بحث داغ استیضاح وزیر کشور در پارلمان/ نتیجه ده‌ها جلسه و ده‌ها ساعت لابی گری وزارت کشور چه شد؟

اصلا بحث خودمان نیست ،بحث دفاع از نهاد دموکراسی است و دفاع از مجلس و تنها جایی که حرف مردم را می زند است،بحث فرد نیست .وزارت کشور موارد دیگری هم داشت که این استیضاح را تسریع می کند.

جواد مرشدی: هفته گذشته بود که معاون سیاسی وزیر کشور بخشنامه ای مبنی بر عدم همراهی مقامات سیاسی،بخشنداران و فرمانداران با نمایندگان مجلس درسال منتج به انتخابات را صادر کرد، بخشنامه ای که آنچنان با واکنش نمایندگان مجلس همراه شد که توانستند با پیشنهاد طرح استیضاح احمد وحیدی آن هم با ۸۰ امضاء وی را مجاب کنند ضمن ملغی کردن چند بند از بخشنامه، قول تغییر آقای معاون را نیز بدهد. اگر چه هیات رئیسه مجلس درراستای همان یکدست سازی دراعلام وصول استیضاح تعلل کرده و تعامل را سرلوحه کار قرارداده ولی امروز قالیباف از جلسه سه شنبه هفته گذشته خود با وزیر کشور گفت و به نمایندگان نوید داد که وحیدی به وی قول داده تا دو هفته دیگر معاون خود را تغییر خواهد داد. وی با اذعان به اینکه از نظر آیین نامه استیضاح حق نمایندگان است گفت قبول دارم ولی وزیر این قول را به من داده و من پیگیری می‌کنم. خواهش می‌کنم دوستان این موضوع را مطرح نکنند و به حاشیه نرویم؛ مساله دارد حل می شود.این در حالی است که وزیر کشور نیز در این مدت بیکار ننشسته و لابی گری را آغاز کرده و حالا باید دید آیا در این مدت دو هفته ای رایزیی های آقای وزیر در نظر نمایندگان تا چه حد تاثیر گذار خواهد بود. «خبرآنلاین» در گفت و گو با سید غنی نظری خانقاه یکی از امضا کنندگان طرح استیضاح وزیر کشور این موضوع را مورد بررسی قرارداده است.

امروز آقای قالیباف گفتند وزیر کشور به ایشان قول داده که معاون سیاسی خود را تغییر می دهد، همچنین ایشان به نمایندگان گفتند خواهش می‌کنم دوستان این موضوع را مطرح نکنند و به حاشیه نرویم؛ مساله دارد حل می شود. شما در جریان این موضوع هستید؟

بله

این در حالی است که شما گفته بودید اگر تا روز شنبه معاون وزیر عوض نشود از موضع استیضاح کوتاه نمی آییم و آن را دنبال می کنیم ...

بله شنبه شد و ایشان معاون سیاسی را عوض نکرد ما هم ادامه می دهیم، تنها من نیستم، بالغ بر صد نفر استیضاح را امضا کرده اند و از حقوق ملت دفاع می کنند، اینکه رسانه های دولتی نمایندگان را بخاطر دفاع از حقوق مجلس تخریب می کنند، کار بدی است. بخشنامه ایشان بخشنامه ضد تعامل است، معنای فرمایش حضرت آقا هم این است که قوا با هم تعامل داشته باشند، اینکه نماینده با فرماندار و استاندار ارتباط نداشته باشد به ضرر مردم است. ما جز کار مردم چیز دیگری را پیگیر نیستیم، نه تنها من بلکه اکثر قریب به اتفاق نمایندگان مُصر بر استیضاح هستند و هیات رئیسه هم نمی تواند با توصیه از اعلام وصول آن امتناع کند، باید به قانون وفق آئین نامه داخلی عمل کند، درآئین نامه داخلی طبق ماده ۱۰۷ درمورد سوال ترتیبات خاصی اتخاذ شده است، درباره استیضاح ترتیباتی وجود دارد وهیات رئیسه نه می تواند تذکربدهد و نه می تواند توصیه داشته باشد و باید طیق قانون عمل کند، مثل راننده ای که مسافر را می رساند و دیگر تمام، هیات رئیسه باید استیضاح را اعلام وصول کند. امروز آخرین تذکر ،تذکر رجب رحمانی بود که گفت استیضاح را اعلام وصول کنید.

چرا هیات رئیسه و خصوصا شخص آقای قالیباف انقدر دست دست می کند؟

ببینید آقای قالیباف دنبال این هستند که بالاخره تعامل برقرار شود و این امر صورت بگیرد، اتفاقا دکتر قالیباف جانب نمایندگان را می گیرد تا جانب دولت؛ چون ایشان رئیس مجلس هستند.

در این مدت از طرف وزیر کشور با امضا کنندگان استیضاح و خصوصا شخص شما لابی صورت گرفته است؟

صد درصد ،ده ها جلسه ده ها امضا و ده ها صحبت صورت گرفته است.

بحث داغ استیضاح وزیر کشور در پارلمان/ نتیجه ده‌ها جلسه و ده‌ها ساعت لابی گری وزارت کشور چه شد؟

این رایزنی ها چطور بوده ،بعنوان مثال پشنهادهایی در مورد حوزه انتخابیه بوده یا موارد دیگر؟

اگر هر نماینده ای با هر پیشنهادی امضا را پس بگیرد خودش خراب می شود.

از دوستان شما کسی بوده تا این لحظه امضا خود را پس گرفته باشد؟

من نشنیده ام

برخی منتقدان می گویند مواردی مهم تر از این بخشنامه هم بوده که نماینده ها کوتاه آمده اند ولی اینبار به لحاظ اینکه منفعت نمایندگان به خطر می افتد استیضاح را پیش کشیده اند،در این مورد چه نظری دارید؟

اصلا بحث خودمان نیست ،بحث دفاع از نهاد دموکراسی است و دفاع از مجلس و تنها جایی است که حرف مردم را می زند، بحث فرد نیست. وزارت کشور موارد دیگری هم داشت که این استیضاح را تسریع می کند ،اینطور نیست که فقط این مورد باشد.

می توانید به آن موارد اشاره کنید؟

در فرصتی دیگر ...

شما گفتید آقای قالیباف بخاطر تعامل هنوز اعلام وصول نکرده اند ،اینکار ایشان در راستای همان یکدست سازی مجلس و دولت نیست؟

آقای دکتر قالیباف امروز هم اعلام کردند که معاون عزل شود،چون وزیر کشور هم تلویحی قول داده اند که عزل شود.

فکر می کنید هیات رئیسه چه زمانی استیضاح را اعلام وصول کند؟

باید طبق قانون زودتر اعلام وصول کند

اگر وزیر کشور این معاون را عوض کند با توجه به اینکه ایشان آن بخشنامه را نیز ملغی کرده اند شما از استیضاح کوتاه خواهید آمد؟

حالا آن موقع تصمیم می گیریم فعلا مشخص نیست.

یعنی شما این فرصت دوهفته ای را وزیر کشور می دهید فعلا؟

نه ما فرصتی ندادیم و امروز گفتیم اعلام وصول شود

اگر در این فاصله تا اعلام وصول و رسیدگی به استیضاح وزیر کشور معاون را عوض کند از استیضاح کوتاه خواهید آمد؟

مشخص نیست چه اتفاقی می افتد

پس امکان پس گرفتن امضا ها وجود دارد.

این یک قسمت قضیه است

بیشتر بخوانید:

۲۱۶۲۱۲

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1781926

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =