب اصلاح‌طلبان برای دولت سیزدهم بر جای گذاشت، اما دولت آیت‌الله رئیسی همه توش و توان خود را برای حل این مسائل و برداشتن موانع از پیش پای پیشرفت ملت ایران به کار برده است. گشودن راه‌های تازه دیپلماسی در آسیا، منطقه و ائتلاف‌های بین‌المللی، احیای روابط با عربستان و شکل دادن به نظم جدید منطقه‌ای بدون دخالت امریکا، آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران، فروش نفت بیش از دوره دولت محبوب حجاریان، ادامه مذاکرات رفع تحریم‌ها از موضع قدرت و اتمام طرح‌هایی که 15 تا 20 سال از آغاز آن می‌گذشت، تنها بخشی از اقدامات و تلاش‌های دولت سیزدهم در مدت دو سال گذشته است. طبیعی است که این تلاش‌ها صرفاً با تکیه بر توان داخلی اتفاق افتاده است؛ همان توانی که دولت گذشته چشم خود را بر آن بسته بود. باوجود این، به نظر می‌رسد این دستاوردها به مذاق برخی خوش نمی‌آید. زیرا این عده درمی‌یابند که این اقدامات، بیش از هرچیز ناتوانی و عجز آنان در پیشگاه ملت را بیش از پیش روشن خواهد کرد. از این رو به جای اینکه از گذشته درس بگیرند، یا با مردم صادق باشند یا حتی اینکه ایده جدیدی را مطرح کنند، صرفاً دولت مستقر را مورد حمله قرار می‌دهند.

پوپولیست، شعارمحور و ناتوان

حجاریان و همفکران او به جای پذیرش این واقعیت که دیپلماسی اقتدار دولت آیت‌الله رئیسی عملاً شکست رویکرد غربگرایانه آنان را نشان داده است، سیاست نعل وارونه را انتخاب کرده‌اند. به عبارت دیگر، نه دولت سیزدهم، بلکه از قضا این حجاریان و دوستان او هستند که امروز به پوپولیسم، شعارمحوری و ناتوانی شهرت یافته‌اند. زیرا اگر این‌گونه نبود، دست‌کم دستاورد یا واقعیت ملموسی بود که امروز بتوانند از آن دفاع کنند. اما در مقابل دولتی که کشور را به ریل اصلی برگردانده تا هم مسیر گذشته را اصلاح کند و هم رهاوردهای تازه‌ای برای کشور داشته باشد، جز این لفاظی‌های از سر عصبیت، چه کار دیگری می‌توان کرد؟

23302

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1781704

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 158
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شهروند IR ۰۶:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  وقتی هرجا دیدید اصلاح طلبها و یا مهمتر تئورسین هاشون دست به قلم شدن و حرفهای خاص از شون شنیدید بدونید طرف مقابل داره درست حرکت میکنه
 • IR ۰۷:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  جواب روزنامه ایران نگرانی نیست جواب دندان شکن هست برای امثال حجاریان
 • IR ۰۷:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  با توجه به وضعیت ملت بخصوص قشر مستضعف ، حق با حجاریان است ، چرا به زور دولت ناکارآمد را میخواهید گل و بلبل نشان دهید ، ملت کور نیست ، شمایان ملت را قبول ندارید .
 • علی IR ۰۷:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  دولت پای کدام کار است ؟ میشه مشخص کنید ؟
 • م IR ۰۷:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  مردم از گرانی ها به ستوه شده اند شما به جای کمک سیاست زدگی میکنید مملکت به مدیران توانا برای برون رفت نیاز دارد
 • IR ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  حجاریان حرف درست رو زده
 • IR ۰۷:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  چرا روزنامه ایران سخنان حجاریان ارزش قائل شده و در موردش مطلب زده.
 • حسن IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  برونداد و نتیجه دولت ناتوان رئیسی در جامعه مشخصه
 • IR ۰۷:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  کدام ریل، کدام پیشرفت...چند نمونه عینی بیاورید
 • RO ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  دولت پای چه کاریست ؟!ظاهرا استفاده از افعال معکوس فقط در برره رواج نداشته!
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  مجلس و رئیس جمهور دکور هستن
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  دولتی که پای کار است با همان یک کار یعنی جراحی اقتصادی کل معیشت و اینده و زندگی طبقه متوسط و پایین دست رو نابود کرده چون قرار بود فقط قیمت ۴ قلم جنس افزایش پیدا کنه نه همه اجناس
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  حجاریان درست می گه
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  سعید حجاریان و امثالهم، حرف زیاد میزنن.
 • IR ۰۷:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  دولت رییسی یکی از بی برنامه ترین دولتهای بعد از انقلاب است بیشتر پای کار گرانی و تورم است .
 • علی اصغر قاسم پور IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  آن چه که کشور اکنون و در سالهای پس از انقلاب به آن گرفتار و ضربه خورده است و هر دولتی با هر رویکردی و جزو هر جناحی نتوانسته است کاری انجام دهد، طیف تندروهای اصولگرای حاکم بر کشور و در قدرتند، این ها گره اندازان واقعی و مخل رشد و پیشرفت کشور و حرکت در مسیر منطقی و رفع مشکلات و به سامان کردن امور و رفاه مردمند
 • سعید IR ۰۸:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  در هیچ برهه ای اینقدر دولت ضعیف، بی برنامه و نالایقی نداشتیم.
 • hhhhh IR ۰۸:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  دولت مردمی؟ یکطرفه به قاضی نروید خواهشا
 • US ۰۸:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  رئیسی ناتوان است.
 • IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  اینها هنوز هم از حجاریان و تحلیل هاش وحشت دارن
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  بله وقتی گیلاس 400 تومانی گوشت 600 تومانی والله ماشالله از گلوی مردم بریدن
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  80 8
  باز هم خوبه مقاله نوشتند و نقد کردن
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  166 9
  دولت پای کدوم کاره و حاصل این پای کار بودنش چیه تورم روز به روز بالا رونده و بدبختی وبیکاری ملت؟بی آبی؟بی برقی؟بی انگیزگی مردم؟باج گرفتن خارجیا ونفت به جای غذا ودارو؟
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  79 9
  این متن که خود طرفداری از اقای رییسی است .
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  157 9
  روزنامه دولت روز روشن را شب و شب تاریک را روز روشن ارائه میکند! کدام پای کار؟
 • IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  ملت کاملا نا امید و ناراضی از وضعیت کشور هستند
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  88 10
  دولتی ها وقتی دستشون از سفره بیت المال کوتاه میشه شروع می‌کنند به انتقادکردن(اصلاح طلب و اصولگرا هم نداره)
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  درو کردن رقبا با تیغ شورای نگهبان ، اسمش پیروزی در انتخابات نیست ،
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
  همه رفتنی هستند و هستید با هم و به صورت ساقدوش هم... بزودی ....